Kumpi on järkevämpää?

Onko järkevämpää tehdä stressaavaa kokoaikatyötä, jotta saisi velkoja lyhennettyä mahdollisimman nopeasti ja kerrytettyä eläkettä vai tehdä osa-aikaisesti työtä, jotta elämästä pystyisi nauttimaankin?

Velkaa ulosotossa on n. 40 000e, vanhenevat lopullisesti n. 3-5v päästä. Kk-tulot bruttona 2600e, lyhennyksiin pystyisin käyttämään 1000e/kk. Tämä vaihtoehto kuitenkin on todella kuluttava, koska kuormitun työstä niin paljon ettei elämääni mahdu muuta sisältöä.

Osa-aikatyössä tekisin töitä 4pv viikossa, jolloin saisin yhden "extra-vapaan", jolloin olen huomannut palautuvani ja elämään tuntuu mahtuvan muutakin kuin työ. Tämä vaihtoehto tietysti maksaa velkoja hitaammin.
7242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mikä ihmeen kysymys tuo nyt on?
Maksat tietysti niin paljon velkaasi velkojalle, kun kerkiät.
Miksi ihmeessä ihmiset kyselevät kumpi on parempi? Palauttaa vähemmän vai enemmän toisten rahoja?

Tuhannella eurolla kuukaudessa lyhennyksiin sinulla menee siis 3,3 vuotta maksaa koko velka, eli ehdit juuri mukavasti ajoissa. Hyvin lyhyt aika.
Sitten voit ottaa niin rennosti, kuin haluat.

Äänestä

Jos sinulla käy niin huono tuuri, että jäät vielä eläkkeellekin ja elät vanhaksi, niin työeläkettä maksetaan vain tehdystä työstä. Takuueläkkeellä elävät eläkeläiset valittavat koko ajan, ettei sillä tule toimeen.

Äänestä

Älä kuormita itseäsi yhtään liikaa. On aivan toivotonta sellainen elämä, jossa pääasia eli elämä kuluu ja kuluttaa piippuun ja siitä saatu raha lihottaa vain ulosottoa ja voutia. Itse en ole ottanut mm. työtä vastaan ollenkaan enää sen jälkeen kun jouduin ulosottoon. No, tosin olen jo eläkeiässä, mutta en todellakaan pilaa elämääni tuntiakaan enempää jonkun tyhmän rahan vuoksi.

Suomessa saa aina eläkkeen. Takuu- tai kansaneläkkeen. Itselläni on pieni työeläke plus kansaneläke, ihan hyvä.

Äänestä

Juu ei se vaan kannata rassata itteensä hajalle joittenkin tyhmien velkojen takia. Parempi ku Kääntää kylkeä 15 vuotta ja katselee ikkunasta räntäsateessa puskevia ihmisiä joilla on ehkä vähän enemmän rahaa muttei aikaa niistä iloita. Suomen uo on maailman tylyimpiä eikä se kestä vertailua ns. sivistysmaiden systeemeihin. Suojaosuus on naurettavan pieni , alle 700 /kk , uo:n kesto maailman kärkeä 15-25 vuoden kestoltaan. Murhastakin kärsii lyhyemmän rangaistuksen. Eli ei mitään järkeä kun ne lyhennyksetkin menis koronkoronkorkoihin ja hatusta vedettyihin kuluihin. Nyt vihdoin vissiin on tulossa 1 v kokeilu isommalla suojaosuudella (n. 900 / kk) joten joku pätkätöitä tai keikkaa heittävä saattaa jäädä jopa eloon tulevan talven sähkölaskuista. Kaupassa kun käy pari kertaa viikko niin lähes joka kerta on jo pitkään samojen tavaroiden hinta noussut. Viimeisen 3 viikon aikana mm. Wc-paperi oli ensin 2,49 , sitten 2,89 ja nyt viimeksi 3,29. Siinä saa ulosotto ja perintätoimistot imeä kintaitaan mun puolesta!

Äänestä
  • Uo:n kesto on täällä pitempi vain siitä johtuen, että täällä ei mikään estä kohtuutonta velkaantumista ja ulosottoon joutuvat reppanat, nykyään korostetusti nuoret aikuiset, ovat ehtineet kerätä jumalattoman kasan pikavippejä.

    Kun saadaan luottorekisteri joka estää ihmisiä ylivelkaantumasta, korjaantuu ennalta moni ulosoton ongelmista. Tämän lisäksi peruskouluun tarvittaisiin pakolliset talouden oppitunnit, jotta ihmiset oppisivat kuinka velka ja korko toimivat.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Uo:n kesto on täällä pitempi vain siitä johtuen, että täällä ei mikään estä kohtuutonta velkaantumista ja ulosottoon joutuvat reppanat, nykyään korostetusti nuoret aikuiset, ovat ehtineet kerätä jumalattoman kasan pikavippejä.

    Kun saadaan luottorekisteri joka estää ihmisiä ylivelkaantumasta, korjaantuu ennalta moni ulosoton ongelmista. Tämän lisäksi peruskouluun tarvittaisiin pakolliset talouden oppitunnit, jotta ihmiset oppisivat kuinka velka ja korko toimivat.

    "Tämän lisäksi peruskouluun tarvittaisiin pakolliset talouden oppitunnit, jotta ihmiset oppisivat kuinka velka ja korko toimivat."

    Opetetaan peruskoulussa ruotsiakin, mutta moniko sitä tässä maassa oikeasti osaa?

    Ihmiset valehtelevat usein lainaa hakiessaan. Liioittelevat tulojaan ja unohtavat mainita aiemmista veloistaan. Tähän tulee velkojen osalta muutos, kun Suomeen saadaan positiivinen luottorekisteri.

    Huom. Suomessa on tulorekisteri. Ei ikinä kannata antaa lupaa ulkopuoliselle palvelulle (kuten lainafirman analysointiohjelma) käyttää oman tulorekisterin tietoja. Tämä on myös viranomaisten suositus. https://www.vero.fi/tulorekisteri/yksityishenkilöt/

    Äänestä

Riippuu onko tuo yksi velka vai useampi, eli minkä verran tulee taulukkomaksuja yms.

Jos velat vanhenee 3-5 vuodessa niin melkein oman terveyden perusteella valitsisin 4pv/vko järjestelyn, koska rahan takia ei kannata itseään rikkoa. Laskitko paljonko tuolla järjestelyllä jää rahaa ulosoton jälkeen käteen? Maksatko velkaa ns vapaaehtoisesti vai maksukiellon kautta? Tuleeko oikeus toimeentulotukeen? Onko sinulla auto, miten pitkä työmatka, työsuhde-etuja...?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko järkevämpää tehdä stressaavaa kokoaikatyötä, jotta saisi velkoja lyhennettyä mahdollisimman nopeasti ja kerrytettyä eläkettä vai tehdä osa-aikaisesti työtä, jotta elämästä pystyisi nauttimaankin?

Velkaa ulosotossa on n. 40 000e, vanhenevat lopullisesti n. 3-5v päästä. Kk-tulot bruttona 2600e, lyhennyksiin pystyisin käyttämään 1000e/kk. Tämä vaihtoehto kuitenkin on todella kuluttava, koska kuormitun työstä niin paljon ettei elämääni mahdu muuta sisältöä.

Osa-aikatyössä tekisin töitä 4pv viikossa, jolloin saisin yhden "extra-vapaan", jolloin olen huomannut palautuvani ja elämään tuntuu mahtuvan muutakin kuin työ. Tämä vaihtoehto tietysti maksaa velkoja hitaammin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu