https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uudet-nokialaiset-eivat-juhlineet-ruotsalaisessa-talvirengastestissa-tassa-selitys/8264844#gs.fa83vu
"Ruotsalaislehden testissä sekä kitka- että nastarenkaat olivat samassa kategoriassa. Voittajaksi rankattiin Continental ContiViking Contact 7 -kitkarengas (123 pistettä), kakkonen oli Goodyear UltraGrip Ice 2- kitkarengas (120), kolmas Pirelli Ice Zero 2 -nastarengas (117) ja neljäs Michelin X-Ice Snow -kitkarengas (115)."
Teknikens Världin talvirengasvertailussa kitka- ja nastarenkaat yhdessä. KITKARENKAILLE TUPLAVOITTO!
15
135
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsalaisilla on ihan tosienlaiset painotukset rengastesteissään. Siellä on yli puolet maasta paljon lauhempaa kuin meillä ja väki asustelee siellä osassa maata.
Molemmissa testeissä on se huono puoli, että lehden lopputulos voi olla käyttäjälle ihan perseestä ja siksi ne pitää tutkia ja tulkita ihan omista lähtökohdista ja omilla painotuksilla.- Anonyymi
Ruotsalaiset ovat huomattavasti valistuneimpia kuin suomalaiset, myös autoilijoina. Ympäristöasiat painavat vaakakupissa enemmän, kuin nastan purevuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsalaiset ovat huomattavasti valistuneimpia kuin suomalaiset, myös autoilijoina. Ympäristöasiat painavat vaakakupissa enemmän, kuin nastan purevuus.
Eiköhän se johdu enemmänkin olosuhteiden eroista. Valistuneisuuden kanssa sillä ei ole tekemistä, ehkä siellä ajetaan paremmilla autoilla ja leveämmillä teillä järkevämmin?
- Anonyymi
Ruotsalaisten testitulokset kelpaa hyvin aktivointialoituksen aiheeksi !
- Anonyymi
Olisiko ollut vielä vanhempaa testiä tarjolla?
- Anonyymi
Eli väärin testattu, väärässä maassa ja väärillä renkailla. Voi noita hurreja...
- Anonyymi
Noissa ruotsalaisissakin testeissä tuli kirkkaasti selväksi, että nastarengas on ylivoimainen liukkailla keleillä. Ja sellaisiinhan se on tehtykin. Ruotsalaisetkin tuossa suosittelivat nastarenkaita vaikeisiin talviolosuhteisiin eli jos liikkuu pääosin liukkailla teillä.
Ruotsin valtaosa liikenteestähän tapahtuu etelämpänä kuin Suomen etelärannikko, joten olosuhteet ovat hyninkin toisenlaiset kuin Suomessa mitä tulee liukkauteen. Näin ollen tietysti se kannattaa huomioida rengasvalinnoissakin.- Anonyymi
Suomalaisen mielestä on aina liukasta, jos lämpötila laskee alle 15 °C. Silloin tarvitaan nastat.
- Anonyymi
Saahan sitä vaikka kesärenkaan talvirengastestin voittajaksi jos tarpeeksi painottaa asvalttiominaisuuksia.
Suomalaisissa testeissä painotetaan sitä liukkainta ja vaarallisinta alustaa eli jäistä tienpintaa, siksi nastat pesee kitkat mennen tullen.- Anonyymi
Juurikin näin. Turvallisuus on kuitenkin tärkeää ja kokematon ei omaa vielä sellaista osaamista että olisi kyvykäs kitkoilla ajamaan kaikissa olosuhteissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juurikin näin. Turvallisuus on kuitenkin tärkeää ja kokematon ei omaa vielä sellaista osaamista että olisi kyvykäs kitkoilla ajamaan kaikissa olosuhteissa.
Viime talvi oli aika haastava kokeneellekin kitka-autoilijalle, kun piti joka aamu lähteä leivän tienaamiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viime talvi oli aika haastava kokeneellekin kitka-autoilijalle, kun piti joka aamu lähteä leivän tienaamiseen.
No ei ainakaan Pirkanmaalla ollut pienintäkään ongelmaa koko talvena kun alla on Contin 7 kitkat.
- Anonyymi
En kyllä yhtään ihmettele, sillä ajan itsekin noilla Continentalin huippukitkoilla. Muistan sen fiiliksen, kun olin ostanut ne ja ajelin jääpolanteisilla teillä ja yllätyin pidosta. :)
Kyllähän nastakin pitää, mutta vain uutena, koska ne pirulaiset kun kuluu ja katkeaa minun ajomäärällä jo toisena talvena. Mutta eipä ole enää tarvetta nastoille.- Anonyymi
Kun nastarenkailla ajaa ns. sisäänajot rauhallisesti ennen pahimpia liukkaita ja muutenkin ajelee normaalisti, niin nykyiset nastat pysyy, eikä katkeile moneen vuoteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun nastarenkailla ajaa ns. sisäänajot rauhallisesti ennen pahimpia liukkaita ja muutenkin ajelee normaalisti, niin nykyiset nastat pysyy, eikä katkeile moneen vuoteen.
Aivan, jää runsaasti aikaa rouhia asfaltit piloille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633685Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091353- 941227
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko65971Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass12844- 38820
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60819Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11807- 65801
Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔56798