.. joka kyselee usein neuvoja, miten hänen pitäisi menetellä jonkin asian suhteen, mutta sitten hän tekee juuri päinvastoin kuin on opastettu?
Aikuinen saa tehdä omat virheensä aivan vapaasti. Nämä tyypit kuitenkin näyttävät toimivan vastoin saamiaan neuvoja ikään kuin pakonomaisesti tai jopa harkiten. Esimerkiksi ihminen myy asuntonsa polkuhintaan vastoin saamaansa hinta-arviota tai ryhtyy seurustelemaan nettihuijarin kanssa ja lähettää tälle rahaa, koska nimenomaan tästä on häntä varoitettu.
Ohjaako järjenvastaista toimintaa kuvitelma, jonka mukaan läheiset ilkeyttään tai jostain muusta syystä antaisivat vääriä neuvoja? Tunnen kaksi samanlaista tapausta. Molemmat vaikuttavat erittäin ailahtelevilta ja epävakailta tyypeiltä. He ovat sabotoineet omaa elämäänsä monin tavoin ja yllättäen syy vastoinkäymisiin löytyy sukulaisista sekä ystävistä, jotka yrittivät antaa neuvoja.
Mikä vaivaa ihmistä ..
6
447
Vastaukset
- Anonyymi
Saman huomannut! Vuosien mittaan kyselty vaikka mitä mikä sekin oikeastaan ärsyttää, kun välillä meinaan pidetään lähestulkoon kevana ja sitten taas välillä kuin olis joku asiantuntija. Aika ristiriitaista? 😕 Olen näitäkin alkanut himmailemaan. Välillä myös kysellään sen verran monimutkaisia juttuja ettei mun kannata edes yrittää selittää sellaisella, jolla ei mitään perustietoja.
Tässä on nyt esim. ns. sijoitusneuvoja annettu mikä seki ärsyttää, kun itsellä,ei ole käytännössä mitään (vähät meni lopulta autoon), mutta jos esim. olis ollut noin 10 v sitten, olisin satavarmasti laittainut muiden ohessa Reveniion ja Bitcoiniin muutaman tonnin! Riskiä joo, mut mitä sitten jos on varaa ottaa! Monella on sitä ajatusta, että heti ja paljon, mutta pienellä riskillä. Mahdotonta!
Mutta niin, oon parillekin ihmiselle sanonut, että rahastot ja myös osakkeet on pitkän päälle paras vaihtoehto; tuottavin, hajautetuin ja likvidein tapa. Rahaa saa tarvittaessa helposti pois. No, eräs myi kaikki mitäoli perintönä saanut ja osti metsää ja kaatoi kaikki vanhat puut sekä osti vähän lisää metsää ja kailliin auton! Kyllä se on toisille sitten vaikeaa nuo ei-konkreettiset sijoitukset! Mitä sitten kyselevät, jos ei uskota! Tehkööt kukin rahoillaan mitä tekee, mutta kun sitä kuulee juttuja miten pitäis sairaanakin tehdä jotain rahan eteen eikä lusmuta😠
Monisairas- Anonyymi
Niin se on vähän semmosta, kun itse hyödytään mahdollisesti mun neuvoilla kuunnellaan ja arvostetaan, muuten on niinku joku keva, ainakin pahimmillaan. Vähän epävakaata...?
On se muutenkin aika moista, kun oma terveys pääosin pilattu suoraan tai välillisesti muiden toimesta ja muuten ollut paljon erilaista huonoa kohtelua!
Monisairas - Anonyymi
MIks hel*etissä jotkut oon niin huolissaan jostain parin prosentin tai vain muutaman satasen sijoitustappioista, kun samaan aikaan esim. tarpeettoman kailliin auton ostossa menetetää tonneja vuodessa arvonlaskun myötä...?
Just tällasten takia, jotka vaivalla hankitun omaisuuden heti pistää ns. lihoiksi, niin ilman muuta ihmisten pitäisi tehdä niinkuin prof, Urpo Kangas viimeksi totesi, ja moni muu - käyttää itse! Miks jättää sellasille, joilla on jo kaikkea. Sinänsä jokainen saa perinnöillä tehdä mitä lystää, Mut se ei oikein vetele, kun isojakin summia törsätään ja lopulta vaaditaan yhteiskunnalta sitä sun tätä.
Monisairas
- Anonyymi
Tuollainen ihminen on epävarma itsestään. Ei siinä muuta vikaa tarvitse olla.
- Anonyymi
Eikö silloin luulis kuuntelevan neuvoja? Mutta että ensin kysyy ja lopulta tekeekin kuin itse on ajatellut, lähes päinvastoin siihen nähden mitä kysyi...
Monisairas - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö silloin luulis kuuntelevan neuvoja? Mutta että ensin kysyy ja lopulta tekeekin kuin itse on ajatellut, lähes päinvastoin siihen nähden mitä kysyi...
MonisairasTulipa nyt väsynä vähän kummasti.... piti olla "siihen nähden mitä neuvottiin"
Monisairas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1852368
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,891703Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1831494Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141385Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2431213Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441154- 451027
- 98929
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan51857- 85855