Puutavaran ajaminen maantiellä

Anonyymi-ap

Isä ajoi paljonkin puutavaaraa maantiellä tarktorilla 50-luvulta 90-luvun lopulle. Pääasiassa junaradan varteen pölliä. Toki traktorilla tehtiin muutakin, viljeltiin omat 10 ha, urakoitiin monissa peltotöissä, vedettiin ojaviskaa ja tielanaa, levitettiin kalkkia, tehtiin haketta ja aurattiin metsäteitä. Oli isä ollut joskus tietyömaallakin jyrää vetämässä. Turvesuolla ei isä koskaan ollut.

Monenlaista traktoria ehti olla ajossa. Fordson, Ford, Valmet, Zetor ja Fiat ainakin oli merkkeinä. Työt on aikoinaan aloitettu Zetor A25:lla. Ensimmäinen, jonka minä muistan niin oli Fordson SuperMajor vanerista tehdyllä kopilla. Viimeinen oli Valmet Mega 8100. Tämän Valmetin isä vaihtoi Fiat 70-90:seen jäädessään eläkkeelle. Pitääkin käydä vähän ajamassa Fiatilla ennen lumityökautta.

Minä kun sain T-kortin, niin pääsin ajamaan illalla Ford Countya, isä levitti Countylla kalkkia päivällä ja minä lähdin koulun jälkeen auraamaan sillä metsäautotietä. Kesätyöksi tein peltohommia Zetor Crystalilla.

Onneksi konekärpänen ei puraissut minua, vaan älysin opiskella sähköasentajaksi ja kodinkoneiden huoltajaksi.

Mutta puutavaran ajamisesti piti kysyä, että onko ollut kuinka yleistä traktorilla ajaa puuta pidempiä matkoja? Ja minkälaisela kalustolla urakkaa on tehty. Isällä ajomatkat olivat noin 50 km säteellä radan varresta.

5

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Enoni ajeli -60 ja vielä -70 luvullakin 800-satasella Volvolla ja kuorma-auton rungosta tehdyllä kärryillä tukkia sahalle. Ensiksi oli kait vaijerikuormain, sitten jokin Hiab tms. kuormain.
      Kannattavuus ei ollut hyvä koska konkurssi siitä tuli.

    • Anonyymi

      100 tonnin kuormat liikkuvat sujuvasti, 750 heppaisella Volvolla, jossei elektroniikka ala pätkimään!

    • Anonyymi

      Mun vaari ajoi ainakin 70-luvulla pöllejä radan varteen. Petteristä tehty kärri, hiiab ja Ford traktori. Numeroita en voortista muista, mutta oli kyllä mahtavaa, kun pääsin ajamaan vaarin sylistä pihatiellä. On jäänyt alle kouluikäisen pojan mieleen. Vaari kuoli 83 ja joku osti vehkeet pois pihasta. Mummo sitte osti 502 Valmetin tilalle.

    • Anonyymi

      Vuosituhannen vaihteessa näki vielä ainakin kasitiellä MB-tracin tukkikuorma perässä.
      Onko tuo sitten traktori vaiko kuorma-auto ?

    • Anonyymi

      Eräs naapuri ajoi 50-vuotta sitten pöllejä tonnisella Fiatilla. Myös Massey-Ferguson 188 :lla kuljetti joku urakoitsija tukkeja junanvaunuihin.
      -70-80 luvun taitteessa Valmet 1102 ja 1103 ajoivat puutavaraa lähikuljetuksena junalle. Edellä mainituissa traktoreissa vain Fiatissa oli vetävä etu-akseli !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      91
      2047
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1230
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      968
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      959
    Aihe