Isä ajoi paljonkin puutavaaraa maantiellä tarktorilla 50-luvulta 90-luvun lopulle. Pääasiassa junaradan varteen pölliä. Toki traktorilla tehtiin muutakin, viljeltiin omat 10 ha, urakoitiin monissa peltotöissä, vedettiin ojaviskaa ja tielanaa, levitettiin kalkkia, tehtiin haketta ja aurattiin metsäteitä. Oli isä ollut joskus tietyömaallakin jyrää vetämässä. Turvesuolla ei isä koskaan ollut.
Monenlaista traktoria ehti olla ajossa. Fordson, Ford, Valmet, Zetor ja Fiat ainakin oli merkkeinä. Työt on aikoinaan aloitettu Zetor A25:lla. Ensimmäinen, jonka minä muistan niin oli Fordson SuperMajor vanerista tehdyllä kopilla. Viimeinen oli Valmet Mega 8100. Tämän Valmetin isä vaihtoi Fiat 70-90:seen jäädessään eläkkeelle. Pitääkin käydä vähän ajamassa Fiatilla ennen lumityökautta.
Minä kun sain T-kortin, niin pääsin ajamaan illalla Ford Countya, isä levitti Countylla kalkkia päivällä ja minä lähdin koulun jälkeen auraamaan sillä metsäautotietä. Kesätyöksi tein peltohommia Zetor Crystalilla.
Onneksi konekärpänen ei puraissut minua, vaan älysin opiskella sähköasentajaksi ja kodinkoneiden huoltajaksi.
Mutta puutavaran ajamisesti piti kysyä, että onko ollut kuinka yleistä traktorilla ajaa puuta pidempiä matkoja? Ja minkälaisela kalustolla urakkaa on tehty. Isällä ajomatkat olivat noin 50 km säteellä radan varresta.
Puutavaran ajaminen maantiellä
5
800
Vastaukset 5
- Anonyymi
Enoni ajeli -60 ja vielä -70 luvullakin 800-satasella Volvolla ja kuorma-auton rungosta tehdyllä kärryillä tukkia sahalle. Ensiksi oli kait vaijerikuormain, sitten jokin Hiab tms. kuormain.
Kannattavuus ei ollut hyvä koska konkurssi siitä tuli. - Anonyymi
100 tonnin kuormat liikkuvat sujuvasti, 750 heppaisella Volvolla, jossei elektroniikka ala pätkimään!
- Anonyymi
Mun vaari ajoi ainakin 70-luvulla pöllejä radan varteen. Petteristä tehty kärri, hiiab ja Ford traktori. Numeroita en voortista muista, mutta oli kyllä mahtavaa, kun pääsin ajamaan vaarin sylistä pihatiellä. On jäänyt alle kouluikäisen pojan mieleen. Vaari kuoli 83 ja joku osti vehkeet pois pihasta. Mummo sitte osti 502 Valmetin tilalle.
- Anonyymi
Vuosituhannen vaihteessa näki vielä ainakin kasitiellä MB-tracin tukkikuorma perässä.
Onko tuo sitten traktori vaiko kuorma-auto ? - Anonyymi
Eräs naapuri ajoi 50-vuotta sitten pöllejä tonnisella Fiatilla. Myös Massey-Ferguson 188 :lla kuljetti joku urakoitsija tukkeja junanvaunuihin.
-70-80 luvun taitteessa Valmet 1102 ja 1103 ajoivat puutavaraa lähikuljetuksena junalle. Edellä mainituissa traktoreissa vain Fiatissa oli vetävä etu-akseli !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5911448Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll6576- 35533
- 40525
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28504Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448- 22442