Ufoilmiö on varsin monimuotoinen ja sitä voidaan tarkastella ja tutkia monista näkökulmista eri menetelmin.
Jotta ufoilmiöiden todellisuudesta, todenperäisyydestä ja alkuperästä voidaan esittää joitakin arvioita, niin ulkopuolisena ei voida takertua yksittäiseen tapaukseen ja sanoa sen perusteella että onko vai eikö ole ne täältä, muualta vai harhaa.
Se vaatii aikalailla paljon työtä ja hyvää päättelykykyä, logiikkaa eli matematiikkaa kyetä luomaan objektiivinen kuva kokonaisuudesta.
On kaksi eri asiaa opetella jotakin ulkoa, kuin sisäistää mitä siinä oppimassasi tarkoitetaan ja ymmärtää se itse.
Laiska ja älyllisesti epärehellinen jättää oman ajattelun pois, lukee valmista tekstiä ja valkkaa sieltä itselleen mieluisat kohdat, sivuuttaen kaiken muun siitä materiaalista.
Se on ennakkoasenteellisuutta ja subjektiivisuutta se ja silloin voi jättää se lukeminenkin väliin, jos lähti hakemaan itselleen mieleistä vastausta.
Kokonaisuuden käsittäminen antaa pohjaa suhtautumiseen yksittäistapauksiin ja yksittäistapauksiin tutustuminen antaa pohjaa kokonaisuuden muodostamiseen.
Silloin tiedetään mistä puhutaan, eikä nakella ensimmäiseksi mieleen putkahtavia ajatuksia selitykseksi, koska sellaiset on useimmiten aivan älyvapaita lapsoksia ja pelkkää pelleilyä.
Oikea skeptismi ei ole veikkaamista. Lotto on.
Kokonaisuus pitää muistaa tarkasteltaessa yksittäistapaustakin, koska jos kohde esimerkiksi on havaittu kahdella eri tutkalla, videokameralla ja silmillä, niin sinä et voi nakata ilmoille että kyseessä on:
-Heijastus
-Kärpänen ohjaamossa tai tuulilasissa
-Hologrammi
-Kalibrointivirhe
-Drone (jos se ei muistuta dronea ja ei liiku kuten drone)
-Säähavaintopallo (jos se ei muistuta säähavaintopalloa ja käyttäydy kuten sellainen)
-Muu ihmisen lentoalus (jos se ei käyttäydy tai näytä tuntemiltamme lentokoneilta)
Poissulkeminen toimii tutkittaessa hyvänä apuvälineenä. Suljetaan pois ne vaihtoehdot, joita se ei voi olla, kuten esimerkiksi on tiedossa että heijastusta tai kalibrointivirhettä ei voida havaita useilla eri menetelmillä.
Sama toimii toisinpäin. Pelkkä tutkahavainto ilman muita vahvistuksia voi olla melkein mikä vaan ja pelkkä valopallo taivaalla voi olla mitä vaan aina tulikärpäsestä lyhtyyn tai tähdenlentoon.
Siksipä perinpohjaisesti tarkasteltuna tuntemattomiksi jää vain ne, joita ei voida tunnetuiksi osoittaa.
Se ei kuitenkaan tarkoita vielä alienalusta, mutta se ei myöskään sulje alienaluksen mahdollisuutta pois.
Yksi ratkaistu tapaus ei myöskään tarkoita, että kaikki tapaukset on ratkaistu ja UFOja ei ole. Yksi feikiksi epäilty valokuva, video tai tutkakuva ei tarkoita että kaikki olisi feikkejä.
Ja taas toisinpäin; -Yksi UFOksi jäänyt tapaus, selkeinkään sellainen ei todista että kaikki tuntemattomiksi jäävät olisivat alienaluksia, tai yksikään, niin kauan kuin on tarkastelijan näkökulmasta riittävän hyvin perusteltu.
Monimuotoisuuden vuoksi yksi teoria ei välttämättä toimi toiseen.
Kolmas näkökulma on valtioiden ja maailman johtajien luovuttama informaatio ja siihen viralliseen informaatioon luottaminen on jokaisen itse päätettävissä, missä määrin luottaa.
Asevoimilla ja heidän alaisuudessa olevilla organisaatioilla se paras tieto on olemassa, jota ei kellään yksittäisellä henkilöllä ole. Olemme siis tässäkin mielessä heidän varassaan. He voivat estää myös yksityisiä luovuttamasta tietoa monin tavoin.
Rehelliset poliitikot kun eivät pääse aina pitkälle, vaan paha saa enemmän palkkaa. Ennenvanhaan sanottiin että paha saa palkkansa.
Luottakaamme karmaan heidän suhteen ja uskotaan totuuden ja valon voittavan pimeyden.
Kokonaisuus ja yksittäistapaukset
10
176
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata kiinnittää mitään huomiota irvailijoihin.
- Anonyymi
Tuli sellainen asia mieleen, että kun UFO miehet saapuu näkyvästi kaikkialla maailmassa - ei ole mitään lakeja valmiina heitä varten -meno voi olla aika villiä länttä vähän aikaa.
- Anonyymi
On ollut aikaa valmistella , ja toivottavasti vielä Yk:ssa, miten
toimitaan disclosure- tilanteessa.
Ilman lakeja ,ne ihmiset ,joilla on eniten rahaa ,oikeaa tietoa , valtaa ja voimaa hallitsee tilanteen.
Jos ei ole oikeaa tietoa ,oikeista asioista niin on vaikea vaikuttaa asioihin. - Anonyymi
Mitä enemmän ydinsodan uhka kasvaa, sitä todennäköisemmin myös vieraat puuttuu peliin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä enemmän ydinsodan uhka kasvaa, sitä todennäköisemmin myös vieraat puuttuu peliin.
Jos ryssät laukaisee ydinohjuksia niin
- muukalaiset huomaavat sen
- amerikkalaiset huomaavat sen
- kiina, intia ja muita huomaavat sen
- nato huomaa sen
jo ennenkuin ohjukset iskevät maaliin. Muukalaisten olemassaolo paljastuu koko maailmalle jos he estävät ohjusten räjähtämisen?
Jos ryssät ampuvat tykillä ydinkranaatteja, niin se huomataan kait vasta niiden räjähdettyä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ollut aikaa valmistella , ja toivottavasti vielä Yk:ssa, miten
toimitaan disclosure- tilanteessa.
Ilman lakeja ,ne ihmiset ,joilla on eniten rahaa ,oikeaa tietoa , valtaa ja voimaa hallitsee tilanteen.
Jos ei ole oikeaa tietoa ,oikeista asioista niin on vaikea vaikuttaa asioihin.joo, ufonaiset eivät saavu yllättäen vaan vasta sovittuaan menettelytavoista hallitustemme kanssa.
- Anonyymi
Jos ufomies tai UFO miehet rikkoo lakia, miten siitä rangaistaan?
Vankeutta?
Omaisuuden menetystä?
Vai hoitaako karma sen jotenkin mystisesti...
Ihminen on jo puuttunut "alempien" olentojensa elämään säännöstelemällä niiden määrää. Määräämme missä ne saa elää ja mitä ne saa tehdä. Eniten määräämme niitä siksi, etteivät ne uhkaisi meidän henkeä tai terveyttä.
Me ollaan siis tehty tästä meidän planeetta ja me saamme levitä kaikkialle missä on elinkelpoiset olosuhteet, mutta emme anna kaikille muille eläimille sitä mahdollisuutta.
Viemme muilta elintilan, tarhaamme niitä ja jalostamme niitä omiin tarpeisiimme sopivaksi.
Sitten kun joku hienoksi tai tärkeäksi kokemamme laji uhkaa kadota maan päältä, laitetaan ne pieniin eläintarhoihin. Joillakin kulttuureilla on taasen pyhiä eläimiä.
Osa meistä on vauhkona sukupuuttoon tappamisesta ja osa haluaa kaikki tarhat lopetettaviksi silläkin uhalla että laji kuolee sukupuuttoon.
Ihmislajejakin on kuollut sukupuuttoon vaikka kuinka monta. Ollanko me oikeasti jokin kuningaslaji täällä, vai onko me vaan otettu se oikeus itsellemme siksi koska olemme voineet?
Jos jokin alienlaji olisi valtavasti meidän yläpuolellamme, niin eihän ne meistä olisi sen kummemmin huolissaan kuin muistakaan nisäkkäistä, kädellisistä apinoista ja muista eläimistä.
Lintukin osaa rakentaa pesän ja huolehtia poikasistaan, vaikka sillä on vain sokeripalan kokoiset aivot. Lisäksi se osaa lentää ja suunnistaa paljon paremmin kuin ihminen.
Ollaanko me siis oikeasti yhtään minkään yläpuolella ja ansaitaanko me jotakin erityissuojelua verrattuna muihin eläimiin?
En minä ainakaan tiedä vastausta tuohon. Olisiko vähän rankempi depopulaatio sitten parempi yhteisen hyvän kannalta esimerkiksi ydinsodan muodossa?
Sitä en oikein usko. Raja se on kärsimykselläkin mutta ollaanko me ansaittu tämän planeetan herruus, jos me ei keksitä keinoja olla rauhassa ja selviytyä yhdessä?
Kuulutaanko me siis johonkin jumalten luomuksiin ja ylimystöön vai ollaanko me vain yksi apinalaji joka luulee olevansa jotakin?- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17589753/elamme-virtuaalitodellisuudessa
Nykyaikaiset tiedemiehet ovat tulleet siihen tulokseen, että maailma on hologrammi ja että elämme virtuaalitodellisuudessa. Internetissä on paljon tietoa tästä asiasta monilla eri kielillä. Tämä on sopusoinnussa veda-tiedon kanssa.
Ja maailmankaikkeuskin on pelkkä hologrammi.
Emme tiedä mitään maailmankaikkeudestamme. Mikään ei ole niin kuin koulussa opetettiin.
Elämmekö me Matrixissa? Todennäköisyys suurempi kuin luulitkaan
https://www.stara.fi/2016/09/15/elammeko-me-matrixissa/
Koska nyt olemme todistamassa niin mielenkiintoista asiaa, että ihmiset yrittävät simuloida keinotodellisuutta ja he yrittävät uppoutua siihen keinotodellisuuteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17589753/elamme-virtuaalitodellisuudessa
Nykyaikaiset tiedemiehet ovat tulleet siihen tulokseen, että maailma on hologrammi ja että elämme virtuaalitodellisuudessa. Internetissä on paljon tietoa tästä asiasta monilla eri kielillä. Tämä on sopusoinnussa veda-tiedon kanssa.
Ja maailmankaikkeuskin on pelkkä hologrammi.
Emme tiedä mitään maailmankaikkeudestamme. Mikään ei ole niin kuin koulussa opetettiin.
Elämmekö me Matrixissa? Todennäköisyys suurempi kuin luulitkaan
https://www.stara.fi/2016/09/15/elammeko-me-matrixissa/
Koska nyt olemme todistamassa niin mielenkiintoista asiaa, että ihmiset yrittävät simuloida keinotodellisuutta ja he yrittävät uppoutua siihen keinotodellisuuteen.Voisitko selittää ja perustella? Esimerkiksi Elon Musk ja David Icke ovat kyllä tuon teorian puolestapuhujia, mutta miten he perustelevat asian?
Eli, eläisimme siis jonkinlaisessa virtuaalikeinotodellisuudessa, jos on uskominen tuohon teoriaan. Se tarkoittaisi myös sitä, että avaruus on virtuaalinen luomus.
Enpä usko tuohon teoriaan. Samanlaista harhautusta lienee kuin se, että puhutaan "Jumalan unesta" tämän luodun maailman suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760