Kaapelimodeemin tulevaisuus?

Anonyymi-ap

Osaako kukaan kertoa, millaiselta kaapelimodeemin tulevaisuus näyttää tekniikkana? Tuleeko jokin toinen tekniikka (kiinteä tai mobiili) syrjäyttämään tai tekemään sen vanhanaikaiseksi lähiaikoina? Kuinka järkevää on tehdä kolme tai viiden vuoden määräaikaisia kaapelimodeemisopimuksia?

16

3969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä se miksikään vanhene mikäli nopeudet vain riittää omaan käyttöön.

    • Anonyymi

      Kaapelitekniikka on jo elinkaarensa loppupuolella. Sitä on korvattu melko ahkerasti kuidulla ja esim. monissa kaapelitalouksissa varsinaisen kaapelin osuus on enää kiinteistön ulkopuolella olevasta jakokaapista kiinteistöön. Näin myös kerrostalokompleksissa, jossa itse asun. Kuituyhteys operaattorilta jakokaapille ja jakokaapista vanha kaapeliyhteys kiinteistöön. Täällä on suunnitteilla jo kuituyhteyden rakentaminen ja kun se toteutuu, on taas yhden taloyhteisön kohdalla kaapelitekniikka siirtynyt ajasta iäisyyteen. Mobiiliverkko ei tule uhkaamaan kiinteää yhteyttä vielä hyvin pitkään aikaan. Kuituun investoidaan suuria rahoja yhteyksien kehittämiseksi, joten se tullee pysymään vielä kymmeniä vuosia. Kun joskus mobiiliverkot saadaan toimimaan luotettavasti ja laadukkaasti, niin se todennäköisesti tulee vähentämään kiinteiden yhteyksien tilaamista ja käytön vähenemisen myötä alkaa sitten valokuitukin lähestymään elinkaarensa loppua.

      • Anonyymi

        Ei ole elinkaaren lopussa. Kaapelitelevisio jyllää edelleen..


      • Se, millä tekniikalla infra toteutetaan asunnon ulkopuolella ei ole kuluttajan ongelma. Meille tulee kuitu asuntoon, mutta sitä ei käytetä, koska laajakaista tulee kaapelista kaapelista. Ei pätkääkään kiinnosta miten DNA sen signaalin kaapelissa välittää. Kuidun takia sai DBA:lta paremman sopimuksen. Meillä ilmainen on 10 Mbit/s, kun muilla samaan aikaan oli 2 Mbit/s.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole elinkaaren lopussa. Kaapelitelevisio jyllää edelleen..

        Jylläähän se, kun kaapelinettiä ei ole vielä lopetettu. Mutta kyllä se on elinkaarensa LOPPUPÄÄSSÄ, mikä on täysin selvää valonkuidun yleistyessä. Uusi tekniikka korvaa aina vanhan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole elinkaaren lopussa. Kaapelitelevisio jyllää edelleen..

        Juu mutta kuidussa se kaapeli-tv ja kaapelinettikin nykyään kulkee eli ei kaapeli-tv mihinkään kuole moneen vuoteen/vuosikymmeneen. Runkoverkot vaan vaihtuu kuituverkkoihin mutta loppukäyttäjälle tämä ei näy mitenkään muuten kuin siten ettei tv-kanavien kuva ja netti enää pätki ja netti on nopeampi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu mutta kuidussa se kaapeli-tv ja kaapelinettikin nykyään kulkee eli ei kaapeli-tv mihinkään kuole moneen vuoteen/vuosikymmeneen. Runkoverkot vaan vaihtuu kuituverkkoihin mutta loppukäyttäjälle tämä ei näy mitenkään muuten kuin siten ettei tv-kanavien kuva ja netti enää pätki ja netti on nopeampi.

        Se tarkoittaa sitä, että verkot on jakokaapeille asti kuitua ja niistä rakennuksiin vanhalla kaapelitekniikalla. Jos taloyhtiö päättää investoida kuituyhtyksiin, niin kyllä se kaapelinetin osuus siinä vain katoaa. Ja fakta on, että yksi taloyhtiö toisensa jälkeen on jo uusinut rakennusten verkkoinfran kuituun. Kaapelinetti on jo vanhaa ja poistuvaa tekniikkaa.


    • Ajattelitko, että firma lopettaa palvelun, mutta jatkaa laskutusta? En ole kuullut viiden vuoden sopimuksista. Onko nyt kyse ihan kaapelin vedosta taloon?

      • Anonyymi

        En ajatellut että palvelu loppuu sopimusaikana, mutta että jos vaikka kahden-kolmen vuoden päästä olisi tarjolla parempaa tekniikkaa ja on tehnyt sopimuksen viiden vuoden maksamisesta, niin sitten harmittaisi olla vielä vanhassa sopimuksessa kiinni.


    • Anonyymi

      Kaapeli se valokuitukaapelikin on! Koska yleensä jakamoihin tulee kuituja x-kpl kerralla josta sitten haaroitetaan tarvittaessa kohteeseen kuten esim. meillä tehty kun koneelle tulee suora 10 Gb kuitu.

      • Anonyymi

        Kaapelinetti ja kuitunetti kyllä erotellaan ihan selkeästi jo käytännön syistä.


    • Anonyymi

      Jos kansainväliset tietoliikennekaapelit katkeilevat Venäjän niitä sabotoidessa niin kaapelitelevisio toimii varmemmin kuin kaapeli-internetin kautta katsottava televisio.

      • Anonyymi

        tv ja netti tulee samaa kaapelia pitkin. Siksi kaapelinettitalouksissa käytetään yleensä splitteriä jakamaan tv-signaali ja nettisignaali omiin johtoihinsa. Mutta juttusi Venäjästä nyt ei ole relevantti. Se on lähinnä läntisen median propagoivaa spekulointia.


    • Anonyymi

      Kaapeli netti tuskin katoaa mihinkään vielä moneen vuoteen, sillä sille löytyy edelleenkin käyttäjiä.

      Ei ole palvelutarjoajan saatikka kuluttajan kannalta kovinkaan kustannustehokasta ylläpitää valokuitua alle 50 Mb/s yhteyksissä, vai suostutko maksamaan 70€ kuussa modeemista ja 50/50 Mb/s laajakaistasta, kun samaan hintaan saat 1000/500 Mb/s yhteyden?

      Kerrostaloissakin usein on juurikin 1Gb/s yhteys, joka on jaettu jokaisen asuntoon ja rajattu n. 10Mb/s, siksi yhteiskäytössä olevat yhteydet takkuilee, samaa kaistaa raiskaa muutkin kuin vain 1 käyttäjä.

      Vielä toistaiseksi kaapeliyhteys on ainoa, joka tarjoaa saman lataus ja lähetys nopeuden, sellaiset vain maksavat hunajaa, ja useimmiten joudut tekemään yrityssopimuksen tai etsimään paikallisen palvelutarjoajan

      • Anonyymi

        Kerrostalojen yhteyttä ei ole jaettu..


    • Anonyymi

      Kirjoittelin parisen vuotta sitten näkemyksiäni ja nyt se toteutui meidän kiinteistössä. Valokuituverkkoa yleensä on jo pitkään vedetty palveluntarjoajilta kiinteistöjen läheisyyteen ja siitä eteenpäin se jatkuu kiinteistöihin vanhalla kaapelitekniikalla. Nyt on meidän kerrostalokompleksin kaapeliverkko purettu ja tilalla valokuitutekniikka. Eli näin taas viiden kiinteistön osalta kaapelitekniikka siirtyi historiaan. Kaapelitekniikka todellakin on elinkaarensa loppupuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      228
      2978
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1669
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      126
      1183
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1117
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe