Miten helppoa on tuonne päästä ja entä jos ei ole minkäänlaista teknistä tietämystä. Mitä tehtäviä siellä on ja kertokaa kaikkea muutakin sieltä jos joku on käynyt.
Vastaukset 8
- Res ups, HämJP, III/89
Parolan Panssariprikaatissa toimii nykyään tietääkseni mm.:
-Panssarivaunupataljoona,
-Hämeen Jääkäripataljoona,
-Jääkäritykistörykmentti,
-Panssarikoulu,
sekä myös mm. pioneeri-, ilmatorjunta- ja huoltoyksiköt.
Kaikkiin näihin otetaan alokkaita siviilikoulutuksesta ja aik. työkokemuksesta riippumatta. Kyseisien alokasyksiköiden alokkaista valitaan heti alokasajan jälkeen koulutukseltaan soveltuvimmat erityisempiin tehtäviin, kuten esim. eri kuljettaja/ajajat, sotilaspoliisit, tulenjohtajat, jne., jotka sitten saavat tuon koulutuksensa joko Parolassa tai muualla.
Koulutus/kouluttamattomuus ei ole este pääsyksi mihinkään yksikköön, esim. HämJP on tavanomainen jääkärijoukko-yksikkö, jolla on kuitenkin kevyesti panssaroitu telakalusto käytössään.
Myös tykistössä on Parolassa siirrytty telakalustoon, enkä osaa sanoa, koulutetaanko enää tavallista kenttätykistöä siellä lainkaan.
Voin sanoa, että Parola on monipuolinen ja erilainen joukko-osasto, joka tarjoaa hyvin monenlaisia tehtäviä varusmiehilleen aina tavallisesta tykkimiehestä panssarivaunujoukkueen johtajaan saakka.
Tervemenoa Panssariprikaatiin, ja onnea matkaan!
(Ai niin, lue lisää http://www.mil.fi ja selaa joukko-osastojen kohdalta Panssariprikaati) - Anonyymi00004
Minä olin Parolan Panssariprikaatissa Jääkäritykistörykmentin Tulenjohto- ja viestipatterissa 2004-2005 ja mielestäni se oli täysin paska paikka. Todella paljon kiusaamista ja häirintää johon ei kantahenkilökunta puuttunut.
- Anonyymi00005
Yksikön pääkäskijäkin joku helvetin ...
- Anonyymi00006
Siellä oli myös eräs Sampuli..
- Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Siellä oli myös eräs Sampuli..
Seta-Sämpäle.
- Anonyymi00010
Cavalier Finocchio..
- Anonyymi00008
1998 tapahtui jotain Tampereella sen pojan jalalle..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3441474- 1141196
- 1151065
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22837- 116831
- 111812
- 18460
- 38444
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i91423- 36423