Onko kokemuksia näistä ohuista saneerauslattialämmityksistä ? Tarkoitus olisi saada WC:n lattia lämpöiseksi ilman paksuja valuja. Pinta-alaa hieman yli 1 neliötä ja lämmityksenä nyt 200W patteri.
Onko esim. matalajännitteellä toimiva lattialämmitys riittävän tehokas ainoaksi lämmittimeksi ?
Onko esim. matalajännitteellä toimiva lattialämmitys riittävän tehokas ainoaksi lämmittimeksi ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
12V. 3 mm paksuna löytyy 230V ja sen voi kytkeä patterin termarin taakse. Eli samalla kun patteri lämmittää niin lattiakin lämpenee. Toimii hienosti. Lattia ei ole koskaan kuuma tai kylmä vaan aina sopiva. Näin ainakin meillä. Samalla tavalla tuulikaapissa. KHH:ssa oma anturi lattiassa.
Riittääkö ainoaksi lämmönlähteeksi ? Tilanpuutteen takia patteri olisi tarkoitus poistaa.
Meillä tehtiin juuri noin. Patteri pois ja 220 v lattialämmitys tilalle. www.finnparttia.fi :stä tilasin termarin ja kaapelin kun paikallinen sähköliike olisi halunnut ko. tuotteesta 150% katetta. Hyvin on toiminut ja lämpöä riittänyt. Unohda ne muuntajaviritykset (leluja).
Jaska
asensin finnpartian lattialämmitys mittauksessa totesin että poikki ei kun tilaa uusi kätä devin tuoteet niin ei ongelmia terv.21v.sähkärinä.
...kun et osaa kirjoittaa. Välimerkki taitaa olla tuntematon käsite.
Meillä on khh:ssa n.7m2 ja vain 3m2 lämmitysmatto. Kovilla pakkasilla pitää laittaa myös kattolämmitys päälle. Muissa tiloissa lattialämmitys on vain lisänä patterien kanssa. Suosittelen myös käyttämään Deviä.