Askolan lukio

Anonyymi-ap

Kokemuksia Askolan lukiosta? Pisteraja on alhainen, joten sinne varmaan pääsee vähän heikommallakin todistuksella jos siitä huolimatta opiskelu lukiossa kiinnostaa. Sisäänpääsyn lisäksi oleellista on, onko koulu muuten hyvä. Askolan lukion sijoitus lukioiden ranking-listalla on ollut vuodesta toiseen aika heikko, mutta eiköhän se onnistuminen ole enemmän kiinni oppilaan omasta motivaatiosta. Millaisia mietteitä siis paikkakuntalaisilla ja lukion oppilailla on koulusta? Kannattaako pistää teini vielä ahkeroimaan ysillä, jotta ovet aukeavat muihinkin kouluihin? Kertokaa tietäjät onko Askolan lukio hyvä paikka teinille, jolla meni vähän hommat pieleen, mutta joka nyt yrittää kovasti päästä arjessa kiinni normielämästä?

10

1858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Askolan lukio on erittäin hyvä lukio, sillä siellä pidetään opiskelijoista huolta. Pieni lukio, jossa kaikki tuntevat toisensa ja opettajat ovat huolehtimassa opiskelijoista. Askolan lukiossa huomataan nopeasti, jos opiskelijan suorituksissa alkaa näyttäytymään esim. laskevaa suuntaa. Isommissa (useiden satojen opiskelijoiden lukioissa) ei samalla tavoin pystytä tukemaan opiskelijaa.

      Lisäksi Askolan lukiota tukee mm. stipendien muodossa Pohjanpellon säätiö, eikä tarvitse sellaisessa tilanteessa olla mikään 8 Laudaturin kirjoittaja.

      Vahva suositus Askolan lukiolle. Suuremmistakin lukioista tulee ylioppilaita, mutta kaikissa ei tueta opiskelijoita niin hyvin kuin Askolan lukiossa.

    • Anonyymi

      Latinan opiskelu oli mukavinta! Kiitos ope! 🥰

      • Anonyymi

        Totta! Tuula S oli ihana! 👍


      • Anonyymi

        Ole hyvä


    • Anonyymi

      Jos laittaa teinin tuplaamaan ysin, voi se tuplaaminen parantaa opiskelumenestystä ainoastaan teinin ollessa erittäin motivoitunut siihen tuplaamiseen.

      Jos ei ole oikeaa motivaatiota, saa käytännössä samat numerot, vaikka joissain aineissa voi menestys olla paljon huonompaa. Samat numerot siksi, että opettajat eivät kehtaa antaa heikkeneviä numeroita. Tupla ysin jälkeen voi motiivi lukioon olla vieläkin heikompi. Lukio ei kuitenkaan anna mitään valmiuksia elämään, no ehkä ministeriksi tai kansanedustajaksi, vaan lukion jälkeen on opiskeltava se ammatti.

      Ammattikoulu voi olla myös hyvä vaihtoehto. Myös ammattikoulu mahdollistaa jatko-opiskelun ja mahdollisuuden tehdä ja tulla miksi haluaa.

      • Anonyymi

        Lukio antaa mainion yleisivistyksen! Ja tietenkin mahdollisuuden yliopisto-opintoihin! Lukio on mainio juttu! 🍀


    • Anonyymi

      Amis on hyvä niille, joilla ei ole ns. lukupäätä.

    • Anonyymi

      Amiksen Kaksoistutkintoa hehkutetaan turhaan; eivät käy lukiota mutta saavat lakin. Lukion käynyt ylioppilaskin on suorittanut kaksoistutkinnon. 😊

      • Anonyymi

        Totta! 👍


    • Anonyymi

      Askolan lukio on ihan perseesrä. Nykyinen rehtori ei osaa hommaansa. Myöskään henkilökuntakä ei voi hyvin. Surkeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe