Koska Saarikka alkaa ottaa koppia vanhusväestöstä hyvinvoinnin ylläpitoon? Perustaa senioriklinikan, jossa kokonaisvaltainen hyvinvointi terveyden ylläpitoon on ensi sijalla. Hammashoito vakiona, suuhygienistin vastaanotto aina saatavilla ja myös ikäihmisten kunnon ylläpito ilmaisin kuntosalein. Ohjausta omaan selviytymiseen ja kannustusta sen ylläpitoon.
Miksi vain äitiysvalmennus on prioriteetti ja muut sairaudet, miksei myös laajan ja kasvavan ikäihmisten hyvinvoinnin tulisi olla valmennuksen paikka number uno?
Miksi vain äitiysvalmennus on prioriteetti ja muut sairaudet, miksei myös laajan ja kasvavan ikäihmisten hyvinvoinnin tulisi olla valmennuksen paikka number uno?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos koko ajan valitetaan, ettei sote-rahat riitä mihinkään jatkossakaan koska vanhukset "syövät" pääaoman, sitten hitto teette senioreista terveitä! Mikä estää panostamasta voimia ja rahoja juuri täsmätoimena siihen väestöön mikä siitä eniten hyötyy.
Kuka täällä haluaa hampaattomia mökeltäjiä, täh?
Tässä hyvää faktaa asiasta.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009130555.html
Äässhh marketin käytäviltä juoruajille oma osake
Maaseudun agenda (kepulaisuus) on ajaa 65 mummo- ja pappaväki alisteiseen asemaan syytinkiperiaatteen mukaan. Täällä nähdään ikääntyminen ongelmana ja sitä samaa rataa ajaa terveydenhuoltokin.
Ei ole enää nykyaikaa se, että ikääntynyt kuntapopula jätetään heitteille ja hoitamatta.
Jokainen kuntalainen on veronmaksaja ja juuri heidän kauttaan pyöritetään isoa osaa palveluverkkoa. Paikkakunnalle muuttaa vuosittain usea muualta juuri paikkakunnan hyvän vanhushoidon maineen takia. Olisiko aihetta alkaa panostaa hyvinvointiin nyt? Ja viimeistään ensi vuoden alusta kun Jyväskylä alkaa jyrää meitit.
Ei kunnan vanhukset vähene sormia pyöritellen. Eikä silmiä sulkien. Se sakki on elinvoimainen ja vaatii mitä kuuluu.
Kyllä se sakki näivettyy ku vihannekset osastoilla vaipoissa ja sitten päätyy nolla kerrokseen
Sitäkö itsellesikin odotat? Se sakki = me kaikki.
Me ns."vanhukset "maksamme eläkkeestämme kovaa veroa , kyllä sillä palvelua pitäisi saada samoin kuin nuoremmillekin. Eikä kaikki iäkkäät ole huonokuntoisia tai muiden hoidettavina, vaan aktiivisia palvelujen käyttäjiä , jos niitä on tarjolla. Ei kaikkia ikäihmisiä kiinnosta ompelu-tai marttaseurat. Kansalaisopisto tarjoaa paljon mukavaa toimintaa. Se vaan on jo aika kallista, jos haluaa osallistua moneen aktiviteettiin!
Ne peräkylän mummot ja papat mökeissään sitä apua tarvisi. Keskustan seniorit ajelee hienoilla autoilllaan kuntotesteihin ja saleille.
Olet oikeassa. Jos edes kyydin saisi terveyskeskukseen, se olisi jo vuoden pelastusteko.
Mutta mitä tekee kunta, jättää heitteille muut kuin keskustan asukit.
Paras tapa ratkaista "senioriklinikka" on tilausajobussi, joka ajaa kerran päivässä Saarijärveltä sairaala Novaan ja takaisin,
Erinomainen idea. Jos vaikka kerran viikossa ajaisi, sekin olisi jo iso bravo.
Nyt kun alkaa olla taas uusien rokotuskierrosten (influenssa- ja koronapiikit) aika, nyt viimein kiertävä bussi käyttöön ja muistakaa informoida ihan jokaista ikääntynyttä, ettei käy kuten on käynyt, ettei vanhus edes tiedä mistään rokotuksesta.
Asui seniori sitten harvaan asutulla alueella tai kunnan keskustassa, mitään rasistista polarisaatiojakoa ei saa tehdä asuinpaikan suhteen. Eikä kukkaron paksuuden, omaisten innokkuuden, kuljetusmahdollisuuden, kepulaisuuden tms. Asia on liian tärkeä ja näin myös vanhusasiavaltuutettu ohjeistaa. Saarijärvi on luupin alla siinä missä muutkin pikkukunnat.
Olet sitä mieltä. Hmm.
Tyypillinen paikkakuntalainen perusjuntti älähti.