Tulen tämän aiheen kysymään påääministeriltä kts filmi

Aiheuttaako nyt Venäjän hyökkäys aikaan mitä tunteita. mm presidentti Niinistön kanssa ollaan samalla aallon pituudella näihin. Sosialistit yhä väittää mm 1918 muiden syyksi aseellista punakapinaansa Stalin yllyttäjänä. Oli marraskuussa 1917 SDP puoluekokouksessa, Stalin lupasi Venäjän tuen kapinalle.
MEILLÄ ON YHÄ AVOIMIA KYSYMYKSIÄ PALJON NÄILTÄ AJOILTA.
https://www.youtube.com/watch?v=lyvn1k2mhko&ab_channel=Taple40

Ei tuo nyt SDP johdolta olisi kauhea vaatimus edes nyt pyytää anteeksi 1918 kauheaa tekoaan.
-oli hirveä rikos ryhtyä valtiopetokseen 1918.
Sosiaalidemokraatteja edes jotenkin pahoittelemaan puolueen ryhtymistä vallankumoukseen tammikuussa 1918.
Sisällissota alkoi, kun sosiaalidemokraattisen puolueen radikaali ydin Kullervo Mannerin johdolla julisti aseellisen kapinan alkaneeksi tammikuun lopussa 1918.
Suomen sisällissota käytiin keväällä 1918. Sota alkoi 27. tammikuuta ja loppui 15. toukokuuta.
Sdp:n puoluetoimikunta ei olisi tehnyt päätöstä ryhtyä vallankumoukseen, olisi säästytty noin 60 000 uhrilta,
60 000 uhria koostuu sisällissodassa Suomessa surmansa saaneista noin 37 000 ihmisestä ja Neuvosto-Venäjälle paenneista punaisista, jotka joutuivat Stalinin puhdistusten uhreiksi 1930-luvulla.

– Miksi Sdp ei edes nyt käytä Sanna Marinin johdolla tilaisuutta hyväkseen ja irtisanoudu vuoden 1918 aseellisesta kapinasta? Olisi korkea aika sanoutua siitä selkeästi irti.

Tämä lisäyksin lähti pääministerille, jos nyt perille asti menee, ellei sossu apulaisensa sitä pysäytä. Se nähdään myöhemmin.

5

170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://vnk.fi/yhteystiedot/valtioneuvoston-viestintaosasto

      Tuossa osoite pääministerille. Tulen tarkistamaan menikö perille.

      Olisi se teko pääministeriltä jos vihdoin pyytäisi anteeksi Sdp kauheaa tekoa 1918.
      YYA hengessä meni, ettei kukaan tohtinut virkkoa mitään. Mutta nyt olisi vihdoin aika Nato hengessä. YYA aikaan näistä ei historiakaan kouluissa kertonut.

    • Anonyymi

      Kyllä antteeksi pyyntö kansalta on pienin mahdollinen.

    • Anonyymi

      Stasilista auki Halonen ym..

      • Anonyymi

        Erkki kans !


    • Anonyymi

      Pankkopoju juttelee taas itsekseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      142
      981
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      697
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      27
      505
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      477
    5. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      452
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      426
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      422
    8. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      324
      420
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      15
      413
    10. Komulan mylly

      Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s
      Hyrynsalmi
      13
      402
    Aihe