Vanhan puulattian kittiminen

Pitäisi täyttää vanhan puulattian isot raot lautojen välissä. Tässä on ennen käytetty muovikittiä tai lakkakittiä ym. tavallista tasotepastaa. Kysynkin millä keinolla siitä saisi pysyvän, ettei aines heti rapistu ja tipu myöhemmin kokonaan pois?
Minua on kannustettu jättämään raot sikseen koska aines kuulemma kuitenkin ajan myötä rapistuu.
Onko muita aineita? Ja entä kylpyhuoneessa käytettävä silikoni, tämä ainakin joustaisi!?
51754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainoa keino mistä on pitempi ilo, on sirkkelöidä puisia raon paksuisia kiiloja. Ensin putsaa rako pölystä ja liimaa kiila vain toiselta puolelta rakoon. Toiselta puolelta siksi, että lauta pääsee liikkumaan.

Äänestä

sekoita hiomapölyä ja liimaa ja täytä sillä. pysyy ja on samaa sävyä. hiominen on helvetillistä joten tarkkuutta täyttöön

Äänestä

Meillä on meneillään sama homma ja mietittiin, miten saada joustava ja lattian kanssa samanvärinen sauma. Tehtiin hiontapölystä ja kohtuullisen löysästä tapettiliisteristä puuroa, jota tungettiin raot täyteen. Päällimmäiseksi pantiin ohut hipaisu puukittiä, ettei pölymössö irtoilisi pois lattiaa pyyhkiessä.
Tämä on siis vasta tehty, joten minkäänlaista kokemusta siitä, kuinka ideamme toimii, ei vielä ole. Mutta näin me järkeiltiin. Kokeile omalla vastuulla ;)

Äänestä
  • meillä on vanha asunto, jossa lankkulattian raot on täytetty joskus aikoinaan hiontapölyn ja lakan yhdistelmällä.

    Muuten hyvä, mutta ajan kanssa mössö tulee isoina biitteinä irti. Nyt aiomme pistää lattiat kokonaan uusiksi, lattioiden narinaa ja lattiaa roskaavia palasia emme siedä.

    Äänestä

ei noissa raoissa kestä mikään, kun puu elää. yleensä rakoja kai täytellään lakka hiomapöly töhnällä, mutta ei sekään siellä pitkään pysy. tuo edellä ehdotettu kapeiden puusoirojen liimailu voisi tepsiä - ei kokemusta. paras keino on kai purkaa lattia ja kasata tiukemmin uudestaan, kuten tein omalle vanhalle lankkulattialleni. hentoa lattialautaa ei vaan saa ehjänä purettua, tukevalla lankulla se onnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satkar kirjoitti:

Pitäisi täyttää vanhan puulattian isot raot lautojen välissä. Tässä on ennen käytetty muovikittiä tai lakkakittiä ym. tavallista tasotepastaa. Kysynkin millä keinolla siitä saisi pysyvän, ettei aines heti rapistu ja tipu myöhemmin kokonaan pois?
Minua on kannustettu jättämään raot sikseen koska aines kuulemma kuitenkin ajan myötä rapistuu.
Onko muita aineita? Ja entä kylpyhuoneessa käytettävä silikoni, tämä ainakin joustaisi!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu