Kirkkokatu

Voiko joku selvittää miksi Kirkkokatu pitää remontoida, vai onko se jonkun virkamiehen taidonnäyte tehdä hyvastä kadusta huonompi kuin nyt?
321108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Valtavat ruuhkat rasittavat kirkkokatua, mikä on pakko leventää 6 kaistaiseksi sekä varustaa liikennevaloilla.

Äänestä
  • Nurmeksen ainoa nelikaistainen katu, vain kaistamaalaukset puuttuu, upea katu.

    Äänestä

Nurmeksen komein ja levein katu, sopii pysäköimään molemmin puolin katua, eikä liikenne kärsi. Tasa-arvoiset risteykset hyvällä näkyvyydellä hillitsevät ajonopeuksia, todella hyvin suuniteltu Kirkkokatu, ei kannata pilata.

Äänestä
  • samaa mieltä, ei tarviat remonttia

    Äänestä

  • Suurin osa risteyksistä on surmanloukkuja ja tien pinnoite on surkea

    Äänestä

pitäähän sekin katu pilata kaventamalla ja tekemällä parkkiruutuja autoille,niin kun on muotia.

Äänestä

Suljetaan koko joutava katu autoilta ja tehdään siitä kävelykatu!

Äänestä

Piohiiltämön rekkaralli on niin mahdoton, jotta tarvitaan leveämmät tiet

Äänestä
  • Siellähän tehtiin jo lähes miljoonatemontti rekkaruuhkien pelossa, että saadaankin yhteen risteyksen levennykseen uppoamaan niin paljon rahaa.

    Äänestä

Botiksi sitten leimasit, etkä julkaissut mielipidettäni, että kiitosta vaan taas kerran !!!!

Äänestä

Kirkkokadun alla on paljon Isä aurinkoisen lahjoittamia lahjoja. Toivottavasti nämä nostetaan ylös.

Äänestä

Puu-Nurmeksen alueelle pitäisi päästää vain kevyt liikenne, koska talojen aikakaudella ei ollut mitään autoja käytössä. Muu liikenne kiertäkööt Akkosalmen kautta Porokylään.

Äänestä

Keskustassa asemakaavan tekijöillä yli 100 vuotta sitten oli järkeä päässä, kun tehtiin palosolat ja väljät pääväylät. Porokylä nimensä mukaisesti paloi poroksi, kun oli rakennettu paloherkäksi alueeksi vailla mitään järkeä.

Äänestä

Suosittelen... nää hieman vaivaa, jos asut täällä, missä mättää. Allergiat vain lisääntyy tällaisen saasteen vuoksi ja ... tällä asueella on paljon lapsia sekä vanhuksia.
Tältä kadulla ei pian kasva yhtään tervettä puuta, kun talvisin levitetään kivimurskaa, jossa on seassa helposti leviävää - hienoksi jauheutta mustaa kivipölyä.
Ihmettelen - miksi kaupungin ko. virkamiehet eivät siivouta työntekijöillä kirkkokatua, Porokylää kyllä syynätään tarkkaan eli pidetään siistinä, vaikka sieltä puuttuu nämä ns. puuongelmat.
PS. Porokylän läpi kulkevan tien varrella ei juurikaan asu ihmisiä, mutta Kirkkokadun varrella asuu!!!

Äänestä

Liikennettä vähän,kadut kavennetaan ja koivut poistetaan.Vähemmän kadunkunnossapito toimia.Eikä tarvitse koivunlehtiä keräillä enää omalta tontiltaan.Hyvä,kannatan.

Äänestä

Leveä katu tuo säästöä kaupungille, kun autojen ei tarvitse ajaa kapeaa kujosta myöten aina samaa jälkeä, josta syntyy asfalttiin nopeasti urat. Urista tulee talvisin vaarallisia ja sen vuoksi kalliit asfaltointivälit on lyhyitä näillä kaduilla.

Äänestä

Lahot koivut joutaa kaataa ... rumentavat maisemaa

Äänestä

Jalankulkureiteille kunnostus, pyöräteille asfaltti ja lisää multaa koivurivistöjen ympärille, sekä huonojen koivujen uusinta, turha repiä koko maisemaa hajalle.

Äänestä

Toivottavasti tehdään järkevämpiä ratkaisuja, kuin Kaarlonkadulla satamanpuoleisessa päässä.

Äänestä

Kaikki koivut heti hakkeeksi✌️ helpompi tehdä talvella lumityöt 👍

Äänestä
  • Kaikki puut pois kaupunki alueelta siis taajamasta tulee säästöä.

    Äänestä

Koivu ei tarvita nurmeksen!

Äänestä
  • Eikä Manneja?

    Äänestä

  • Historiatietoinen ei puhu koivujen hävittämisestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eikä Manneja?

    👍👍

    Äänestä

Puuskat puhalsivat puita kumoon ja katkoivat sähköjä – Kirkkokadulta kaatui laho koivu... joko uskotte et kaikki koivut nurin🧐

Äänestä
  • Koitakaa tajuta me ei tarvita koivu nurmeksen!

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Koitakaa tajuta me ei tarvita koivu nurmeksen!

    Koivut jää. Päätän keskustelun nyt tähän.

    T- seriffi

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Koivut jää. Päätän keskustelun nyt tähän.

    T- seriffi

    Sinä ei johda nurmeksen! P alm johtaa

    Äänestä

Rehellisesti sanottuna, vain Ivalossa yhtä leveä ja typerä katu joka halkaiseen kylän rivosti. Ivalossa se on lähinnä vitsi, täällä Hurmeksessa se on syvää typeryyttä!

Äänestä
  • Olet kyllä nyt valitettavasti oikeassa.

    Suomessa on 2 aivan ääliömäisen rumaa paikkaa, toinen on Ivalo ja toinen meidän niin rakas Hurmes!

    Äänestä

Puu- Nurmes esittäytyy komeana leveine palosolineen ja -katuineen. Kuuluisa Rauma puisine kaupunginosineen on kyllä myös hieno nähtävyys, mutta rakennettu niin tiiviiksi, että hyvä kun sopii kulkemaan rakennusten välistä. Pieniä erikoisliikkeitä löytyy aluetta kierrellessä ja usein iäkkäät kauppiaat innostuvat juttelemaan aikansa kuluksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko joku selvittää miksi Kirkkokatu pitää remontoida, vai onko se jonkun virkamiehen taidonnäyte tehdä hyvastä kadusta huonompi kuin nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu