Oli monta yksityiskohtaista ohjetta kahvinkeittoon, kiinnitin huomion yhteen.
Kastele suodatinpaperi ennen kahvin mittaamista. Kokeilin. En huomannut makueroa, mutta ehkä alan, ainakin valmista kahvia tuli hieman enemmän. Järkeni sanoo, miksipä sitä kahvia kuivaan paperiin ihmeyttää.
Mitä sinun järkesi sanoo.
HS:n arikkelin mukainen kahvinkeitto
9
253
Vastaukset
- Anonyymi
Suodatinpaperin kastamisesta ollaan kahta mieltä.
Liekö ratkaisevan tärkeää kasteleeko vai ei ?
Paulig tiedottaa:
"Melitta-suodatinpussia ei tarvitse kostuttaa erikseen ennen kahvin valmistusta. Kahviharrastajat perustelevat suodatinpussin kostuttamista kahvin maulla ja että näin varmistettaisiin kahvin oikea voimakkuus, kun koko vesimäärä imeytyy vain kahvijauheeseen, ei suodatinpaperiin, ja sekä suodatin että kahvikannu lämpenevät. Kotioloissa suodatinpussin kostuttaminen ei ole tarpeen eikä ylimääräisiä ennakkovalmisteluja tarvita. Kostuttamisesta ei toki ole haittaa, jos sellaista haluaa kokeilla.
Suositeltavaa olisi valmistaa kahvia aina vähintään 4 kuppia, jotta makuprofiili säilyy halutunlaisena. Varsinkin pieniä määriä valmistettaessa kahvia voi lisätä hiukkasen enemmän, koska suodattuminen on nopeaa."- Anonyymi
Ostan valkoista suodatin paperia.Kostutan sen. Joudun katsomaan hinnan . Joten taloudessani ei melitta suodatin paperia. merkki uskolisia voi kaikessa olla he, joilla puoliso tai lesken eläke tahi perintö rahoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ostan valkoista suodatin paperia.Kostutan sen. Joudun katsomaan hinnan . Joten taloudessani ei melitta suodatin paperia. merkki uskolisia voi kaikessa olla he, joilla puoliso tai lesken eläke tahi perintö rahoja.
Sitähän voi ostaa suodattimen jonka voi pestä , itselläni on sellainen ja rahaa ei mene pusseihin
- Anonyymi
Jaa, ettkö mitä minun järkeni sanoisi?
Yksi mottoni on aina ollut, että vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia.
Eli kun kymmeniä vuosia kahvinkeittimen omaavat ovat laittaneet kahvin kuivaan suodatinpussiin, niin noudattaisin vanhaa tapaa mikäli meillä olisi kahvinkeitin.
Joskus seitsemänkymmenluvun alkupuolella, kun jäin yksin puulämmitteiseen vuokrataloon (isoäitini muutti taajaman vanhustentaloon), tuli ostettua teräksinen kahvipannu koska sähköhelaa ei ollut.
Avoliittoon mentyäni samat arvot omaavan mieheni kanssa, vuokrasimme 24-neliöisen yksiön kaupungista, jonka sähköliedellä keittelimme kahvit samalla pannulla.
Omakotitalomme valmistuttua sama pannu on ollut käytössämme jo vähän yli 44 vuotta, ja hyvin on pelannut, ja rahaakin säästänyt.
Hups, Hups.. - Anonyymi
Keitän vain itselleni aamu kahvit. Aihe on ollut esillä jo vuosia sitten. Nostettu taas esille. kyllä kastan kahvinsuodattimen ensin. Silloin aihe käsiteli myös kahvin suodatin paperi väriä ja mainostettiin paperi oltava valkoinen. Joten mainontaa hurahdin.Ostan vain valkoista suodatin paperia.Jäänyt aihe päähäni vuosia sitten.Muu valveilla olo aika juon teetä tai vettä.
- Anonyymi
Minä olen oppinut, että suodatinpaperia ei saanut astella, joten ihmettelen nyt, mistä näitä ohjeita aina ammennetaan. Onko periaate vain neuvoa kaikki toisin kuin ennen!
Sen olen kyllä oppinut, että panen keittimeen veden puhtaalla kipolla, enkä jätä kahvia pinttymään kuumalle levylle. En keitä kahvia varastoon.- Anonyymi
Ne haluavat aina kontroloida ihmisen elämää. Väärillä neuvoilla ja valheilla kaikesta. Aurinko ei ole vaarallinen syövän saavat runsaasti suoja voiteita käyttänet. Aurinko on terveyttä edistävä mutta ihoa ei kannata polttaa.
Muistatteko kun Schöll jalanhoito tuotteita markkinointiin ja jalkaterän raspit.
Olen yhden kerran käynyt jalka hoitajalla 1970 lopulla. Raspia joskus käytin ja sitten lopetetin kokonaan. Jalat ovat sileät ei kasva känsiä yms. Vanhettaessa hilseilee enkä edes rasvaa juuri koskaan. Käytä puuvilla nilkka sukkia ohuita ja paksumpia villasukkia en liiku paljain jaloin. Kun alkaa raspaaman useasti niin se iho kasvaa uudelleen aina. Sitten maksatte noidosta. Kotitossuna matalat villaa sisältävät pistokkaat joiden pohjia voi pestä.
- Anonyymi
Kokeilin suodattamisen kastelua.En huomannut
makueroa jatkan vanhaan malliin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793