Ocu ja kauhea hajuhaitari

Näin kostena päivänä aivan tolkuton hajuhaitari kabiinissa. Ihan kuin homeinen roskis ja koinsyömien vaatteiden yhdistelmähaju. Mistä johtuu? Lisäksi otsonisoin ocun viimeviikolla ja haju palasi takaisin.

Tuleetuskanavat kävin myös läpi ja suodattimet uudet.

Apuja kaivataan!
1960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Apuja löytynee julkiselta tai yksityiseltä puolelta.

Äänestä

Huonoksi on Toyotan omapojan provot päässeet. Ilmeisesti valmistaja kohtaisten lukujen selittelyyn ja kääntämiseen kuluu liikaa panoksia ja energiaa.
No mutta odotellaan yön tunteja ja koeajoja ja raportteja.

Äänestä

Olen huumor'mielessä useasti lapioinut luonnossa liikkuessani lapiolla suonsilmäkkeistä sontaa pysäköityjen skodien tuulilasin alle.

Äänestä
  • Sehän varmaan selittäää! T. Jormis

    Äänestä

-70 luvulla, Ladoissa oli kanssa outo, ryssän haju, mutta sen sai pois kun hutki sisätiloja, vanhalla suojeluskunta manttelilla vartin verran.

Äänestä

Sinulle taitaa homeinen roskis ja koinsyömien vaatteiden yhdistelmähaju olla hyvinkin tuttu. Asunnostasiko?

Äänestä
  • Skodistit asuvat tunnetusti homekämpissä

    Äänestä

Älä menetä toivoasi. Haju johtuu yhditesstä nimeltä JenKem. JenKemistä tehtiin juuri ocujen kojelaudat vuosikausia. JenKem on haihtuvaa materiaalia ja tietyissä olosuhteissa se ikäänkuin pölläyttää sisätiloihin semmoisen vienon jopa ulon tuoksun joka on ulosteperäinen sillä JenKem tehdään ulosteesta. JenKem on kuitenkin täysin vaaraton yhdiste, ainoa ”haitta” on tuo vieno ulosteen tuoksu ohjaamossa.

Äänestä
  • Totta mutta nämä oli vaan 2020 aikaisemmissa malleissa, ei uusissa ole JenKemiä…

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Totta mutta nämä oli vaan 2020 aikaisemmissa malleissa, ei uusissa ole JenKemiä…

    Niin kuulemma CumKemiä käyttävät nykysin. Saa ostettua halvalla käenpankista.

    Äänestä

Voe tokkii sa. Taas Toyotatrolli yrittää parastaan.

No ehkä se taas helpottaa kateellisen oloa.

Äänestä
  • Miksi hallusinoit? Ovatko ne tojotatrollit täällä juuri nyt?

    Äänestä

Yksi syy itäautojen perinteiseen outoon hajuun on se että kun kaikesta materiaalista säästetään niin penkkien pehmusteena ja täytteenä käytetään vanhaa lumppua, huonosti pestyä , ehkä jopa likaista lumppua.

Äänestä

Vielä varmistin omastani ketjun innoittamana niin ohjekirjassa mainitaan tuo CumKem yhdiste. Eli tässä minun vuoden 2021 octaviassa on jo CumKem kojelauta toteutus ilman JenKemiä.

Tietääkseni JenKemissä oli hyvänä puolens kestävyys sekä edullisuus mutta lieveilmiönä sitten tuli sitä hajuhaittaa. JenKem aktivoituu kuumassa ja myös kosteassa joten esim helteellä ei kannatta jättää suoraan auringonvaloon. Myös jos on viikko sadetta putkeen niin olisi hyvä säilöä autoa sisätiloissa tämä aika.

Äänestä
  • Joo ihan oikeat ohjeet kaikille Toyotan omistajille. Sit vielä se pajukomposiittilattia. Imee vettä Toyotassa kui sieni.

    Äänestä

Skoda on hyvä!

Äänestä

Luultavasti vahva lääkitys auttaa tämmöisten juttujen keksijää.

Äänestä
  • Juu ja kauhea maaninen kateus Skodaa kohtaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Juu ja kauhea maaninen kateus Skodaa kohtaan.

    Ei skoda vaan nykyään Prutta. Prutta kuvastaa skodaa paremmin. Esim Hoboro Prutta on uusi skoda piireissä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin kostena päivänä aivan tolkuton hajuhaitari kabiinissa. Ihan kuin homeinen roskis ja koinsyömien vaatteiden yhdistelmähaju. Mistä johtuu? Lisäksi otsonisoin ocun viimeviikolla ja haju palasi takaisin.

Tuleetuskanavat kävin myös läpi ja suodattimet uudet.

Apuja kaivataan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu