Mitä tapahtuu kaikille niille laulajille, jotka katoaa jonnekin?
Mitä tapahtuu kaikille niille laulajille, jotka...
13
206
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoitan, esim. tangokuninkaallisia tuli yhdessä vaiheessa paljon, 90-ja 2000-luvuilla. Prinssejä, prinsessoja. Ja muutenkin osa aiemmin keikkailevista laulajista "katoaa" jonnekin. Se on mysteeri.
- Anonyymi
eduskuntaan sossuksi
- Anonyymi
Esim?
- Anonyymi
Varmaan samaan paikkaan, kun aina se toinenkin sukka siitä parista pesukoneesta.
- Anonyymi
Monen tekijän summa. Suomessa on aika paljon (iskelmä)laulajia, jotka haluaa keikkailla. Uusia laulajia tulee joka vuosi. Pitää pystyä erottautumaan muista jollakin tavalla. Vaaditaan karismaa, persoonallisuutta, persoonallista lauluääntä. Keikkapaikkoja on rajallinen määrä. Jos media ei ole kiinnostunut; eli ei pääse mediassa ja radiossa esiin, on kusessa ennemmin tai myöhemmin. Jos ei biisit soi radiossa, eikä ole yhtäkään varsinaista hittiä, jonka kansa tuntee, se on huono asia. Radiosoitolla oli suuri merkitys varsinkin menneinä vuosikymmeninä. Aikoinaan oli myös televisiossa ihan eri tavalla musiikkiohjelmia, joissa pääsi näyttäytymään, ja esittämään musiikkiaan uudelta levyltään. Nykyään on niin toisin. Tangomarkkinoillakaan ei ole sellaista merkitystä enää, kuin aikoinaan. Kaikille laulajille ei vaan riitä töitä ja keikkoja. Kilpailu keikoista (ja näkyvyydestä) on kovaa. Rohkeimmat soittelee itse luottotoimittajilleen kuulumisiaan, siis jos sellainen luottotoimittaja on olemassa. Kaikista ei media ole kiinnostunut. Jos laulaja jää suht tuntemattomaksi, eikä ole hittejä, ihmiset ei välttämättä "osaa" tulla keikoille. Silloin voi olla vaikea saada myytyä keikkoja vuodesta toiseen. Näin se vaan valitettavasti menee.
- Anonyymi
Ja kaikista ei tule tähtiä.
- Anonyymi
Tuleehan. Kun katsoo televisiosta muusikoita tänään niin ei muuta voi ajatella kuin että kyllä sitä kaikista kanssa tähtiä pitää tulla.
- Anonyymi
Eiköhän he mene sinne ihan oikeisiin töihin ja pois julkisuudesta, on se toimeentulo kuitenkin sitten turvatumpaa eikä tarvitse öitään valvoa ja ajella ympäri maata kelillä kuin kelillä.
- Anonyymi
Katoavat mystisesti.... Jäjet johtavat Tapsukkaan ja Westendiin!
- Anonyymi
Ufot sieppaavat ne. Öh. :) No nyt oli tämä korona-aika ja ylipäänsä koko tämä Viihdebisnes tältä osalta on muuttunut todella paljon viimeisen 10-15 vuoden, ehkä jopa 20 vuoden kuluessa.
"Eiköhän he mene sinne ihan oikeisiin töihin" joku juntti kirjoitti täällä ja samalla myönsi kuitenkin sen, että artistit myös joutuvat valvomaan ja ajelemaan ympäri maata kelillä kuin kelillä. Mitä muuta muka se on kuin kovaa ja oikeaa työtä?
Kyllä niissä ns. "oikeissa töissäkin" on yötyöläisiä ja niitä jotka ajelevat työkseen kelillä kuin kelillä.- Anonyymi
Kyllä kyllä mutta niillä oikeissa töissä olevilla yötyöläisillä se palkka ja toimeentulo on kuitenkin turvatumpaa kuin artistilla jonka toimeentulo riippuu keikoista. Jos artisti ei kuulijoita kiinnosta niin ei ole keikkaakaan joten se on toimeen tullakseen mentävä sinne oikeisiin töihin.
- Anonyymi
Jotkut sanovat, että ei jaksa enään "ajella tuulessa ja tuiskussa," mutta tosiasia joidenkin kohdalla vaan on se, ettei töitä riitä kaikille halukkaille, keikkoja.
- Anonyymi
Ei riitä että on"vain" laulaja. Pitää osata olla myös julkkis.
Jos on liian vaatimaton ja ujo, jää helposti muiden jalkoihin. Julkisuus kuuluu työnkuvaan, haluaa tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918279Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen933936Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu572386Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv292072Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1711607Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2881596Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1311462Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141354