Pururata ravirata?

Alkaa paikat paikoin pursuamaan pururadalla hevosensonnasta. Sitä se on mukava kaivella kengänpohjista. Voisiko ne konit ulkoiluttaa vaikka omalla maalla.
424215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Ihan samaa miettinyt. Onko oikeasti sallittua ulkoiluttaa hevosia pururadalla? Sontaa on oikeasti kaikki tienvarret täynnä Onnelan ja pururadan ympäristössä. Vähän voisi nyt rajoittaa tätä heppatouhua enemmän sille omalle tontille tai raviradalle.

Äänestä
  • Samaa mieltä.... Hevoset pois pururadalta. Sekä myös koirat pidettävä kytkettynä siellä lenkkeillessä....

    Äänestä

Kateelliset ja persaukiset siellä ulisee kun oma kulkuneuvo vie niin paljon bensaa.

Äänestä

Mikset ota suoraan yhteyttä M.R?

Äänestä

Minä lenkkeilen säännöllisesti pururadalla, eikä ole kyllä haitannut yhtään. Kerran-kaksi kuussa saattaa tulla hevonen vastaan, aina väistävät, kulkevat reunoja pitkin ja sonnat on metsässä tai reunassa. Otappa yhteyttä suoraan äläkä täällä itke, aikuinen ihminen.

Äänestä

Höpö,höpö. Paskat on pitkin poikin. Ota hevoset omaan pihaasi temmeltämään.

Äänestä

Ottakaa muovikassit mukaan lenkille ja keräätte jätökset mukaanne ja viette rouvan kukkapenkkiin, johan hortensiat kukkii ensikesänä.

Äänestä

Hevonen kakkaa lantaa. Ihminen sontaa.

Äänestä

No niin. Nyt on taas alettu levittämään hevosen sontaa Onnelan perällä, näin kevään kunniaksi. On se kumma että niitä koneja pitää kuljettaa sontimassa ihmisten lenkkeilyreiteillä.

Äänestä

Entistä röyhkeämmäksi alkaa käydä touhu. Sontaa ympäriinsä Onnelan seutua ja polkuja, jopa toisten pihaliittymiin. Eiköhän olisi aika siivota sotkut?

Äänestä
  • Soinintiellä myös postilaatikkojen vieressä hevosensontaa. Nyt alkaa olla jo törkeätä touhua.

    Äänestä

Koirien pito irrallaan on iso ongelma myös muualla. Pururata ei ole koskaan turvallinen liikunnalle, jos mutkan takaa säntää irtokoirat kinttuun kiinni. Mistä ihmeestä tällainen käytös on saanut alkunsa! Jokainen tietää, että juokseva (ja ähkivä) ihminen kiinnostaa koiria, se on niille sisäänajettu saalistusvietti.
Tämä asia koskee myös muita kuntia kuin vain Karstulaa. Jotain rotia nyt!

Äänestä
  • Ihan oikeaa asiaa, ei vaan liity hevosen paskaan mitenkään

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ihan oikeaa asiaa, ei vaan liity hevosen paskaan mitenkään

    Lantaan :)

    Äänestä

Jos se on kielletty eikö siitä voi tehdä ilmoituksen

Äänestä

No tekikö kukaan

Äänestä

Kevään kunniaksi on taas hevosen paskattaminen alkanut Onnelan ja vanhan sairaalan alueella.

Äänestä

Jos hevosten ulkoiluttaminen on laissa kielletty tietyillä alueilla niin sitten vaan asiasta sanomaan.

Äänestä

Syökää niiden hevosien paskat niin ei tarvii ulista eikä tartu kengiinne..

Äänestä

Yrittää saa vapaasti kunhan ei paskata niitä koneja toisten maalle

Äänestä
  • Sano missä asut niin käyn ihtekki paskantamassa pihaas

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sano missä asut niin käyn ihtekki paskantamassa pihaas

    Suorita nyt ensin peruskoulu loppuun. Katsellaan sitten asiaa.
    Yrittäimen lepää ihmeellisen sädekehän alla. Kun on yrittäjä, niin ikään kuin ei tarvitse piitata säännöistä.
    Eikä täällä kukaan yrittämistä halua estää. On normaalia noudattaa sääntöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sano missä asut niin käyn ihtekki paskantamassa pihaas

    Paska-Avenuella.

    Äänestä

Meidän pihaan sais tuoda pikkukasan kukkapenkeille.

Äänestä

Ei kauheesti kuule positiivista tästä

Äänestä

Hevonen on kaunis eläin.. ilo on kun niitä näkee

Äänestä

Annetaan ihmisten harrastaa.

Äänestä

Kateus ...👍 Harmittaa kun muilla rahaa millä rällätä 👍

Äänestä

Hevoset on ok.komea eläin.joo tietty kyllä ne jätökset voisi kerätä pientä bisnestä,kallista touhua hevosten pito.

Äänestä

Ei tosiaan kyllä mukava kun yleisillä jalkakäytävillä ja lenkkipoluilla hevosenpaskaa tiet täynnä, joissain kohdissa jopa keskellä tietä. Niistä lähtevä hajukaan ei oikein lenkille lähtöä houkuta. Ulkoiluttakaa ne hevoset jossain syrjäisemmillä teillä, eikös tuo nyt oo jo aika itsestäänselvyys ettei niiden hevosten kanssa lähdetä yleisille kävelyteille!

Äänestä
  • Jää sitten kotiis ruikuttaa

    Äänestä

Käyköön vaikka urheilukentällä kaakkiensa kanssa kunhan siivoaa sonnat pois

Äänestä
  • Kopeskaarella hevosten kokoontumisajot, köyhät kerää jätökset. Jos ehtivät kun joutuvat muuttamaan halvempiin kämppiin kun asumistukia leikattiin.

    Äänestä

Miksette tee virallista valitusta?
Kaikki naukuu ett kylä täynnä paskaa ja yleisellä rannalla hevosia uitetaan, mutta kukaan ei tee asialle sitte mitää 🥴😂

Äänestä
  • Varmaan siksi, kun siihen ei ole todellista aihetta :D Käsittääkseni hevosen voi paskattaa näin lain silmin ihan minne vain. Ei sillä, että tämä olisi hyvä käytäntö, ja tässä tapauksessa itse olen kyllä nähnyt, kun paskat on asiallisesti siirretty tienposkeen tai ojaan.
    Enkä tiedä mistä rannasta puhut, mutta ilmeisesti pururadalla? Sehän ranta ei ole yleinen uimaranta. Viime katsomalta vain lossi ja mustalampi on kunnan ylläpitämät kohteet tähän. Maailma on kuitenkin valitettavasti tällainen paikka, että mistä tahansa ihminen jaksaa valittaa ja kitistä. Tsemppiä yritystoimintaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Varmaan siksi, kun siihen ei ole todellista aihetta :D Käsittääkseni hevosen voi paskattaa näin lain silmin ihan minne vain. Ei sillä, että tämä olisi hyvä käytäntö, ja tässä tapauksessa itse olen kyllä nähnyt, kun paskat on asiallisesti siirretty tienposkeen tai ojaan.
    Enkä tiedä mistä rannasta puhut, mutta ilmeisesti pururadalla? Sehän ranta ei ole yleinen uimaranta. Viime katsomalta vain lossi ja mustalampi on kunnan ylläpitämät kohteet tähän. Maailma on kuitenkin valitettavasti tällainen paikka, että mistä tahansa ihminen jaksaa valittaa ja kitistä. Tsemppiä yritystoimintaan!

    Kyllä ne sonnat jää ikävä kyllä pitkin teitä ja polkuja

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Kyllä ne sonnat jää ikävä kyllä pitkin teitä ja polkuja

    Poluillehan ne saa jäädäkin. Sinne maistuvat kyllä.

    Äänestä

Ei ne kuulu virkistysalueiden poluille jossa lapsetkin liikkuu

Äänestä

Ok.

Äänestä

🤔🤔🤔

Äänestä
  • Yritä keksiä oma elämä niin ei tarvi olla aamu kasilta nostelemassa tätä ketjua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Alkaa paikat paikoin pursuamaan pururadalla hevosensonnasta. Sitä se on mukava kaivella kengänpohjista. Voisiko ne konit ulkoiluttaa vaikka omalla maalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu