Tuli ostettua kiinan paskakone. Ei olisi pitänyt.No nyt on tallissa Timco 2000i aggregaatti.
On hiljainen, tosi hiljainen!
On se "supersilent" kun se ei suostu käynnistymään.
Otin kiinanpaskan viikko sitten paketista, lisäsin 10W30 öljyt niin täyteen kuin sen saa, , tankkasin 98-bensat, bensakorkki "open", bensansyöttö auki, nykimistä ja lähti käymään. Sammutin. Käynnistin. Pelasihan tuo viikko sitten.
Seuraavana päivänä ei enää millään käynnistynyt. Tulppa on ihan kuiva. Ei siis saanut bensaa. Tupan kipinää en näe. Lisäsin pari teelusikallista bensaa suoraan tulpanreiästä kampikammioon (?) ja sittenhän se lähti käymään ja kävikin niin kauan kunnes bensa loppui.
Hmmm....siis ei vikaa tulpassa!
Tankkasin lämpimän koneen, mutta ei yritäkään käynnistyä.
Nyt olen repinyt sitä monena päivänä, mutta ei se kommunismin tuote suostu käymään kapitalistin pihassa.
Punakoneessa bensatankin korkissa on joku runkkausvipu, jota voi itsetyydyttää ylös-alas-ylös-alas....! Ohjekirjassa ei puhuta siitä mitään eikä youtube-videoissa mainitakaan tästä turhakkeesta. Sitäkin olen yrittänyt käyttää, koska oletin sen olevan jonkunsortin primeri, ryyppy, joka antaisi ryypyn niinkuin toimivat länsimaiset pienkoneet antavat. Ja paskat ei mitään vaikutusta!
Ja öljyvahdissa ei ole vika, ainakaan siis öljyn vähyydestä ei ole kysymys, koska tasaisella täyttöpaikalla korkista valahti yli täytön jälkeen. Ohjeen mukaan öljyä pitää olla näin paljon.
Näitä on kuitenkin myyty jonniiverran, mutta missään ei kukaan valita ettei toimisi.
Onko niin, että suomalainen ostaa kiinalaisen paskan ja häpeää tekoaan niin paljon, ettei toimimattomasta valittele vaan antaa sen naapurille ilmaiseksi ja ostaa itelleen Hondan.
Kai tämä jollain käykin. Kertokaa kokemuksianne, pliis!
Uusi Timco 2000i ei lähde käyntiin kirveelläkään
17
256
Vastaukset
- Anonyymi
Vieppä laite takuuhuoltoon, avaavat kyljessä olevan luukun ja kääntävät kaasutti,en takaa palautusvipua ja avot taas se toimii. Operaatio kestää 3 min tai voit sen itsekin tehdä. Se smart throttle aiheuttaa sen kaasuläpn jumiin jäännin, tyyppivika, jonka voi välttää sitene ttei käytä smartthrottlea vaan antaa koneen kirtää kovempaa vaikkei kiormitusta olisikaan.
- Anonyymi
Kiitoksia paljon neuvoista!
Kävin tuossa tallissa, avasin luukun ja yritin nähdä sisälle, että mistähän löytäisin sen palautusvivun, enkä pöljä näe siinä mitään muuta liikkuvaa kuin sen kaasuttimen läpän säätövivun, jota käytetään ulkopuolelta "run...start".
Näkyykö se näin vai pitääkö siinä avata jotain vielä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitoksia paljon neuvoista!
Kävin tuossa tallissa, avasin luukun ja yritin nähdä sisälle, että mistähän löytäisin sen palautusvivun, enkä pöljä näe siinä mitään muuta liikkuvaa kuin sen kaasuttimen läpän säätövivun, jota käytetään ulkopuolelta "run...start".
Näkyykö se näin vai pitääkö siinä avata jotain vielä?Käännät sitä kaasuttimen vipua siihen puoliväliin ja nykäiset koneen käyntiin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käännät sitä kaasuttimen vipua siihen puoliväliin ja nykäiset koneen käyntiin
A...a...a...aha!
- Anonyymi
Mikähän on "palautusvipu"? Sen kun löytäisi vielä.
Myyjä antaa ystävällismielisesti ohjeen, että pitää lisätä öljyä vaikka öljytila on niin täynnä, että korkista valuu kaikki ylimääräinen pois.
Alkaa kuuleman mukaan toimimaan sen jälkeen kun valuttaa öljyä vielä lisää...siis maahan...maahanhan se menee tai pöydälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän on "palautusvipu"? Sen kun löytäisi vielä.
Myyjä antaa ystävällismielisesti ohjeen, että pitää lisätä öljyä vaikka öljytila on niin täynnä, että korkista valuu kaikki ylimääräinen pois.
Alkaa kuuleman mukaan toimimaan sen jälkeen kun valuttaa öljyä vielä lisää...siis maahan...maahanhan se menee tai pöydälle.Oliko tässä se ryypyn kuvake siinä keskellä? Olen ymmärtänyt että näissä pitää pitää vetää ryyppyvipu ensin keskelle, vetää pari kertaa hitaasti ja sitten vetää ryyppyvipu oikealle (start) ja käynnistää. Sitten kun kone käy niin ryyppyvipu nopeasti vasemmalle (run).
- Anonyymi
Kerropa huomenna miten kävi.
- Anonyymi
Älkää jumalauta ihmiset ostako tätä "testivoittajaa".
Timco 2000i-aggregaatti on petosta!
Näillä palstoilla jälleenmyyjien edustajat yrittävät kaunistella tämän toimimattomuutta.
Eikä näillä paskoilla ole edes huoltoliikkeitä muualla kuin Lahdessa. Kun paskapaketti lähetetään Lahteen toiselle puolelle Suomea niin se on niin turhauttavaa, kestää kauan ja aiheuttaa valtavasti lisävaivaa.
Kiinalaiset osaavat tehdä ihmisiä, atomipommeja ja muureja, mutta toimivia äänteleviä pienkonemoottoreita ne eivät osaa tehdä. Niissä ei ole koskaan edes ryypytintä.
Älä osta Timco 2000i aggregaattia.
Varo! Varo! Varo!- Anonyymi
Jossakin (yanke) merkkisessä oli ominaisuus että kaasuttimen koho jumiintui ja bensaa valui ulos. Se oli sellainen pieni kilowattinen niin oli nopeinta käännellä aggre ylösalaisin ja heiluttaa muutaman kerran.
- Anonyymi
Kiina osia on paljon myös länsimaisissa aggrekaateissa. Käyttö koneelle maltillinen rasitus, 2000i koneelle noin 1kw jos käyttö pitempään
- Anonyymi
Mitähän seuraavaksi?
- Anonyymi
Palsta-aktivoinnit pelottaa aim öfreid
- Anonyymi
Oma pieni alle kW:n Soliferi ei startannut enää vaikka aluksi pelasi.
Sitten pienennin tulpan kärkivälin miltei puoleen ja heti pörräsi ; eihän tuo lyhyellä narulla ja hitaalla pyörityksellä kovin kummoista jännitettä varmaankaan kehitä.
(Siinä oli n. 1 mm:n kärkiväli tehtaalta.) - Anonyymi
Usein ihmisen pitää ostaa halpa kiinanpaska oppirahoiksi ja vasta sen jälkeen hankkia kunnollinen.
- Anonyymi
Kyselyikäiset palstojen aktivointi kanditaatit huomanneet sen parhaaksi toimintametodiksi !!
- Anonyymi
Mene nyt mustalainen välillä huilaamaan.
- Anonyymi
Kokeile vesurilla jos kirveellä ei pelaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859