Eräs tuntemani perhe on ollut koossa 50 vuotta. Molemmat vanhemmat ovat tehneet lyhyitä lapsivapaita lukuun ottamatta elämässään työtä lähes 60 vuotta. Asuntoa on perheen koon takia vaihdettu 3 kertaa. Aina on ollut pakko itse korjata asunto itselleen vanhasta, jopa aika huonokuntoisestakin kämpästä. Uuteen ei ikinä ole ollut varaa. Samaan aikaan joillekin on uusia asuntoja löytynyt kuin liukuhihnalta. Aina valmiiksi remontoituina ja usein aivan uusia asumattomia huoneistojakin. Muutaman kuukauden jälkeen heille on tullut häätö vuokrien maksamattomuuden tai asumistapansa johdosta. Perusteellisesti asuttuja huoneistoja on heidän jäljiltään remontoitu sitten tuhansien ja tuhansien veroeurojen edestä. Töihin nämä asukkaat eivät kiireiltään ole elämänsä aikana joutaneet.
Kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja
Anonyymi-ap
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitähän tämä sekava sepustus oikein tahtoi sanoa? Vuokra-asunto tietty kuluu vähemmän jos asukas käy töissä ja lepää lopun aikaa. Kaikki eivät elä niin.
Oikeiston pää on sekaisin kuin käkikello. Sen on sekoittanut kapitalistinen propaganda, jonka mukaan rikkaus ja köyhyys on ansaittua. Lapsen omainen usko että rikkaudet ovat kaikkien ulottuvilla kun vain haluaa. Kun äly ei riitä tajuamaan edes että rikkaita ei ole ilman köyhiä.
Kapitalismi perustuu uskoon rehdistä kilpailusta, kilpailussa on häviäjät.
Kaikille ei ole töitä. Ihminen haluaa ansaita elantonsa.
Kirjoitus edustaa asennetta joka johtaa yhteiskunnalliseen jännitteeseen. Koska maailma perustuu oikeudenmukaisuuteen ja sosiaaliseen tasa-arvoa, muu on ihmiskunnan sairautta, ja sellaista sairautta "oikeisto" edustaa.
Meillä on myös perustuslaki, jossa puhutaan sosiaalisista perusoikeuksista. Laki edustaa kuitenkin ääri-oikeistoideologiaa, koska se ei sisällä kaiken perustaa oikeutta asuntoon, sellaisesta puhutaan jopa EU:n sosiaalisissa oikeuksissa.
Oikeiston aivopesu ja propaganda on edennyt jo niin pitkälle, että "duunarikin" kuvittelee olevansa osa oikeistoa, kun kyse on vain oikeiston itsestään köyhiin kääntämästä vihasta.
Vihatkaa nyt itseänne, kun putoatte köyhyyteen kasvavan inflaation seurauksena, velkarahaa seuranneen inflaation jolla keskiluokkaa on pidetty hyvin toimeentulevina viimeiset 20 vuotta.
Köyhän uikutus on musiikkia.
Perhe ollut "väärän värinen " eikä elämän työtä maan eteen arvosteta tässä maassa.