Köyhyyteen pakottaminen yksinäistää ja eristää

Anonyymi-ap

Ratkaisu ei löydy "ilmais"-tapahtumista, eikä äärioikeiston teekutsuliikkeiden kerjuuttamisbisneksistä, kuten korruptiopoliitikot koettavat esittää.

1 500€/kk MINIMIELÄKKEET, lievittävät vastentahtoista yksinäisyyttä ja poistivat "ruuhkat" veroparatiisi-soteasemilta, muissa Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa.

Suomen rakentajille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, pitää kuulua aito oikeusturva, aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet.

Vaatikaa kunnon 1 500€/kk minimieläkkeitä, vähintään luvattuja 1 250€/kk äänestämisen hintalapuksi korruptio-eduskuntavaaleissa.

8

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka otsikko onkin provo, niin tämä on tärkeä asia.

      Nimeonmaan ahdistus ja masennus ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti. Kaikkea näitä ei pystytä selittämään paremmalla tietoisuudella, vaan taustalla on myös rakenteellisia ongelmia.

      Tutkimusten mukaan on todettu, että tuloeroilla on vaikutusta kaveripiiriin, ja onhan rahasta tehty suoraan onnellisuus tutkimuksiakin.

      Villissä mielikuvituksessani olen joskus miettinyt, että missä vaiheessa olisi halvempaa maksaa ihmiselle rahaa suoraan näppiin, kuin rakentaa kaikenmaailman hokkuspokkus aktivointi juttuja. Noh tämähän ei tietenkään käy päinsä, koska ainakin yksi ihminen sadasta käyttäisi syteemiä väärin.

      Varsinaista eläkettä suurempana ongelmana näkisin kaikki kannustinloukut, ja sen että MT-syistä nuorena jäädylle eläkkeelle on lähes mahdoton nousta sieltä pois, vaikka kokisit "ihmeparantumisen"

    • Anonyymi

      1500 e eläke tuntuisi ruhtinaalliselta siihen tonniin verrattuna. Siitä joutuu maksamaan että nuorena petti terveys. Itse voisin kokeilla vaikka harrastaa enemmän ja laittaa rahaa omaan hyvinvointiin.

    • Anonyymi

      minä vaadin!

    • Anonyymi

      Aloitus ei ole mikään "provo", vaan oikeuksiaan vaativan Suomen eläkeläisväestön hätähuuto.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17612987/vale-elakekorotukset-sinetoivat-hallituksen-kohtalon

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17605207/emme-aanestaneet-vappusatas-pilkka-almusta-1-250ekk-luvattiin

      Mistään "vappusatas"-pilkka-almusta, eläkeläisköyhyyshätätilan jatkamisesta ja pahentamisesta, emme enää viime korruptio-eduskuntavaaleissakaan, olisi äänestäneet, kyllä ne olivat 1 250€/kk entisen köyhyyrajan vähimmäiseläkkeet, jotka meille luvattiin, selkein sanoin, jokaisen nykyisen hallituksen puoluiden lupaamina.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17601127/aito-oikeusturva-kuuluu-jokaiselle-suomen-kansalaiselle

    • Anonyymi

      >>>>"otsikkoon"<<<

      ihan sama huomattu täällä.

    • Anonyymi

      Eläkeläisköyhyys-oikeusturvattomuus, veroparatiisi-sote-ihmiskaupan orjiksi pakottaminen, ei edelläänkään ole "yksinäisyys-päihde-psyyke-peli-jne ongelma", vaan aidon rahallisen, eli taloudellisen oikeusturvan, itsemääräämisoikeuksien puuttumista.

      https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=981623

      Kun korruptiopoliitikko-pörssirikolliset, etenkin äärioikeistoekstremistit, lupaavat jotain edellä mainituilla verukkeilla, tai vaikkapa kannabiksen laillistamisella, se tarkoittaa tulojensiirtoja pörssirikkaille, ei köyhyyteen pahoinpidellyille.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eläke kertyy itse kullekin omien ansioiden mukaan.

      Syntymästään asti vammaiset saavat koko ikänsä valtavasti tukea. Yhteiskunnan kalleimmat jäsenet, jotka eivät koskaan osallistu mihinkään muuhun kuin kuluttamiseen. Harmi, mutta meillä ei vaan ole varaa maksaa heille enempää, muuten loppuu rahat ja vähäisetkin eläkkeet. Valtio tekee konkurssin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      144
      1284
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      96
      1273
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      830
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe