NEUVOSTOLIITTO OLI...

Anonyymi-ap

Neuvostoliitto oli parempi kuin me tajuammekaan.
Näin oli, koska esimerkiksi neuvostoliittolaiset eli sosialistiset savukkeet olivat terveellisempiä kuin kapitalistiset savukkeet.
Neuvostosavukkeissa oli tupakkaa muistaakseni vain kolmannes eli 1/3 savukkeen pituusmitasta, ja loppu oli imuketta.
Yhdestä savukkeesta tuli siis melkein kolme kertaa vähemmän tupakan haittoja kuin kapitalistisesta savukkeesta.
Eli tässäkin neuvostopäättäjät ajattelivat enemmän kansan terveyttä kuin kapitalistimaiden tupakkatehtaat.
Ja sekin pieni määrä neuvostosavukkeen tupakkaa lähinnä vain virkisti tupakoivia työläisiä.

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Neuvostoliitossa työläinen olikin arvossaan.
      Varsinkin iskurityöläinen.
      Siis työläinen, joka saavutti työssä suurempia tuloksia kuin työläiset keskimäärin.
      Heistä käytettiin kunnianimitystä iskurityöläinen.
      Muitakin kunnianimityksiä oli, esimerkiksi kylän paras lypsäjä, tai kylän paras traktoristi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      202
      3895
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2096
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      85
      2064
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      49
      2025
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      96
      1956
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      64
      1681
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1114
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      295
      1037
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      73
      948
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      856
    Aihe