Onko tämä lääkkeissä (antipsykootit) oleminen
Normi-elämää? Onko lääketietoisuus ihmisen
Luonnollinen olotila?
Onko normaalia
6
301
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei oo normaalia. Psykoosilääkkeet lisäävät psykoosin uusiutumisen riskejä. Seuraus:lisää lääkkeitä ja sairaampi ihminen. Diapameja kuuluisi käyttää psykoosin hoitoon mutta niitä ei määrätä koska niiden patentti on umpeutunut. Lääkärit pitävät yllä myyttiä parantumattonasta skitsofreniasta kun syöttävät antipsykootteja.
- Anonyymi
Elin lääkkeissä pitkälle yli 10 vuotta, ja kun se jäi taakse, niin vasta huomasin, miten valtava ero voikaan olla.
Omasta mielestäni tuntuu normaalimmalta ilman lääkkeitä.
Tietoisesti vai tiedostamatta olet etsimässä vastausta tietoisuudelle ?
Ajatustyö on kyllä hyvää ajankulua, kunhan pysyy suurin piirtein realiteeteissa. - Anonyymi
Niin,mikä on se NORMAALITIETOISUUS?
Itse otan ssri-lääkettä masennukseen
Olen ns lääkitty mutta onko vaihtoehtoja?- Anonyymi
Lääkkeiden käytössäkään ei ole mitään pahaa.
Jotkut kokevat lääkityksen hyödylliseksi ja tarpeelliseksi, eikä kaikilla ole vaihtoehtoja.
Normaali, se on jokin epämääräinen käsite, johon ei kai ole oikeaa vastausta.
Kuka mitäkin pitää normaalina, jo sekin jakaa ihmisiä moneen eri mielipiteeseen.
Omalla kohdallani käsitän normaaliksi sen, kun vuosia söin lääkkeitä, eikä mikään tuntunut sinä aikana oikein todelliselta, pienessä tokkurassa koko ajan, niin lääkitysten loputtua palasi normaalilta tuntuva olotila.
Minulle normaaliksi riittää se, kun tiedän mitä teen, minne menen, ajatukset toimivat selkeästi, tunteet tuntuvat, ja jokainen tunne saa aikaan jonkinlaisen reaktion, jonka pystyy mielessään huomaamaan.
Joskus mietin, että lääkkeet lamasivat niin, etten pystynyt ajattelemaan, mutta ei se ollutkaan niin, ajatteleminen toimi kyllä, mutta se ei saanut mitään tunnereaktioita aikaiseksi, ajatteli mitä tahansa. Sekin oli jo jotain epänormaalia.
Tämä kirjoittelu on ihan turhaa. Lue mun kirjaa. Se kertoo siittä, kuinka yhteiskunta maksimoi kiusaamisen yrityksessa tuhota eläimet. Eläimet kun delaa, ei jää ketää jauhaa henkisiä. Niin niitä joita piilottelet kanssakiusaajalta.
- Anonyymi
Psykiatrian lääkkeissä osastolla ollessani tunsin kuinka olisin ollut tyhjä kuori joka tuijotti seinää. Kuin tietoisuuteni olisi rajoittunut näköaistiini mutta sisin oli leikattu. Pää oli utuinen, ajatustoiminta ahdistavasti kuin jarrutettuna ja pysäytettynä. Kognitiivisia vaikeuksia lääkkeissä mistä turhautumista ja huolta. Painostava väsymys, jaloissa levottomuutta seurauksena dopamiinin salpaamisesta. Hitautta liikkeissä, eleettömyyttä ja jähmeyttä. Välittäjäaineet kidnapattu psykiatrian tahdon mukaisiksi jotka oli kidnapanneet tunne-elämänkin ja muokanneet sitä. Tehneet minusta erilaisen ihmisen erilaisine reaktiomalleineen. Painostaneet minut tuohon.
Eikä tuo ole normaali luonnollinen olotila. Valitettavasti luonnolliseen olotilaan en koskaan enää pääse vuosikausien psykiatrian aineiden käytön jälkeen. Lääkkeiden poisto ei palauta tilannetta entiselleen. Koska ne tekee muutoksia sinä aikana kun me käytämme niitä niin tunnetasolla kuin fyysisestikin hermostossa, reseptoreissa, jopa hormoneissa, tai miten kehossamme tuntoaisti toimii. Vuosikausien käytöstä on hermosto ollut sekaisin
Kaipaan monesti sitä aitoa oloa mikä minulla oli ennenkuin psyykenlääkkeet oli turmelleet aivojani ja muuttaneet minut.
En koskaan palaudu sellaiseksi jonka tunne-elämä oli sellainen kuin millaiseksi minut oli luotu. Tulen aina olemaan psykiatrian aineiden muokkaama ihminen jonka kemikaalit on pakottaneet aivoni muokkaamaan itseään toisenlaisiksi. Olen nykyään se jonka aivoissa ja tunne-elämässä on jäljet (arvet) psykiatriasta.
Tunnen oloni normaalimmaksi ilman lääkkeitä. Tunnen arpia kehossani kaikista muutoksista mitä lääkkeillä kehoni toimintaan tehtiin. Pelkäisin olla enää lääketietoisuudessa. Se olisi painajainen minulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1401409- 2641317
- 641088
- 681044
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251930Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki43891Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70825Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72802Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58760- 42756
- 67733
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125706- 28690
- 88643
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26628Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187544- 24544
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47534Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja13534- 40517