Nitojan niittejä piirilevyllä?

Anonyymi-ap

Minkä takia monilla piirilevyillä on ikäänkuin nitojan niittejä, semmoisia simppelin näköisiä metallilankoja ilmeisesti kytkemässä paikka A paikkaan B, miksei näitä ole toteutettu normaalilla piirilevylle painetulla piirillä, vaan tuollaisella hieman tee-se-itse -virityksen näköisellä metallilangalla :D
Vai onko noilla ihan jokin tarkoitus, jokin tietty vastusarvo tms. vai onko vaan unohdettu piirilevyä piirtäessä tehdä jokin piiri ja sitten huomattu vasta jälkeenpäin että ei ssaattana, nuo olisi pitänyt kytkeä yhteen ja sitten on vaan läimäisty metallilangalla piiri läjään :D

15

160

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne on siksi että niistä voisi kysyä tällä palstalla.

      • Anonyymi

        Korjasin kerran yhden auton mittarivalaistuksen säätimen nitojan niitillä kun painettu piiri oli noussut irti piirilevyltä ja katkennut, mikä pimensi mittarivalaistuksen kokonaan, niin nitojan niitti sattui yltämään piirilevyn reikiin juuri siitä katkoksen yli ja tällä konstilla mittarivalot palasivat toimintaan, valaistuksen säätökin toimi :) Korjauskulut nolla markkaa (elettiin markka-aikaa vielä 90-luvulla, 80-luvun auto kyseessä)


    • Anonyymi

      Mikä on aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Elektroniikka on olevinaan niin hienoa ja korkeatasoisen sivistynyttä ja sitten on tämmöisiä amisvirityksiä, hyvä ettei rautanauloja johtamassa sähköä xD


      • Anonyymi

        Turha sinun miettiä, et kuitenkaan ymmärtäisi vaikka rautalangasta väänneltäisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turha sinun miettiä, et kuitenkaan ymmärtäisi vaikka rautalangasta väänneltäisiin.

        Ne jumpperit on varmaan väännetty rautalangasta, heh heh.


    • Anonyymi

      Koitappa suunnitella jollekkin kytkennälle piirilevy niin hyvin äkkiä huomaat että tulee vastaan tilanne että tuollainen "niitti" -hyppylanka on helppo ratkaisu.

      • Anonyymi

        Säästetään piirilevyn valmistuskuluissa: 2-puoleinen levy on kalliimpaa kuin 1-puoleinen valmistaa. Sama koskee monikerros-levyjä. Joskus dip-kytkimiä korvataan tuollaisilla virityksillä. Laiska suunnittelija tuo kaksi skemaa yhteen ja yhdistää pcb:llä em. kuvat hyppylangoilla ilman lisä-routtauksia.. Ootko nähny v1 piirilevyä ilman hyppylankaa? Hyppylangattomat on aina v1.1, v1c, tjsp..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Säästetään piirilevyn valmistuskuluissa: 2-puoleinen levy on kalliimpaa kuin 1-puoleinen valmistaa. Sama koskee monikerros-levyjä. Joskus dip-kytkimiä korvataan tuollaisilla virityksillä. Laiska suunnittelija tuo kaksi skemaa yhteen ja yhdistää pcb:llä em. kuvat hyppylangoilla ilman lisä-routtauksia.. Ootko nähny v1 piirilevyä ilman hyppylankaa? Hyppylangattomat on aina v1.1, v1c, tjsp..

        Ei taida enää olla - tuotantoprosessi on tehty monikerroslevyjä ajatellen.

        https://jlcpcb.com


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei taida enää olla - tuotantoprosessi on tehty monikerroslevyjä ajatellen.

        https://jlcpcb.com

        Ympäristönäkökanta: 2-puoleisessa levyssä on 2x määrä kuparia joka pitää höyrystää ensin levyn pintaan ja sitten syövyttää. Näin ollen sen valmistaminen on kalliimpaa, koska kuluu enemmän kuparia - se että joku pcb-pulju hinnoittelee homman niin, ettei se näy hinnassa ei muuta asiaa!
        Nykyään kai johtimia tehdään myös tulostamalla jonkinlaista johtavaa liimaseosta..


    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tuohon tarkoitukseen on olemassa myös ns. 0 ohmin vastuksia.

      0 ohmin vastus on siis aivan kuin normaali vastus, paitsi että sen nimellinen vastusarvo on 0 ohmia. Suprajohde se ei toki ole, vaan litäntälangoista niistäkin aiheutuu resistanssia, mutta selvästi alle 1 ohmin arvohan siihen jää.

      0 ohmin vastuksen suurin etu teollisuudessa on se, että se voidaan latoa automaattisella ladontakoneella aivan samoin kuin normaali vastuskin.

      sen värikoodi on yksi ainoa musta rengas keskellä vastusta tai pintaliitosversiossa numerokoodilla "0" (joskus voi olla useampikin kuin 1 nolla).

    • Anonyymi

      Miten ne nyt sitten häiritsee jos laite kerran toimii. Tikusta asiaa?

    • Anonyymi

      Varmasti helpompi toteuttaa kun virrat on suurempia. Toisinaan levyltä palaa foliot ennemmin kuin suojaava sulake.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe