Ei ole minkäänlaista statusta niin ei tarvitse status symboliakaan ostaa. Koitapa 5 tonnia kuussa tienaavana koodaajana sopeutua kaveripiiriin jollain hemmetin dacialla. "ooksää harjottelussa" "onko työkkärin palkattomat tännekin jo tulleet" Mersulla ajaessa ei synny mitään turhaa älämölöä ja köyhät valivali keskusteluineen älyävät pysyä loitolla. Mutta eipä dacistit tosiaan näistä status asioista mitään tiedä kun aina ovat olleet pohjansakkaa ja ajaneet sillä halvimmalla romulla mitä rahalla saa.
Eipä dacistit ymmärrä automerkeistä mitään
12
187
Vastaukset
- Anonyymi
On se tilitys tuokin , useimmilla se rima vaikuttaa olevan liian korkealla jo heti alkaessa. On se hyvä kuitenkin että suurin määrä ihmisistä valitsee kaveripiirinsä itse ja toiset hakee sitä omaa paikkaa koko ikänsä !
- Anonyymi
Dacistit ymmärtävät hyvin, että auto ostetaan tarpeeseen. Ei mitään kuviteltua statusta nostamaan.
- Anonyymi
Status on kaikkea muuta kuin kuvitteellinen käsite tässä yhteiskunnassa. Statuksella ja suhteilla kaikki homma toimii. Ei tätä tietenkään rivityöläiset tiedä.
- Anonyymi
On niitä "statusautoilijoita" nähty tarpeeksi. Säälittää ja myös naurattaa ne luuserit.
- Anonyymi
Kumpi olikaan se luuseri jos verrataan:
100k vuodessa tienaava 50k mersulla ajava siististi pukeutunut ja hygieniasta huolehtiva mies. Pankkitilillä makaa 6 numeroinen summa kuin myös sijoituksissa.
25k vuodessa tienaava 10k dacialla ajava näivettyneisiin verkkareihin pukeutunut, henkilökohtaisen hygienian unohtanut jäärä. Hän kehuu että ostin "järkevän" auton niin on varaa millä mällätä, tilillä ollen satasia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi olikaan se luuseri jos verrataan:
100k vuodessa tienaava 50k mersulla ajava siististi pukeutunut ja hygieniasta huolehtiva mies. Pankkitilillä makaa 6 numeroinen summa kuin myös sijoituksissa.
25k vuodessa tienaava 10k dacialla ajava näivettyneisiin verkkareihin pukeutunut, henkilökohtaisen hygienian unohtanut jäärä. Hän kehuu että ostin "järkevän" auton niin on varaa millä mällätä, tilillä ollen satasia.Mutta kaikki mersulla ajavat eivät ole sata tonnia vuodessa tienaavia. Joukossa on niitä, jotka yrittävät esittää jotakin autollaan, vaikka ovat PA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi olikaan se luuseri jos verrataan:
100k vuodessa tienaava 50k mersulla ajava siististi pukeutunut ja hygieniasta huolehtiva mies. Pankkitilillä makaa 6 numeroinen summa kuin myös sijoituksissa.
25k vuodessa tienaava 10k dacialla ajava näivettyneisiin verkkareihin pukeutunut, henkilökohtaisen hygienian unohtanut jäärä. Hän kehuu että ostin "järkevän" auton niin on varaa millä mällätä, tilillä ollen satasia.Ongelman ei tarvitse olla iso, jos se on päässä.
- Anonyymi
Vikrenin Einaria joku koetti mollata kun laittaa satoja tuhansia henkilöautoon.
Piti Einaria hölmönä. Einarilla oli vastaus valmiina ja totesi: On siinä mies
kun laittaa viimeiset rahat Volvoon. - Anonyymi
On sulla "poju" tosi ongelmat,miten aiot selvitä loppuelämäsi kun noin päässä kiristää ??
- Anonyymi
Ei ole minkäänlaista statusta niin ei tarvitse status symboliakaan ostaa. ............On sulla "poju " ongelmat, miten aiot selvitä loppuelämäsi kun noin päässä kiristää
- Anonyymi
Mulla vanne kiristää päätä ja Jopossa on kumit tyhjät. Ihan vetää hiljaiseksi kun ei pääse hakee keppanaa kyliltä. EIKÄ OLE EDES SITÄ DACIAA, EIKÄ TULE 😀
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355266Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki753423PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist983123Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma413032Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622895Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902715Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142411Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032267- 1581714
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91370