Että olisi hyvä viettää loppuelämä kanssasi. Tässä sairaassa maailmassa oltaisiin oltu toinen toisemme tukena. Kuvittelin, että olisimme jotenkin sellainen tiimi, että olisimme tukeneet toinen toistamme vaikeassa paikassa ja ollut toisillemme hyviä, kun maailma on paha. Mutta olit pettymys. Liero petturi. Ilkeä ihminen, joka ei toivo toiselle hyvää.
Jossain vaiheessa mietin
Anonyymi-ap
60574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Miltä tuntuu maksaa omista virheistään.
Olisi munkin mielestä epäreilua että toinen joutuisi maksamaan toisen ihmisen virheistä, ihminen jolla ei ole ollut minkäänlaista, aloituksenkaan kuvaamaa apua tukea itsellä.
Elämä on epäreilua
Onkohan sulla kaikki ihan reilassa? Olen pistänyt merkille, että jankutat aika usein tällaisiin sentimentaalisiun provoihin suurinpiirtein samaa sanomaa jostain virheistä maksamisesta pytyistä ja mitä näitä nyt on
Elämä on juuri sellaista minkälaiseksi sen teet.
Ihanan tyhjänpäiväinen aforismi miespuoliselle palstatrollille, tai siis on han tässä tavallaan sanomaa, mutta kun sitä yritetään tuputtaa väärään osoitteeseen, niin huvittavalta senäyttää ulkopuolelta näin on näreet nääs
Ikävä kyllä omilla miettimisillä ja kuvitteluilla ei pitkälle pötki K
Samoin aatoksin ilman sitä että kumpikaan on pettänyt. Tai oman osuuteni tiedän 100%
Petturi voi olla muutenkin, kuin pettämällä seksuaalisesti.
Eli muistat ne pari jonka kanssa petit
Mitä jos sä olit traumaattisessa tilanteessa toisen linkki maailmaan, ja vain se sairaus välittyi siitä linkistä, kun sen linkin olisi pitänyt olla terve ja blokata kaikki sairas ennenkuin sinne maailmaan olisi päässyt itsekin.
Itse elin hyvin vaikeita aikoja, kun tavattiin. Se ehkä sai minut kiinnittymään niin tiukasti häneen. Vähän niin kuin hukkuva oljenkorteen. Anteeksi, etten keksinyt parempaa kielikuvaa. Liian suuret odotukset ja siitä tietysti pettymys. Ihminenhän kärsii useimmiten siksi, että pettyy omissa odotuksissaan. Olen odottanut että itku loppuisi, enkä tuntisi enää mitään häntä kohtaan. Hän tuntui juuri täydelliseltä minulle. Mutta ei ole sitä, mitä esittää. Joskus vaikeina aikoina ihminen erehtyy hakemaan ratkaisua ongelmilleen toisen ihmisen kautta. Ja siinä sitä sitten saa huomata, että ongelmat ovat tuplaantuneet.
Puhuin vähän eri tilanteesta yllä.
Ymmärsin. Mutta minä osaan puhua vain omasta puolestani. Siksi.
Jatkoa.. Olen yrittänyt ymmärtää häntä ja niitä tilanteita. Mutta vain omaa toimintaa on lopulta hyödyllistä tarkastella, jotta voi omaan elämään tulla muutosta. Tai jotenkin niin. Niin kauan mikään ei ole totta toisesta, kun hän ei ole sitä minulle kertonut.
Ihmeellistä ihmisten maalailua koko ketju . Aloittaja on olevinaan itse täysin syytön mihinkään . Jotain ihmeen kilven kiillotusta.
Paino sanoilla, mietin ja kuvittelin. Eiköhän se kerro oleellisen, ja miesten putkiaivoinen tapa kuvitella että juttelu ja ystävällisyys kertoo jostain syvemmästä. Näin niitä Meetoo tapauksia syntyy kun oletetaan kanssakäymisen olevan jotain tunteellista. Täällä päin ehkä vielä enemmän koska sinkkunaiset suuntaa pkseudulle ja epätoivo miehillä on kova
Onko käynyt mielessä, että toinen olisi omalla toiminnallaan aiheuttaneet ne "kuvitelmat". Antanut "rakastuneen hölmön" ymmärtää jotain, jota ei kuuna päivänä ollut aikomustakaan toteuttaa. Sukupuoliveikkaus ynnä muut teoriat meni pieleen. Petturi oli mies, joka aiheutti toiminnallaan suunnatonta tuskaa. Ja kun sanon suunnatonta, tarkoitan myös sitä. Minkälainen ihminen haluaa satuttaa toista niin pahasti, että siitä luhistuu täysin?! Minkälainen sen ihmisen moraali on?!
Pelimiehiä on maailma pullollaan, ja niin on hyviäkin miehiä. Nuole haavasi ja elämä jatkuu, minkä sille voi. Jokainen rakastuu jossain vaiheessa väärään ihmiseen
Et ole nainen, vaikka sellaisena esiinnyt. Ei kukaan nainen lyhisty tollaisesta.
Sulla on mies taas aloituksessasi melkoinen rosessi menossa itsesi kanssa kirjoittelemalla. Jotenkin olet fiksoitunut kuvaamaan naisten huonoja kokemuksia vai mitä nämä läpäläät ny onkaan niin kovin tunnistettavin klisein. Ja loppuporukka ryämii draaman perässä, koska heidän miälestään vain yksi hlö kirjoittelee tänne ja hänellä on aina just tällaiset absurdit tilanteet päällä. Kuinka lapsellista ja kehittymätöntä voi aikuisen ihmisen ajattelu olla, kysun vaan nääs
Ja hyvää ruokista sinne arjen harmauteen, toivottavasti löytyy elämyksiä taas rutkasti @suomi24🥱👍
Juuri näin, nämä hänen performanssit naisten epätoivoisista tilanteista, pettymyksestä ja jopa raivosta (🥱) on sen verran makaaberia tavaraa, että saa olla aika synkkä tyyppi jos kokee nämä jotenkin uskottavina tai luonnollisina. Misogyniaa se on suomeksi
Että olisikohan nyt tällä näkökannalla servettu loputkin pikku sopulit
Voi voi. Kyllä nainenkin voi olla tuota kaikkea.
Niin kuin olen jo monasti asiasta maininnut mies ei voi nyky maailmassa lähestyä naista ilman mahdollista syytettä ahdistelusta joten jos naiset ette opi lähestymään miehiä niin ei mene kuin vähä reilu sata vuotta niin viimeinenkin ihminen kuollut jolloin voidaan sanoa ihmisten tappaneen itse itsensä sukupuuttoon
Sitä pitää niiden ihmisten miettiä hiljaa itsekseen keitä hän on loukannut kuinka he itse loukkasivat häntä
Kattoo olet osan jotain kirjaa joskus lukea että oppinut muutaman erikoisemman sanan osaatko vielä luetun ymmärtämistä
Kyllä osaan ja jos et ole huomannut, niin aika paljon uutta tietoa olen tämän suhteen tuottanut ja kädestä pitäen ohjaillut
Jaa niin juu sekin havainto tuli ikäänkuin käsiteltyä hirveesti vissiin pyöritty samoilla kulmilla, että miksei ätmi tiätäs
No sellaista kuvaa yrität parhaasi mukaan luoda ja juuri yksilötasolla, että voi voi nimenomaan
Eli KoKijat
Siinä hän sinnikäästi neuvoo ”lähimmäistä hyvällä tahdolla” vaikka samassa keskustelussa nauretaan kyseiselle provojen hyödyntämisasenteelle päin naamaa niinsanotusti, mikäli näin voi täällä luonnehtia. Uskomatonta touhua.
Ootko varma, ettei ole aloittaja itse tuokin.
Missä vaikeassa paikassa? Onko sulla jääny kommunikaatio täysin tiehen?
Kauheest jaksat panostaa näihin provoihin ja ilmeisesti koet, että voit päivänä minä hyvänsä kysyä joltakin sinulle täysin tuntemattomalta juuri sen ratkaisevan kysymyksen millä päteä jollekin muulle tuolla ulkomaailmassa😉
Mitä sitä pätemään kun voi ohjata kysymään joltakulta jonka koulutuksensa vuoksi pitäisi ainakin osata neuvoa sekin toki riippuu missä on koulunsa käyny josai kohti opin että täälä Kuopiossa ei ainakaan kokki puolella ole ollut osaavaa opettajaa kun ei saatana kakkuvuokaa uunipellistä erota
Kumpikohan se liero oli. Mietis vähä. Pata kattilaa soimaa
Minä en oikein jaksaisi tätä elämää enää. Jossain menee se kohta, että ei enää jaksa. Ei millään. Ei tämä paska kiinnosta enää yhtään.
Kannattaa hakeutua psykiatriselle jos noin masentaa sieltä ne osaa vähintään antaa sen lääkityksen jot saat nukuttua
En mene sinne, siellä pahenee vain olo. Kyllä minä niitä bentsoja muutenkin saisin, ilman että tarvitsee mihinkään sairaalan kirjoille mennä. Lääkitty uni ei vain ole tavoitteeni. Kyllä minä joudun selvittämään kaiken paskan vähän niin kuin vaikeimman kautta.
Naiset kohauttaa olkiaan ja jatkaa matkaa, vaikka olisi kiva kuvitella he jotenkin reppanoina palstalla ulvovina hiirulaisina
Sattua, kyllä nämä toisten halveeraajat nollaitsetuntoineen tiedetään, kun osuu edes pikkuisen omaan tuulilasiin ns, niin voi sitä märinän määrää, retoriikka tavoittelee jo häirintää, vainoamista kiusaamista ja kaikkea mahdollista superlatiivista settiä
Sellainen ihminen, joka rakastaa, mutta tuli satutetuksi.
Onks näille jutuille ja päätöksille perusteita? Ihan vaan sillä, että ei kannata ainakaan palstakirjoitusten perusteella mitään johtopäätöksiä tehdä joistain anonyymijutuista.
Ymmärrän, että rakkaus sekoittaa pään! Silti pitäisi yrittää välillä palauttaa realiteetit pöytään.
Toiseksi monet täällä selvästikään eivät puhu niistä syvimmisä tunteistaan sen toisen kanssa, vaikka olisivatkin yhteydessä.
Tai eivät saa vastauksia. Tai vaikka saavat niin ne vastaukset eivät miellytä itseä. Ei osata päästää sitten irti, jos toinen ei haluakaan mitään!
Oikeat vastaukset saa varmasti juttelemalla kaksin sen kaivatun kanssa. Kunnolla.
Ihan oikeasti.
Parempi että selvisi sinulle eikä vasta sitten kun on jo toinen jalka haudassa kun oikeastaan turha enään edes yrittää voida olla onnellinen jonkun kanssa
Mulla on nyt sellainen olo välillä. Että olisin mieluummin hänen kanssaan vaikka veneen alla. Kuin tässä " helvetissä" mitä elämä välillä on.
Minä kyllä tietäisin millä se "kiusatun identiteetti " korjaantuu .
Varmaan kuoleman kautta. Kiitos ei, se ei ole vaihtoehtona.
No ei. Positiivisen ajattelun kautta. Myös hyvät ihmissuhteet ja se että tulee hyväksytyksi ja rakastettuksi omana itsenään. Auttavat. Se pitää se identiteetti rakentaa uudestaan niiden positiivisten ajatusten ja ihmisen kautta. Eikä kiusaajan mielipiteen. Ja tietenkin välillä kunnon rakastelu jonkun kanssa auttaa. Lämpöä ja lempeä. Ystäväni . Sitä olla täytyy.
Olen maksanut hinnan siitä lämmöstä ja lemmestä, vaikka se tärkeää onkin. Seksi ilman hienotunteisuutta on vain tuhoavaa. Olen herkästi tunteva, en voi päästää lähelleni satuttavaa ihmistä. Minulla on hyväntahtoisia ihmisiä elämässäni. Se heidän antama apu ei vain löydä perille asti, kun olen jossain ihmisessä tällä tavalla kiinni. Haluaisin pyyhkiä hänet muististani, mutta en siihen kykene.
Ikään kuin olisin kaulaani myöten suossa, enkä pysty enää liikkumaan. Positiivinen ajattelu ei poista tätä ongelmaa, päivä päivältä väsyn vain lisää. Ja vaikka puran tätä ongelmaani täällä aggressiiviseen sävyyn, ajattelen häntä kyllä lämmöllä enimmäkseen. Eikä sekään auta. Olisin voinut viettää hänen kanssaan enemmän aikaa, mutta silloin olisin joutunut luopumaan itsestäni. En todellakaan ole kelvannut hänelle sellaisena kuin olen. Jos olisin, ehkä minusta olisi tullut jotain parempaa myös näkyviin, sen sijaan että saan olla puolustuskannalla aina.
Ei tietenkään pidä olla ihmisen kanssa joka on " myrkyllinen " itselle. Se on hyvä että olet huomannut sen ajoissa ennen kuin olet kadottanut itsesi .Sinulla on vielä toivoa paremmasta. ❤️
Kiitos! Minun täytyy jaksaa. Ja se tarkoittaa taas sitä, että saan kieriä siellä pohjamudissa, ennen kuin löydän reitin ulos. Tätä on kestänyt jo aika kauan. Siinä on jokin juttu, mikä pitää selvittää perin juurin, että voin oppia hyväksymään itseni ja rakastamaan itseäni oikealla tavalla. Se ei liity pelkästään siihen ihmissuhteeseen, vaan ihan kaikkeen. Ihan kaikkeen mitä olen nyt ja mitä olen kokenut elämässäni. Jokin hyvin tärkeä opinkappale. En ole sillä tavalla masokisti, mutta olen antanut liian monta mahdollisuutta asialle, josta olisi pitänyt ymmärtää irrottautua jo heti alkumetreillä. Vääränlainen riippuvuussuhde. Äidinrakkauden hakua jääkylmältä ihmiseltä? Ei siellä mitään rakkautta ole. Olen sillä alueella syvästi traumatisoitunut.
Ehkä kannattaa kuitenkin vaan mennä eteenpäin. Jatkuva toisen syyttely ja katkeruus. Kuitenkin lopulta kostautuu itseään vastaan. Elämässä tulee huonoja ihmissuhteitaan joskus. Ja niistä pitää oppia sekä kasvaa ihmisenä ettei tee samoja virheitä myöhemmin. Se että jos niihin lopullisesti ripustautuu ja uhriutuu on itselle hallaa tuottava asia.
Hän on varattu, eikä asuis sun kaa edes veneen alla!
Kuka? 😂 Luuletko että sinun kumppania tässä tarkoitetaan? Vai oletko joku varattu joka käy muita tylyttämässä? Mistä tunnistit itsesi/hänet tästä viestistä? Kerro toki? Ja lopeta minun vainoaminen/kiusaaminen. Minulla on oikeus kirjoittaa tänne eikä minun kuulu eritellä sinulle tai kellekään muulle. Ketä anonyyminä tehdyt ajatukseni koskevat! Piste.
En sanos ihan niinkään.?
Monet miehet eivät suostu puhumaan tunteista yms.
On väärin, jos aina haukutaan naisia kaikesta.
Onko olemassa yhtään yksittäistä asiaa, jonka joku mies on saanut esim ihan ikiomilla aikaansaannoksiaan aikaan jota ei voisi laittaa jonkun eukon piikkiin ihan jo äidistä lähtien ja ihan kaikesta mahdollisesta puhun nyt.
Aika raamatullista meininkiä kyllä👍🥱