Näyttelyt 2023

Anonyymi-ap

Moi! Minulla on koira jonka kanssa on kasvattajan kans suullisesti sovittu et käytettäisiin näyttelyssä. Mutta itse en oo innokas niin paljoa. Ja olen muuttamassa paikkakuntaa ja ei ole autoa eli pystyisiin siinä kaupungissa käyttämään 2-3 näyttelyä vuodessa. Koira on kokonaan mun oma. Kauppasopimuksessa ei mainita näyttelyistä mitään. Voiko kasvattaja ottaa koiran takaisin.?

1

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi ottaa koiraa takaisin jos olet koko kauppasumman maksanut.

      Suullinenkin sopimus on juridisesti sitova, mutta siihen liittyy todistustaakka jos asiasta aletaan kiistelemään eli köytännössä käräjöimään.
      Jos kasvattaja ei asiaa riitauta, sun ei tarvitse koiraa näyttelyissä käyttää.

      Kuitenkin hyvien tapojen mukaista olisi koiraa käyttää edes kerran näyttelyssä kun kerran asiasta on ollut teillä puhetta. Näyttelytulos näet antaa osviittaa kasvattajalle jalostustyönsä tuloksista eli onko koirat rodunomaisia ja terveitä. Tämä palvelee koko rodun kasvatustyötä.

      Koiranäyttelyitä on ympäri Suomea, joten koiraa ei todellakaan tarvitse käyttää kasvattajan kotikaupungin näyttelyissä. Jos itse et halua koiraa kehässä esittää, voi sen tehdä esim. ko. kasvattaja tai joku muu. Oman koirani kasvattaja tuli pari kertaa kymmenien km päästä käyttämään koiraani näyttelyissä sillä se oli jo pentuna erittäin lupaava. Asiat voi sopia, mielellään positiivisessa hengessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      951
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      774
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      707
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      689
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      672
    Aihe