Vuokrat nousi

Lieksassa nousi asuntojen vuokrat. Toimeentulotuen asumisnormi on edelleen yksin asuvalla se 390 euroa. Eilen masensi kovasti kun tuli vuokran korotuslappu

Nyt olisi kansalaismellakan aika. Kaikkien pitäå lähteä porukalla hajottamaan paikkoja Pielisentielle. Mamuille kyllä maksetaan kaikki.
20119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Työttömät asuvat vuokra-asunnoissa eikös yleistä asumistukea koroteta miksi pitää valittaa kaikesta pitäisi lopettaa tupakointi ja alkoholin käyttö sähköstä voi säästää valoja vähentämällä minäkin säästän sähköä en käytä valoja ollenkaa iltaisin rupean nukkumaa en tarvitse telkkaria, tietokoneita pyykit pesen käsin ja ostan punalaputettua ruokaa harrastuksia ei ole koskaa ollut edes polkupyörää enkä tarvitse kohta olen 69 vuotias minä saan kansaneläkettä ja takuueläkettä. 2023 alkaen työeläke olisi noin 200 euroa kuukaudessa 6.8 % korotus ja Kelan maksamiin eläkkeisiin noin 4.2%. ja työttömällekin Kelan etuudet esim.työmarkkinatuki vuoden alusta 37,- euroa pitää pärjätä näillä tuloilla koska olin kuntouttavassa työtoiminassa eläkettä ei kertynyt vaikka työrajoitteita ei ollut

Äänestä

Pankolla käännän kylkeä jållulehti äiti keittää velliä.

Äänestä

Valtion talouden tuktimus keskus on huolissaan valtion velkaantumisesta nyt ei ole enää varaa tähän elin tasoon myös köyhien ja työttömien pitää osallistua talkoisiin on runsaasti köyhällä mistä voidaan leikata voi istua pimeässä ja kylmässä ilman ruokaa ja lääkkeitä energisesti ja dynaamisesti sieltä ponnistaa työ elämään sairauksien keskeltä pysyminen on tahdosta kiinni hyysäämisen tulos on kun jäädään kotiin eikä mennä töihin Lieksan työttömistä yli puolet yli viisikymppisiä ja kolmasosa pitkäaikaistyöttömiä prutaalia kuntoutusta niin viisikymppinen heiluu kuin kaksi kymppinen ei tunnu missään kivut ja säryt unohtuu työn ilo saa vallan ehkä annetaan yhdeksän euroa jos on varaa

Äänestä

Voi kauheeta kun vässyköitä kauhistuttaavuokran nousu! Eikös se teillä ilmaista tähänkin asti ollu? Ois tietenkin ylitse pääsemätön vinkki, menkää töihin.

Äänestä
  • Ei sinne töihin niin vain mennä töihin pitää päästä

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei sinne töihin niin vain mennä töihin pitää päästä

    oon pannu vuokratöissä

    Äänestä

  • Jos työttömälle maksetaa työmarkkinatukea yleistä asumistukea jopa toimeentulotukea muutama kymppi jää maksettavaa riippuu vuokranhinnasta. Valtion talous ei kestä sosiaaliturvamenojen kasvua. sosiaaliturvaetuuksiin tarvitaa rajut leikkaukset myös Kelan maksamiin kansaneläke takuueläke moni pitkäaikaistyötön siirtyy kansaneläkkeelle työllistynyt olemattomalla palkkatuella tai kuntouttavalla työtoiminalla saa olla hautaa saakka kurjuudessa verorahoista maksetaan tämänkin myös eläkkeensaajan asumistuki menkää töihin älkää ruikattako

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Jos työttömälle maksetaa työmarkkinatukea yleistä asumistukea jopa toimeentulotukea muutama kymppi jää maksettavaa riippuu vuokranhinnasta. Valtion talous ei kestä sosiaaliturvamenojen kasvua. sosiaaliturvaetuuksiin tarvitaa rajut leikkaukset myös Kelan maksamiin kansaneläke takuueläke moni pitkäaikaistyötön siirtyy kansaneläkkeelle työllistynyt olemattomalla palkkatuella tai kuntouttavalla työtoiminalla saa olla hautaa saakka kurjuudessa verorahoista maksetaan tämänkin myös eläkkeensaajan asumistuki menkää töihin älkää ruikattako

    Ei sinne töihin niin vain mennä sinne pitää päästä

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    oon pannu vuokratöissä

    vitun valittajat eivät ymmärä valtion kehnoa velkataloutta velka kasvaa ja sosiaaliturvaetuuksia korotetaa roimasti

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    vitun valittajat eivät ymmärä valtion kehnoa velkataloutta velka kasvaa ja sosiaaliturvaetuuksia korotetaa roimasti

    Välillä pitää saada valittaa kun elämä on perseestä sen takia palsta on

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    oon pannu vuokratöissä

    Höpö höpö. Et ole ikinä pannut mitään/ketään. Ja kuoletkin ilman panoja. Joten turhaan länkytät.

    Äänestä

Mene vittu töihin!! Sillähän noista korotuksista selviää.

Äänestä
  • Ei sinne niin vain mennä sinne pitää päästä

    Äänestä

Katuvalot katkaistaan yöllä uhkailee lehti no eikö niitä voisi katkaista päivällä kun päivällä pallaa vai onko Lieksassa niin että katuvalot pallaa päivällä ja yöksi ne sammutetaan normimeininkiä energistä ja dynaamista

Äänestä

Myykää lieksalaiset pontikkaa jne..................................................

Äänestä

mamut ajaa uusilla autoilla ja kuskaa lapsiaan uusissa lastenvaunuissa kaupasta kannetaan kassitolkulla ruokaa ja tavaraa mitään en sano mutta outoa on

Äänestä
  • Eikä niille matuille kukaan mene sanomaan, että menkää töihin. Vain Suomen kansalaisuus rasitteena oleva suomalainen saa kuulla,,menkää töihin.

    Äänestä

Kylläpä kaupunki taas hoksasi köyhiä kurittaa. Kaupunginjohtaja sai alkusyksystä tonnin korotuksen palkkaan. Saa 10 000 egeä kuussa. Nyt pitää palkata vielä yksi huippupalkkainen. Talousjohtajan palkka ei jää alle 8000 euron.

Äänestä
  • Köyhiä kuritetaa koko maassa eikä Lieksassa omistusasuminen alkaa olla kallista yhtiövastikkeet nousevat remotit pitää maksaa itse esim. ikkunoiden vaihto, putkiremotit jne. jääkaapit pakastimet sähköhellat pitää ostaa itse. kyllä työtön saa vuokra-asuntoonsa jääkaappipakastimet sähköliedet jne. kun menee rikki miksi työttömät valittaa kun saavat asumistukea työttömyysturvaa jopa toimeentulotukea kyllä elätte luksuselämää rahaa se on 9 euroakin jos osallistuu lehtien haravointiin kuntouttavalla työtoiminalla

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Köyhiä kuritetaa koko maassa eikä Lieksassa omistusasuminen alkaa olla kallista yhtiövastikkeet nousevat remotit pitää maksaa itse esim. ikkunoiden vaihto, putkiremotit jne. jääkaapit pakastimet sähköhellat pitää ostaa itse. kyllä työtön saa vuokra-asuntoonsa jääkaappipakastimet sähköliedet jne. kun menee rikki miksi työttömät valittaa kun saavat asumistukea työttömyysturvaa jopa toimeentulotukea kyllä elätte luksuselämää rahaa se on 9 euroakin jos osallistuu lehtien haravointiin kuntouttavalla työtoiminalla

    Luuletteko että omakotitalossa asuminen on halvempaa? Maksat sähköstä, vedestä, vakuutuksista, sekä kiinteistöveroa ja on aina pientä remonttiakin. En ymmärrä miksi sossuporukka valittaa vaikka heillä ei ole moisia kuluja? Eikös kerrostaloissa ole jääkaapit ja hellat valmiina kun muuttaa ja monessa on pesutupa jossa on pesukone? Saunakin taitaa olla. Ainut kulu on että saa päivittäin kuuppansa sekaisin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lieksassa nousi asuntojen vuokrat. Toimeentulotuen asumisnormi on edelleen yksin asuvalla se 390 euroa. Eilen masensi kovasti kun tuli vuokran korotuslappu

Nyt olisi kansalaismellakan aika. Kaikkien pitäå lähteä porukalla hajottamaan paikkoja Pielisentielle. Mamuille kyllä maksetaan kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu