Syntyvyys romahti Suomessa

511552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Asia on niin, että jos lapsia haluaa, kyllä niitä syntyy. Siitä huolimatta, millaiset kasvatusolosuhteet ovat. Toki isovanhempien etäällä asuminen vaikuttaa ja tukiverkkojen harveneminen, nykyään ei saa lastenhoitoapua niin helposti kuin ennen. Tosin nykyään on päiväkodit ja muut yhteiskunnan tukipalvelut saatavilla. Loppujen lopuksi, kysymys on siitä, että lapsia ja lapsuutta ei nähdä tavoittelemisen arvoisena.

Sitten niitä syitä siihen lapsuuden arvostuksen puutteeseen voi pohtia, kaikki syyt eivät ole miellyttäviä, eikä edes poliittisesti korrekteja.

Vanhoillislestadiolaisuus ja suuret perheet ovat omista lähtökohdistaan sivupolkuja ja kokonaisuuden kannalta merkityksettömiä.

Äänestä
  • Koronarokotteen aiheuttaa hedelmättömyyttä ja keskenmenoja

    Äänestä

  • Uskallan taas väittää, ettei kukaan enää halua lapsia tähän slummiin, jossa ei enää pärjää yksinkään. Hyvä, ettei tehdä lapsia kärsimään nälkää ja kylmää, lisäksi vielä aikanaan tapettaviksi eli tykin ruoaksi. Tämä maa on jo tuhottu eikä kestänyt kauaa vain vajaat neljä (4) vuotta.

    1Äänestä

Onko nykypäivän seksuaalimoraalissa jokin asia, joka aiheuttaa sen, että lapsia ei enää haluta? Jokin poliittisesti hyvin epäkorrekti aspekti? Lapsista kasvaa nykyään aikuisia, jotka eivät halua enää perheitä. Miksi? Väestöliiton tutkimusprofessori Anna Rotkirchillä olisi tutkimussarkaa tästä näkökulmasta.

Äänestä

En tiedä mikä videon Hoover Institution on, mutta filmissä esitetään, että väestö tulee vähenemään maailmanlaajuisesti ja siinä keskustellaan ongelmista, joita väestökato aiheuttaa:

https://www.youtube.com/watch?v=uNdnlrkx-wg

Keskustelussa esitetään hieman yllättäen, että Israelissa on länsimaisista yhteiskunnista poiketen täysin erilainen väestönkehitys. Tuntuvat Israelissa edelleenkin haluavan lapsia perheisiinsä ja kokonaishedelmällisyysluku mahdollistaa väestön kasvun, väestönkasvun ollessa 2% vuodessa. Väestön kasvu ei johdu Israelin arabiväestöstä.

Äänestä
  • Ihan turha on työntää uskontoa/uskontoja. Ei lapsia kärsimään, varsinkaan valkoihoisia

    Äänestä

Olisin kiinnostunut naisesta, joka on valmis käyttämään ehkäisyä. Lapsia haluisin 2-5, ei kauheeta suurperhettä. Olen vl mies.

Äänestä
  • Enemmistö vanhoillislestadiolaisista ehkäisee tavalla tai toisella. Suurperheet alkaa olla harvinaisuus nykyään.

    Säälittää niitä joilla on suurperheitä tämän päivän ruoka- ja sähköhinnoilla. Lapset menevät huostaanottoon.

    Äänestä

  • Mikset sinä siis miehenä käyttäisi kortsua? Miksi se on aina naisen asia hankkia ne pillerit. Minulla on monta ystävää jotka ovat menneet sekaisin niistä pillereistä. Tarkoitan hormonit muuttuu niin pahasti että ovat sietämättömiä luonteeltaan. Sitä voisi verrata johonkin trans-ihmiseen, hormonit vaikuttaa paljon ja ei terve keho tarvitse sellaista. Jos haluatte ehkäistä nii mieluummin kortsu tai varmat päivät, eli sillon nainen epätod.näk tulee raskaaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mikset sinä siis miehenä käyttäisi kortsua? Miksi se on aina naisen asia hankkia ne pillerit. Minulla on monta ystävää jotka ovat menneet sekaisin niistä pillereistä. Tarkoitan hormonit muuttuu niin pahasti että ovat sietämättömiä luonteeltaan. Sitä voisi verrata johonkin trans-ihmiseen, hormonit vaikuttaa paljon ja ei terve keho tarvitse sellaista. Jos haluatte ehkäistä nii mieluummin kortsu tai varmat päivät, eli sillon nainen epätod.näk tulee raskaaksi.

    Niin ja lisään vielä, et sinä välttämättä SAA niitä 2-5lasta, ei tuollainen asia ole lopulta ihmisen päätettävissä. Mutta senhän sinä varmasti vl:nä jo tiesit.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Niin ja lisään vielä, et sinä välttämättä SAA niitä 2-5lasta, ei tuollainen asia ole lopulta ihmisen päätettävissä. Mutta senhän sinä varmasti vl:nä jo tiesit.

    Jos syy ei ole itsessä, vaan esimerkiksi naisen iässä, voit erota VL-yhteisöstä ja etsiä kumppanin 'maailmasta'. Joku tavistyttö saattaaa mielellään sitoutua kotiin ja perheeseen ja etsiä lapsilleen isää. Ei saa olla liian valikoiva. Sitten jos syy on itsessä tai naisessa, mutta haluaa perheen, voi hakeutua hedelmöityshoitoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jos syy ei ole itsessä, vaan esimerkiksi naisen iässä, voit erota VL-yhteisöstä ja etsiä kumppanin 'maailmasta'. Joku tavistyttö saattaaa mielellään sitoutua kotiin ja perheeseen ja etsiä lapsilleen isää. Ei saa olla liian valikoiva. Sitten jos syy on itsessä tai naisessa, mutta haluaa perheen, voi hakeutua hedelmöityshoitoihin.

    Olen samaa mieltä, etsi joku mukava nainen, miehille on annettu etuoikeus, vielä vanhempanakin on mahdollisuus tulla isäksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Enemmistö vanhoillislestadiolaisista ehkäisee tavalla tai toisella. Suurperheet alkaa olla harvinaisuus nykyään.

    Säälittää niitä joilla on suurperheitä tämän päivän ruoka- ja sähköhinnoilla. Lapset menevät huostaanottoon.

    Joo, kyllä näin on. Useimmat lestadiolaisperheet ovat kaikessa hiljaisuudessa ottaneet lasten tulemis ohjat omiin käsiinsä, eivätkä pidä niistä ääntä muille ja uskovt silti olevansa täysin oikeassa uskossa. Eihän se nyt niin mene, että jonkin yksittäisen ryhmä pitäisi ainostaan huolehtia suomen väestönkasvusta.
    Hirveästi kipuilee moni lestadiolais nainen sen takias,kun sitä lastenteko urakka ja hurakkaa pitää kestää semmoiset 20 vuotta ja sitten on jo ihan kehäraakki sen jälkeen.
    Pitäisi nyt järjellä käsittää, ettei se yksi raamatunpaikka "lisääntykää ja täyttäkää maa!" käsky oikein tulkittuna tarkoita että, maapallo pitää kansoittaa niin tarkasti, että lopussa jokaisella olisi tilaa vain yksi neliömetri.
    Kerran eräs saarnamies totesikin, ettei maa ole vielä alkuunkaan täynnä, vaan kaikki maailman ihmiset sopisivat seisomaan vieri vierssä Inarinjärven jäälle. Aikamoisen absurdinen vertaus, sillä pitää ihmisillä nyt olla muutakin tilaa kuin vain seisomatila.

    Äänestä

Isovanhemmat on tärkeitä, minä lapsena olin usein mummolassa ja miten kivaa oli, nyt itse mummona jatkan samaa ja ihania on lapsenlapset.

Äänestä
  • 15 lapsen äiti, ei sietänyt lapsen itkua vanhana, ei pystynyt olemaan mummuna. Kyllä senkin ymmärtää, liian paljon on ollut vastuuta tällä naisella.

    Äänestä

Minäkin jouduin laskemaan siemeneni eilen maahan, kun ei sitä raskaaksi haluavaa VL-naista ollut lähettyvillä.
Hukatuilla siemenillä olisi kyllä hedelmöittänyt maapallon kaikki naiset, vieläpä moneen kertaan.

Äänestä

Antaa syntyyvyyden romahtaa,Kun oikein miettii niin mitä järkea tässä elämässä edes on?
Järjetöntä ostaa ruokaa ja juomaa ja,Sitte kusta ja paskoa ne viemäriin.

1Äänestä
  • Käyn paikallisella RY:llä kusemassa ja paskomassa. Ei kulu omat viemärit ja vettäkin säästyy.

    Äänestä

Romahtiko?
Vuonna 2021 kokonaishedelmällisyysluku oli 1,46 lasta naista kohden. Vuonna 2019 luku laski 1,35:een, mittaushistorian matalimmaksi.

Katso tarkemmin.

Äänestä
  • Poikkeamia pitkän ajan liukuvasta keskiarvosta, joka on alaspäin globaalisti. Kokonaishedelmällisyys eli TFR = total fertility rate on joka tapauksessa alle nettouusiutumisluvun 2.1. Nettouusiutumisluku tarkoittaa keskimääräisten synnytysten lukumäärää naista kohden, jolla väestö pysyisi ennallaan. Vuonna 1968 kokoanaishedelmällisyysluku on ollut 2,15. Se vuosi on ollut viimeinen, jolloin väestönkasvu on ollut enemmän kuin nettouusiutumisluku. Syntyvyys on romahtanut -60 luvulla ja toisen kerran 2000 - luvulla.

    Äänestä

Viemäriin menee kaikki ostetut juomat ja ruuat.Ei mitään järkee.

Äänestä
  • Ja varsinkin juodut kaljat ja kortsut, joita ei periaatteessa saisi wc-pönttöön laittaa. Monet ovat kuitenkin niin pöljiä, että laittavat kaiken, mikä suinkin mahtuu menemään wc-pönttöön, kuten vanhat lääkkeet, tamponit, ym. pikkuroskat. Maailman meriin kertyy muoviroskaa ja jätelautta valtamerellä on jo kolemn suomen kokoinen. Tässä tulee vastaan se raamatun neuvo, miten maata pitää varjella saastumiselta.

    Äänestä

Ostetaan kusetaan paskotaan.Ei tässä ole mitään järkea.

Äänestä
  • Syökää särkee ja käykää seuroissa niin johan on järkee!

    Äänestä

SRK:n on syytä valvoa tiukemmin pakkosynnytysopin noudattamista!

Äänestä

mailma ei ole enää järjellinen paikka uusille lapsille, kaikki on päälaellaan ja sekaisin, kumpa ymmärtäisivät olla lisääntymättä jo viimeinkin.

1Äänestä
  • Pakko on lisääntyä pakonomaisesti, koska raamatuissa käsketään niin!

    Äänestä

  • Eiköhän sen Jeesuksen näinollen pitäisi jo tulla muuttamaan maailmanjärjestys, mutta sehän menikin niin, että koko maailma vain tuhotaan helvetin tulella ja siinä mukana kaikki syntiset. Muu porukka lähtee lentää liihottelemaan kohti andromedan tähtisumua. Iso kiero jää siis tänne omiensa kanssa oleilemaan. Kuitenkin raamatussa ja Jehovan opin mukaan luodaan suui maa, jossa uusi ihmiskunta eleleisi loputtomasti. Tätä ei lestadiolaisoppi tunne, koska he puhua pölpöttää jatkuvalla syötöllä vain taivaaseen menemistä, vaikka eivät yritäkkään selventää, mikä se sellainen paikka on ja missä?
    Onhan tuossa lestadiolaisopissa vähän sivistytty, kun enää ei pelotella helvetillä vaan iankaikkisella erolla Jumalasta, joka on samaa kuin ikuinen kuolema ja häviäminen olemattomiin. Myöskin syntien saaminen anteeksi on tehty entistä helpommaksi entiseen verrattuna eli nyt voi tietotekniikan aikakudella jäädä kotiin uskomaan itse itsellensä synnin päästön kun vaan jaksaa kuunnelle sitä jatkuvaa hokemista, jumalan valtakunta, jumalan lapset, usko evankeljumia. Ennen uskottiin, että vain henkilökohtainen kontakti takaa synninpäästön eli piti pyytää seurapenkissä käsi nostamalla ja saanko minä ! sanalla. Jos puhuja ei huomannut, niin tapa oli ja on vieläkin, että viressä istuva hoitaa homman puhujan puolesta. Nyt puhuja käskee kaikkien uskoa itselleen synnit anteeksi, eli tavallaan suoraan jumalalta. Sitä en ole koskaan käsittänyt, että miksi pitää olla välikäsi siinä Jumalan ja ihmisen välisessä tilinteossa. Ajatellaanko tosiaan niin, että miten yksi Jumala tai yksi Jeesus pystyy seuraamaan ja pitämään kirjaa jokaisesta ihmisestä, mitä on tehnyt ja onko tehnyt teoistaan parannusta ? Kun näin uskotaan, niin on keksittävä jonnin moinen selitys asiaan ja se voisi olla vaikka tämä: Jokaiseen ihmiseen on syntyissään ohjelmoitu sielu niminen tietokone, joka kirjaa kaikki elämänsä aikana tapahtuneet asiat ja samalla myös poistaa roskakoriin anteeksi pyydettyjä syntejä. Kuollessaan tietokonesielu sitten matkaa odottamaan viimeistä tilintekoa tuomiopäivänä. Ei tähän kyllä voi muunlaista selitystä keksiä. Vasta muutama tuhat vuotta sitten ihmiset keksivät selityksen kaiken alkuperälle ja sitä ennen ei tiedetty biologiasta eikä muustakaan mitään. Jumalat on kyllä keksitty jo ammoisista ajoista lähtien ja niitä palvottu, mutta ne ovat vain uskomuksia, niinkuin tämäkin lestadiolaisuus oppi. Tiede ei halua pitäytyä vain näihin uskomuksiin, vaan se haluaa rationaalisen selvityksen elämän ihmeisiin. Paljon on jo saatu selville elämän alkuperästä ja synnystä, mutta paljon on vielä selvittämättä.

    Äänestä

Raamatuissa käsketään lisääntyä ja täyttää maa. Raamatuissa neuvotaan myös viljelemään ja varjelemaan maata.
Me uskovaiset tahdomme täyttää maapallon ensin ja vasta sitten me alamme varjelemaan tätä planeettaa.
Niin jotta pannaan synnytystalkoot pystyyn! Kyllä tänne populaa mahtuu.

Äänestä
  • Ei tässä kaikkeen raamatuita tarvita kuten taulukauppias Saari sanoi mummolle joka yritti puolustautua srk:n mielivaltaa vastaan Raamatun sanalla

    Äänestä

Raamatun mukaan voi ottaa jalkavaimon, jos lapsia ei ala tulla. Niin paljon eroaa Raamatun opetus vaikka vanhoillislestadiolaisesta opetuksesta. Sivusuhde, jonka tarkoitus on synnyttää lapsia, täyttää sitäpaitsi Jumalan Sanan tehtävän lisääntymisestä ja maan täyttämisestä.

Äänestä
  • Tässä on helppotajuinen linkki, joka selvittää sanomaani esimerkillä:

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Hagar

    Aabrahamin uskoiksi sanotaan juutalaisuutta, kristinuskoa ja islamia.

    Äänestä

  • Aikoinaan Yhdysvaltojen Utahissa mormoni miehet saivat luvan pitää monia vaimoja, jotta populaation nopea lisääntyminen tapahtuisi. Sittemmin Yhdysvaltain hallitus kilesi Mormoneilta tällaisen tavan elää. Afrikan maissa tätä moniavioisuuttaa silti vielä on.

    1Äänestä

Moniko vl tuntee itseasiassa Raamattua yhtään, tai edes osaa etsiä mitään siitä?

Substantiivi

jalkavaimo

vakituinen ja virallinen rakastajatar

Mutta Timna oli Eliphan Esaun pojan jalkavaimo, joka synnytti hänelle Amalekin. Ne ovat Adan Esaun emännän lapset. (1. Moos. 36:12, Biblia 1776)

Äänestä
  • Kuinka moni saalemi väärentää Raamattua, eikä edes tajua sitä.
    Saalemit ehkäisevät, ettei hylkiösikiöitä pöllähtele.
    kaatajaiset
    hurmoshenget
    portot
    laittakaa paremmaks
    2. Aik. 11:21
    Mutta Rehabeam piti Maekan, Absalomin tyttären, rakkaampana kaikkia muita emäntiänsä ja jalkavaimojansa; sillä hänellä oli kahdeksantoistakymmentä emäntää ja kuusikymmentä jalkavaimoa, ja hän siitti kahdeksankolmattakymmentä poikaa ja kuusikymmentä tytärtä

    Äänestä

Mikä ihme se on,kun on hinttejä ja lesboja kohta enemmistö. Sitten vielä ihmetellään,ettei persemörköjä synny. Ei se nalli pala persereijässä.

1Äänestä
  • Ne siemenet saa spermapankista.

    Äänestä

  • Oon kuullu isojen poikien kertovan, jotta VL-piireissä aviovaimot ottaa miehensä elimen "kakkoseen", koska raskautumispelko. Samoin se VL-vaimo saattaa kuulemma ottaa miehensä elimen suuhun ja jopa nielee sen jumalan lahjoja täynnä olevan lisääntymisnesteen.
    Kysynkin: onko moinen uskovaisille soveliasta?
    Eihän siemen idä siellä "kakkosessa" nielusta puhumattakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Oon kuullu isojen poikien kertovan, jotta VL-piireissä aviovaimot ottaa miehensä elimen "kakkoseen", koska raskautumispelko. Samoin se VL-vaimo saattaa kuulemma ottaa miehensä elimen suuhun ja jopa nielee sen jumalan lahjoja täynnä olevan lisääntymisnesteen.
    Kysynkin: onko moinen uskovaisille soveliasta?
    Eihän siemen idä siellä "kakkosessa" nielusta puhumattakaan.

    Ehdottomasti tämä tapa ottaa B-rappuun on syntiä. Se on juuri se luonnonvastainen tapa yhtyä, mistä puhutaan Sodoman syntinä.

    Äänestä

  • jumala unohti luoda ihmisen persreikään semmosen takaiskuventtiilin, siis samanlaisen kuin mitä esmes pesukoneissa on.
    Niin jotta josko se jumala vois korjata tämän puutteen?

    1Äänestä

  • Onhan heitä ollut aina ja yhtä paljon, mutta ovat olleet niin sanotusti kaapissa. Nyt tämä porukka haluaa tulla pois kaapista ja elää vapaasti. Mikäs siinä. Annetaan kaikkien kukkien kukkia, kun sehän on Jumalan tarkoitus.

    Äänestä

Alhainen syntyvyys on osoitus rappiokulttuurista!

1Äänestä

On vähemmän omaisille hautajaisia.

1Äänestä

Valitettavasti tuo alhainen syntyvyys on havaittavissa kaikkialla, missä ihmisiä on rokotettu koronaa vastaan.
Samalla ovat keskenmenot lisääntyneet moninkertaisesti.

Ellei rokotteella olisi muita haittavaikutuksia, sitä voisi käyttää syntyvyyden säännösteluun!

Valitettavasti se lisää kuolleisuutta, myös erikoisesti nuorempien keskuudessa.
Laestat eivät kenties seuraa urheilua, mutta satoja urheilijoita on kuollut kesken kilpailujen sydänkohtauksiin rokotusten jälkeen.

1Äänestä

LAPSET VeronMaksajia et silleen koko elämä kirota .10vuotta töissä 500.000€ hynää. Kaiken maailman listasta elätit.

1Äänestä

Koiranhurttia on nykyään enemmän kuin syntyneitä lapsia.

Äänestä

Heittäkee ne kännykät ja tietokonneet tunkiolle ja ruvetkee nuoret nussimaan!Niihän ne on ennekin kakaroita tehny,heti olleet nussimassa kun vähäkin silimä vältti.

Äänestä

Sama kehitys jatkuu... Olisiko syytä parantaa Isien ja lasten perheoikeudellista asemaa? Voitaisiin seuraavaksi 50 vuodeksi tehdä kokeilu, että automaattisesti Isä saisi lähivanhemman oikeudet automaationa ja elatusmaksut, sekä lapsilisät itselleen ja äidistä tehtäisiin orja tähän maailman korruptuneisimpaan maahan. Tätä koetta ja sen tuloksia olisi helppo tutkia ja Isät olisivatkin yllättäen halukkaita siittämään, koska heille jatkossa asetelma olisi lottovoitto. Nyttenhän on niin että "maailman onnellisimman" maan Isät heitetään sillan alle pärjäämään. Ei siinä mitään toistaitoisia asiantuntijoita kaivata puhumaan mustaa valkoiseksi, koska heidän narratiivi on väärä. Ja tämä maa totisesti on ikänsä ollut vääräuskoinen. Sadattuhannet valtionhallinnon ja median suojatyöpaikkalaiset toitottaa tätä valheellista narratiivia, koska saavat siitä leipänsä. Jos alotettaisiin valtion talouden tervehdyttäminen irtisanomalla joka viides näistä vääräuskoisista virkamiehistä tai sitten pudotettaisiin näiden kaikkien loisien palkkoja solidaarisesti -20% niin tavallinenkin kansalainen saisi palkkaa enemmän kouraansa ilman että pitäisi tukiaisilla elää. Suomesta on tulossa tukiaisyhteiskunta, jossa ei kohta keskiluokkakaan tule toimeen palkallaan. Paha maa tämä on ja siksi syntvyys heikkoa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/syntyvyys-romahti-suomessa-pohjamutiin-vauvoja-syntyy-nyt-vahemman-kuin-koskaan-mittaushistoriassa/8745812#gs.3u4zb8

Äänestä
  • Paskamediaa ei kannata lukea.Koronarokote aiheuttaa hedelmättmyyttä.

    Äänestä

ihmettelen jos joku haluaa lapsia nykyiseen mailmansekasotkuun, ei kiitos ei enempää!

Äänestä

Moni ei ajattele sitä että jotkut ei voi saada lapsia, esim mun exä, mulla itsellä kaikki kunnossa vaikka ei ole vielä lapsia.. Terveisin :lapseton nainen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joku taho voi ylläpitää tätäkin asiaa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b30bc324-aa19-4e24-8017-24fc2bc5069e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu