Metsän istutus osin aivan turhaa rahan ja vaivan uhraamista

Anonyymi-ap

Istutin muutama vuosi sitten reilun hehtaarin todella kivikkoisen hakkuu aukolle vajaa 2000 männyntainta.
Palsta on maantien vierellä ja ohi ajaessa näkee, että taimet siellä kasvavat.
Kävin katsomassa miten taimet ovat kasvaneet, kun ei sitä muutamaan vuoteen ole tarvetta vielä harventaa, vesurilla karsin koivunvesoja männyntaimien viereltä.
Luonnontaimia kasvoi istutettujen taimien seassa satoja tasaisesti siellä täällä, joten kyllä se aukko metsittyy istuttamattakin, toki istutetut taimet ovat edellä kasvusta ja aukko oli senverran pieni, että aukon läheisyydestä männyt siementävät myöskin aukkoa.
Eri asia olisi, jos aukko olisi kymmenien hehtaarien laajuinen, eikä lähistöllä olisi muuta, kuin nuorta taimikkoa, silloin ei läheisestä metsästä tulisi männynsiemeniä, eikä riittävästi joka kohtaan.

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsä on kasvanut Suomessa 10.000 vuotta ilman ihmisen suorittamaa "metsänhoitoa".

    • Anonyymi

      niin, voisihan sitä isommalle aukolle siemenpuita jättää. Pääasiahan tässä on työllistäminen. Taimien kasvattajat, myrkyttäjät, istuttajat yms se luo talouden kasvua.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kivikkoisille, ravinneköyhille voisi myös kylvää siementä. Siitä se sitten itää ja valikoituu taimeksi, joka on siinä ilmastossa ja maastossa parhaiten pärjäävä , vähän kuin luonnostaan. Pitää vain varmistaa siemenen laatu ja alkuperä, että on mm. lähitienoolta. Viehän se muutaman vuoden enemmän aikaa, ja vaatii tarkempaa raivauksessa valintaa, taimituppaleista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4342
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      14
      4018
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      227
      3778
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3028
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2761
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2746
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2351
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      97
      1849
    Aihe