Metsän istutus osin aivan turhaa rahan ja vaivan uhraamista

Anonyymi-ap

Istutin muutama vuosi sitten reilun hehtaarin todella kivikkoisen hakkuu aukolle vajaa 2000 männyntainta.
Palsta on maantien vierellä ja ohi ajaessa näkee, että taimet siellä kasvavat.
Kävin katsomassa miten taimet ovat kasvaneet, kun ei sitä muutamaan vuoteen ole tarvetta vielä harventaa, vesurilla karsin koivunvesoja männyntaimien viereltä.
Luonnontaimia kasvoi istutettujen taimien seassa satoja tasaisesti siellä täällä, joten kyllä se aukko metsittyy istuttamattakin, toki istutetut taimet ovat edellä kasvusta ja aukko oli senverran pieni, että aukon läheisyydestä männyt siementävät myöskin aukkoa.
Eri asia olisi, jos aukko olisi kymmenien hehtaarien laajuinen, eikä lähistöllä olisi muuta, kuin nuorta taimikkoa, silloin ei läheisestä metsästä tulisi männynsiemeniä, eikä riittävästi joka kohtaan.

4

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsä on kasvanut Suomessa 10.000 vuotta ilman ihmisen suorittamaa "metsänhoitoa".

    • Anonyymi

      niin, voisihan sitä isommalle aukolle siemenpuita jättää. Pääasiahan tässä on työllistäminen. Taimien kasvattajat, myrkyttäjät, istuttajat yms se luo talouden kasvua.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kivikkoisille, ravinneköyhille voisi myös kylvää siementä. Siitä se sitten itää ja valikoituu taimeksi, joka on siinä ilmastossa ja maastossa parhaiten pärjäävä , vähän kuin luonnostaan. Pitää vain varmistaa siemenen laatu ja alkuperä, että on mm. lähitienoolta. Viehän se muutaman vuoden enemmän aikaa, ja vaatii tarkempaa raivauksessa valintaa, taimituppaleista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      488
      8532
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      266
      4806
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      70
      4151
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe