Istutin muutama vuosi sitten reilun hehtaarin todella kivikkoisen hakkuu aukolle vajaa 2000 männyntainta.
Palsta on maantien vierellä ja ohi ajaessa näkee, että taimet siellä kasvavat.
Kävin katsomassa miten taimet ovat kasvaneet, kun ei sitä muutamaan vuoteen ole tarvetta vielä harventaa, vesurilla karsin koivunvesoja männyntaimien viereltä.
Luonnontaimia kasvoi istutettujen taimien seassa satoja tasaisesti siellä täällä, joten kyllä se aukko metsittyy istuttamattakin, toki istutetut taimet ovat edellä kasvusta ja aukko oli senverran pieni, että aukon läheisyydestä männyt siementävät myöskin aukkoa.
Eri asia olisi, jos aukko olisi kymmenien hehtaarien laajuinen, eikä lähistöllä olisi muuta, kuin nuorta taimikkoa, silloin ei läheisestä metsästä tulisi männynsiemeniä, eikä riittävästi joka kohtaan.
Metsän istutus osin aivan turhaa rahan ja vaivan uhraamista
4
192
Vastaukset
- Anonyymi
Metsä on kasvanut Suomessa 10.000 vuotta ilman ihmisen suorittamaa "metsänhoitoa".
- Anonyymi
niin, voisihan sitä isommalle aukolle siemenpuita jättää. Pääasiahan tässä on työllistäminen. Taimien kasvattajat, myrkyttäjät, istuttajat yms se luo talouden kasvua.
- Anonyymi
Tässä ammattimies katsomassa uudistusalaa:
https://www.youtube.com/watch?v=_8GRN44d31c
"Jos ihminen ei onnistu niin luonto onnistuu" - Anonyymi
Kivikkoisille, ravinneköyhille voisi myös kylvää siementä. Siitä se sitten itää ja valikoituu taimeksi, joka on siinä ilmastossa ja maastossa parhaiten pärjäävä , vähän kuin luonnostaan. Pitää vain varmistaa siemenen laatu ja alkuperä, että on mm. lähitienoolta. Viehän se muutaman vuoden enemmän aikaa, ja vaatii tarkempaa raivauksessa valintaa, taimituppaleista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1187415Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26584857Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243174Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381327- 501315
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e931194Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1401113Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi55973Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27873Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50864