Ikävästi on yleistynyt käytäntö soittaa levyjä 15-30 min ennen orkesterin tuloa. Hangan lavalla tätä oli jopa 1 tunti!!!
Jos taksat on niin huonot, että orkesteri ei halua soittaa koko aikaa, niin miksi pitää venyttää tanssit niin pitkiksi. Aloitetaan taas tanssit vanhan systeemin mukaisesti klo 20 ja lopetetaan jo klo 24.
Ei meistä tanssijoista kukaan tule paikalle lyvymusiikin vuoksi vaan livemusiikin tähden.
Tanssit alkavat klo 19, vai alkavatko?
13
67
Vastaukset
- Anonyymi
Vielä parempi jos tanssit alkaisivat valtakunnallisesti 20.00 ja loppuisivat 01.00, kuin ennenkin. Tuossa olisi pelivaraa monille tanssijoille. Liput ovat monessa paikassa 20 € ja useimmiten on vain yksi orkka.
Sähkökin hiukan halpenee illan tullen. Varsinkin jos on Spot sähkösopimus. - Anonyymi
On ollut 80 luvulla aika hurja kattaus varmaan tapahtumissa.. Lehden vetäsis auki ja kattausta Kari Tapio,Sorsakoski,Kirka, Eput,Popeda,Juice.... kuljetukset lavoille ja naisilta saisi seksiä ja viinaa ymm ruokaa voisi nauttia sekä jännitystä tuleeko turpaan.. nyt taitaa lavoilla olla steriili tanssitunnelma ja bändi keskittyy soittamaan oikein.
- Anonyymi
Keskityhän nykyhetkeen , katsos aika entinen ei koskaan enää palaa
- Anonyymi
Kannatetaan.
Ja bändin solisti voi aivan hyvin laulaa koko illan eikä pasteerailla prinsessana vain pari settiä.
Laulutaitokin olisi suotava paitsi Rantsilla, jolle riittää lyhyt mekko.
Bändien liksat alas niin saadaan vaihtuvuutta orkestereihin. Laatu ei todellakaan kärsi. - Anonyymi
Jos erikoiskuviomiehet pääsisivät paikalle ilman pääsymaksua, niin johan olisi standardikuvioisilla naisilla vientiä naiselle ominaisessa tanssiasennossa.
- Anonyymi
Minä voin tanssia aivan hyvin myös levyjen tahtiin. Tärkeätä mielestäni on, että musiikki soi laadukkaista äänentoistolaitteista selvästi ja erottelevasti eikä se soi liian kovaa (lähellä kipurajaa) eikä tehosta liikaa bassotaajuutta.
Olen huomanut, että monet tanssijat juttelevat musiikin lopputtua tanssipartnerin kanssa niin innoissaan etteivät kiinnitä MITÄÄN huomiota soittajiin tai solistiin tai kuuntele solistin välispiikkauksia.
Mitä väliä siis onko live tai levy.
Konsertissa kuulee liveä. - Anonyymi
Samaa ihmettelin kesällä kun Riutanharjulla klo 19 alkoi tanssit levyillä. Aika lattee aloitus. 🙄
Kun taas Ämyrillä alkoi bändi heti klo 19. 00 soittamaan. Klo 19 aloitus on kuitenkin tyhmä jäänne korona ajalta. Varsinkin perjantaisin pitäisi kieltää klo 19 aloitukset esim Teeriharjulla 💪 - Anonyymi
Miten paljon soittotaksat ovat pienentyneet. Tietääkö kukaan?????
- Anonyymi
Senverran että osan taksoista maksetaan
jo luonnossa .
Aika entinen palaa 🤣 - Anonyymi
Jos tanssilavojen kävijämäärät tippuneet n.30%:a bändien taksat tippuneet saman.
San prossan verran tippuneet myös järkkärien ansiot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tanssilavojen kävijämäärät tippuneet n.30%:a bändien taksat tippuneet saman.
San prossan verran tippuneet myös järkkärien ansiot.Vihreitten Suomen Kansalle järkkäämien päästöhullunkiintiökauppojen takia saksalaisilla on mielettömiä määriä edullista venäläistä maakaasua ja öljyä poltettavaksi ilman pelkoja kohoavista kWh-hinnoista. Suomalaisten tanssipaikat eivät enää pelkää, vaan odottavat apaattisina vihreitten järkkäämää niskalaukausta eli seuraavaa kWh-laskua, joka on tähtitieteellinen, mutta kuten sanottua, mitäpä vihreät eivät olisi valmiit uhraamaan saksalaisten ja ranskalaisten edullisten kWh-hintojen tähden.
- Anonyymi
Mistä päättelet että on pienentyneet? Taidat olla hakoteillä..
- Anonyymi
Kartano kievarissakin veisattiin levyjä alkuun vaikka 2 orkkaa oli olevinaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700