Hongkong takavarikoi metamfetamiinia 140 miljoonan dollarin arvosta
Hongkongin tulli takavarikoi 1,8 tonnia metamfetamiinia yli 100 miljoonan dollarin arvosta, viranomaiset kertoivat lauantaina.
Tulliviranomaiset löysivät valtavan määrän nestemäistä metamfetamiinia piilotettuna Australiaan suuntautuneisiin kookosvesilaatikoihin.
"Meksikosta kookosvettä sisältävät paketit ovat erittäin harvinaisia (...) viimeksi vuonna 2016 ja ne painoivat vain kuusi kiloa", tullivirkailija Phong Heung Wing sanoi ja sanoi, että lähetyksen koko herätti epäilyksiä.
”Uskomme, että erittäin puhdas nestemäinen metamfetamiini on peräisin Etelä-Amerikasta. Se pakattiin paikallisesti ja lähetettiin Hongkongiin kiertoteitse ja kuljetettiin sitten Australiaan”, sanoi Hongkongin tullin huumetutkimusviraston päällikkö Li Ka-ming.
Hongkongin viranomaisten mukaan lähetys oli todennäköisesti peräisin suuresta kansainvälisestä huumekauppaverkostosta, jossa metamfetamiinia sisältävien huumeiden takavarikointi on lisääntynyt.
Toistaiseksi pidätyksiä ei ole tehty. Hongkongin tullille ilmoitettiin tavaroiden saapumisesta maiden välisen tiedonvaihdon kautta. Salakuljetus, yhteensä noin 140 miljoonan dollarin arvoinen, löydettiin kontista muiden tavaroiden joukosta ja tunnistettiin röntgenillä.
Hongkong takavarikoi metamfetamiinia 140 miljoonan dollarin arvosta
3
105
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä! Oikein hyvä. Pössyttelijät pakkotöihin.
- Anonyymi
On se jännä, kun rikolliset jaksavat aina vaan yrittää, uudelleen ja uudelleen. Mikä siinä on, että laittomista huumeista ei päästä eroon?
Ainut ratkaisu on vetää matto kartellien ja rikollisten jalkojen alta: kaikki huumeet on laillistettava. Sen jälkeen tuotannosta vastaavat lailliset yritykset, jotka valvovat laatua ja maksavat veroja. Jakelu on laillista ja myynti on laillista, ja joka välistä verottaja kerää arvonlisäveron. Kuluttaja tietää mitä ostaa, kun ostaa puhdasta ja tasalaatuista kamaa marketin hyllystä ja saa vielä kaupan päälle S-Bonukset kokaiiniostoksistaan.
Siinä olisivat rikolliset ja kartellit ihmeissään, kun heillä ei olisi enää mitään bsinestä, kun laittomasta tehtiin laillista. Ei tarvitsis ampua ja tappaa ketään huumereviirisodissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001