Ahdistuneisuushäriö vai joku muu?

Anonyymi-ap

Moi oon 13v tyttö ( ei kyllä liity aiheeseen eikä mun tietääkseni vaikuta mut ihan sama) eli musta tuntuu et mul saattaisi olla joku ahdistuneisuushäiriö tai muu vastaava. Eli oon alkanu saamaan sellaisia ”kohtauksia” ja ne vaihtelee mut yleensä tulee ns ”kuuma” , en pysty hengittämään kunnolla, korvassa saattaa alkaa tinnittää, sydän lyö liian nopeasti, saatan ruveta itkemään, kädet hikoilee sekä tärisee ja siis nää on siis kestänyt kohta vuoden. Muutenkin en nykyään saa mitään aikaiseksi mikä stressaa/ ahdistaa koska en oo siivonnu huonetta varmaa 3kk kun yleensä siivosin huoneeni 1-3 kertaa viikossa, nukun joko liian vähän tai liian paljon esim koulusta tullessa saatan ottaa parin tunnin päikkärit vaikka oisin nukkunu yöllä yli 8h yö unet, joko syön liikaa/ ahmin tai liian vähän, mieliala heittelee vähän väliä, saatan olla koko päivän tekemättä melkein yhtää mitään, mul on vaikee keskittyy mihinkää (tän takia koulussa menee suhteellisen huonosti) ja toivoisin ettei kukaa laittaisi kommentteihin vaa et ”koita vaa syödä ja nukkua hyvin kyl se siitä” koska oon yrittänyt sekä kamppailu tän sain kanssa suht pitkään. Varmaa vaa liiottelen kokoasian mut haluun silti tietää mielipiteitä et onko normaali vai voiko olla joku ”sairaus” ja kiitos etukäteen avusta.

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan normaalia nuoruutta se on, että huone jää välillä siivoamatta yms. ja että mieliala vaihtelee, ja että välillä jännittää. Nukkuminen kannattaa. Liian vähä nukkuminen on monella ongelma. Kannattaa ehkä alkaa tehdä keskittymisharjoituksia. Se voi auttaa koulussakin. Youtubesta löytää monia hyviä harjoituksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      8077
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4583
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4423
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2793
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2656
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2429
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2043
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      60
      1810
    Aihe