Olen 54-v nainen ja hiukseni alkoivat ohentua päälaelta näkyvästi noin vuosi sitten. Ihotautilääkäri totesi tukistuskokeen jälkeen, että hiuksia ei lähde normaalia enempää, joten ongelma lienee siinä että uutta hiusta ei kasva pois lähteneiden tilalle, ja ilmiö lienee alkanut huomaamatta jo vuosia aikaisemmin. Hän määräsi spironolaktonia jota olen syönyt 100mg päivässä noin puoli vuotta. Mitään vaikutusta en ole huomannut, päinvastoin, tällä hetkellä päälaki paistaa ihan selvästi ohuiden hiusten alta ja vähäiset hiukset levenneiden jakausten ympärillä ovat ihmeellistä "vauvanhiusta". Kalju paistaa tummien hiusten alta selvästi.
Onko täällä kohtalotovereita tai joku joka olisi saanut avun jostain, mistä? Spironolaktonista tai esim. hiustensiirrosta, se on varmaankin seuraava vaihtoehto?
Naisten hiustenlähtö
6
929
Vastaukset
- Anonyymi
olenko nyt kohtalontoveri vai en. en kai, kun olen kolmekymmentä kymppinen kaljuuntuva mies. samasta asiasta kai se perinnöllinen kaljuuntuminen kuitenkin pohjimmiltaan johtuu, eli testosteronista tai pitemminkin siitä pelkistyvästä dihydrotestosteronista jolta naisia suojaa noihin vuosiin saakka runsas estrogeenin tuotanto.
taikatemppua ei taida olla olemassa, mutta oletko ottanut selvää esim fytoestrogeeneistä jotka ilmeisesti käyttäytyvät kehossa osittain estrogeenin tavoin ainakin hiustenkasvun kohdalla ja siten saattaa suojella sekä naisia että miehiä hiustenlähdöltä tai parhaassa tapauksessa jopa kasvattaa takaisin menetettyjä hiuksia. fytoestrogeenejä ei ole vielä liikaa tutkittu ja moni mies karttaa niitä juuri mahdollisten feminisoivien ominaisuuksien vuoksi mutta naisella ei pitäisi olla mitään syytä näitä vältellä. (tosin miehillekin mainittakoon että suurikin määrä fytoestrogeenejä on todettu pudottavan testosteroniarvoja vain muutamalla prosentilla joten naiseksi ei näitä syömällä muutu)
fytoestrogeeniä löytyy esimerkiksi soijatuotteista kuten soijapavuista, soijajuomista sekä tofusta. sen lisäksi niitä löytyy mm. pellavansiemenistä.- Anonyymi
Soija ja pellava voi vaikuttaa kilpirayhasta hidastavasti sekin aiheuttaa hiustenlähtöön. Kannattaa käydä labrassa mittauttaan.
- Anonyymi
Sen lääkkeen kanssa pitää käyttää myös Rogaine 5 pros aamuin illoin. Voi auttaa, mutta kauan kestää että alkaa vaikuttaa eli kärsivällisyyttä
- Anonyymi
Kun nyt olisi joku edes ollut kiinnostunut selvittämään, mistä hiustenlähtö johtuu.
Vaikeaa on hoitaa, kun ei tiedä, mistä johtuu.
Ainoa, miten lääkäri on ottanut kantaa " näyttää pälvikaljulta".- Anonyymi
Pälvikalju on aivan tarkkarajainen. Jos hiljalleen leviävä harveneva alue naisen päälaella kyseessä, se on ikä ja hormoni adiadta johtuvaa. Spirro ja minoxidiili voi auttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pälvikalju on aivan tarkkarajainen. Jos hiljalleen leviävä harveneva alue naisen päälaella kyseessä, se on ikä ja hormoni adiadta johtuvaa. Spirro ja minoxidiili voi auttaa.
Minulla lähti hiukset hitaasti läikittäin eri puolilta päätä. Muutama kohta jäi, joihin vielä yrittää jotain kasvaa. Kaljuihin kohtiin ei ole kasvanut mitään, kaljutkin kohdat ovat vain laajenneet.
Syytä hiusten lähtöön ei ole tiedossa, mutta mitään lääkkeitä ja linimenttejä en ole alkanut missään vaiheessa käyttämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697