Olen 54-v nainen ja hiukseni alkoivat ohentua päälaelta näkyvästi noin vuosi sitten. Ihotautilääkäri totesi tukistuskokeen jälkeen, että hiuksia ei lähde normaalia enempää, joten ongelma lienee siinä että uutta hiusta ei kasva pois lähteneiden tilalle, ja ilmiö lienee alkanut huomaamatta jo vuosia aikaisemmin. Hän määräsi spironolaktonia jota olen syönyt 100mg päivässä noin puoli vuotta. Mitään vaikutusta en ole huomannut, päinvastoin, tällä hetkellä päälaki paistaa ihan selvästi ohuiden hiusten alta ja vähäiset hiukset levenneiden jakausten ympärillä ovat ihmeellistä "vauvanhiusta". Kalju paistaa tummien hiusten alta selvästi.
Onko täällä kohtalotovereita tai joku joka olisi saanut avun jostain, mistä? Spironolaktonista tai esim. hiustensiirrosta, se on varmaankin seuraava vaihtoehto?
Naisten hiustenlähtö
6
742
Vastaukset
- Anonyymi
olenko nyt kohtalontoveri vai en. en kai, kun olen kolmekymmentä kymppinen kaljuuntuva mies. samasta asiasta kai se perinnöllinen kaljuuntuminen kuitenkin pohjimmiltaan johtuu, eli testosteronista tai pitemminkin siitä pelkistyvästä dihydrotestosteronista jolta naisia suojaa noihin vuosiin saakka runsas estrogeenin tuotanto.
taikatemppua ei taida olla olemassa, mutta oletko ottanut selvää esim fytoestrogeeneistä jotka ilmeisesti käyttäytyvät kehossa osittain estrogeenin tavoin ainakin hiustenkasvun kohdalla ja siten saattaa suojella sekä naisia että miehiä hiustenlähdöltä tai parhaassa tapauksessa jopa kasvattaa takaisin menetettyjä hiuksia. fytoestrogeenejä ei ole vielä liikaa tutkittu ja moni mies karttaa niitä juuri mahdollisten feminisoivien ominaisuuksien vuoksi mutta naisella ei pitäisi olla mitään syytä näitä vältellä. (tosin miehillekin mainittakoon että suurikin määrä fytoestrogeenejä on todettu pudottavan testosteroniarvoja vain muutamalla prosentilla joten naiseksi ei näitä syömällä muutu)
fytoestrogeeniä löytyy esimerkiksi soijatuotteista kuten soijapavuista, soijajuomista sekä tofusta. sen lisäksi niitä löytyy mm. pellavansiemenistä.- Anonyymi
Soija ja pellava voi vaikuttaa kilpirayhasta hidastavasti sekin aiheuttaa hiustenlähtöön. Kannattaa käydä labrassa mittauttaan.
- Anonyymi
Sen lääkkeen kanssa pitää käyttää myös Rogaine 5 pros aamuin illoin. Voi auttaa, mutta kauan kestää että alkaa vaikuttaa eli kärsivällisyyttä
- Anonyymi
Kun nyt olisi joku edes ollut kiinnostunut selvittämään, mistä hiustenlähtö johtuu.
Vaikeaa on hoitaa, kun ei tiedä, mistä johtuu.
Ainoa, miten lääkäri on ottanut kantaa " näyttää pälvikaljulta".- Anonyymi
Pälvikalju on aivan tarkkarajainen. Jos hiljalleen leviävä harveneva alue naisen päälaella kyseessä, se on ikä ja hormoni adiadta johtuvaa. Spirro ja minoxidiili voi auttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pälvikalju on aivan tarkkarajainen. Jos hiljalleen leviävä harveneva alue naisen päälaella kyseessä, se on ikä ja hormoni adiadta johtuvaa. Spirro ja minoxidiili voi auttaa.
Minulla lähti hiukset hitaasti läikittäin eri puolilta päätä. Muutama kohta jäi, joihin vielä yrittää jotain kasvaa. Kaljuihin kohtiin ei ole kasvanut mitään, kaljutkin kohdat ovat vain laajenneet.
Syytä hiusten lähtöön ei ole tiedossa, mutta mitään lääkkeitä ja linimenttejä en ole alkanut missään vaiheessa käyttämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033873
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482761- 1142569
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392078Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311860Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et261668- 271572
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?761419- 221378
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81311