Lääkäreiden näkemykset työkyvystä eriävät

Anonyymi-ap

Työterveyshuollon lääkäreillä on eriävät näkemykset, pitäisikö jonkinlaista tk-eläkettä lähteä hakemaan. Itse en ole ottanut tk-eläkeasiaa puheeksi, mutta toinen lääkäri toteaa useinkin, että huonokuntoisenakin on parempi roikkua työssä, toinen taas puhuu eläkehakemusta puoltavista seikkoista.

Tehtäviä on kevennetty, mutta oireita ja sairaslomia on, koska sairaus etenee. Pitäisikö mennä toisaalle lääkäriin ja pyytää arvioimaan työkykyä?

12

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyään on ihan sama mitä työterveyshuollon lääkärit sanovat. Asia selviää kun hakee eläkettä. Usein tulee työkyvyttömistä äkkiä täysin työkykyisiä kun paperit siellä käsittelevät. Valitettavasti usein käy näin.

      • Anonyymi

        On tullut vaikutelma. että työterveyshuolto on ensimmäisenä portinvartijana varmistamassa, ettei tk-eläkkeitä edes haettaisi.

        Minulla on työkykyä rajoittava sairaus ja paljon poissaoloja. Tth:n väki on alkanut toistelemaan mantroja, kuten eläkkeitä ei nykyisin myönnetä, eläkkeet ovat pieniä, aina kannattaa tehdä mitä tahansa työtä eläkkeellä olon sijaan. On tehnyt mieli huomauttaa, että he eivät tee eläkepäätöksiä ja ellei tk-eläkettä edes haeta, sitä ei tietenkään myönnetä.

        Työterveyden toiminnassa paistaa kiusallisen selvästi työnantajan ja eläkeyhtiön topakka ohjeistus.


      • Anonyymi

        Työterveyslääkäri keskittyy ensimmäisenä siihen, miten työntekijä voi jatkaa samoissa työtehtävissä tai saman yrityksen sisällä muissa tehtävissä. Ja millä edellytyksin (työasennot, osa-aikatyö jne.).

        Vakuutusyhtiöiden lääkärit selvittävät, onko kyseisellä työntekijällä mahdollisuutta työskennellä jollain kokonaan toisella alalla.


    • Anonyymi

      Työterveyslääkäri on kytköksissä työnantajaan, kannattaa käydä vaikka yksityisellä lääkärillä niin saat puolueettoman lausunnon.

      • Anonyymi

        Jos menee työterveyslääkärin lähetteellä saman ketjun erikoislääkärille, tämäkin joutuu huomioimaan asiakkaan työnantajan. Mitä suurempi ja mahtavampi työnantaja, sitä suuremmat rahat on pelissä.

        Parhaiten pääsee asioissa eteenpäin, kun maksaa erikoislääkärillä käynnin itse tai menee julkiselle puolelle. Tällöin lääkäri voi keskittyä asiakkaansa terveydentilaan, koska hänellä ei ole velvollisuutta miettiä tämän työnantajan tai eläkeyhtiön euroja.


    • Anonyymi

      Itse pääsin eläkkeelle kun näkivät magneettikuvani. Eipä ollut enää nokan koputtamista asiasta.

    • Anonyymi

      OIisko osatyökyvyttömyyseläke hyvä asia ? Osa viikosta töissä, siitä palkka ja lisäksi eläkettä.

    • Anonyymi

      No ei kyllä pelkillä magneettikuvilla eläkettä tuu,täytyy olla todella vakava sydänsairaus jos noin yksi kertaista olisi,nimimerkillä 7 vuotta taisteltu lääkärien ja vakuutuslääkärien välissä,toinen puoltaa eläkettä,lääkärit jotka tutkineet ja vakuutuslääkärit toisessa päässä täysin työkykyinen.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse olla täysin työkykyinen, vaan riittää, että voi tehdä jotain työtä. Ei siis välttämättä nykyistä/entistä.


    • Anonyymi

      Perustulo korjaisi tämänkin. Ajatelkaa omilla aivoillanne.

      Meidän ei tarvitsisi ryhtyä arvioimaan työkykyä eikä laskemaan sosiaaliturvan määrää varsinkaan elämän muutostilanteissa jos vaitoehtona olisi perustulo. Niukkana, mutta perusturvana kuitenkin. Ansioihin perustuvaa eläkettä ei tarvitsisi poistaa. Jos Suomella on varaa tehdä miljardikupruja valtiontaloudessa, on varaa hoitaa tämäkin kuntoon.

      • Anonyymi

        Ei se perustulo kyllä tähän asiaan sovi, itse jos pääsisin työkyvyttömyyseläkkeelle saisin noin 2200 euroa kuussa eläkettä niin en kyllä huolisi jotain 800:n perustoimeentuloa, kaikkea sitä ehdotellaankin.


      • Anonyymi

        "Ajatelkaa omilla aivoillanne."

        Kyllä ajatellaan, etenkin kun se ei sinulta itseltäsi tunnu oikein onnistuvan.

        a) Miten rajaisit perustulon eri väestöryhmien (esim. työssäkäyvät, opiskelijat, varusmiehet jne.) suhteen?
        b) Miten rahoittaisit perustulon?

        Ps. Kannattaa ensin määritellä perustulo -termi, sillä siitä on hyvin toisistaan poikkeavia kuvauksia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2635
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2302
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      852
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      71
      818
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      783
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      761
    Aihe