Lääkäreiden näkemykset työkyvystä eriävät

Anonyymi-ap

Työterveyshuollon lääkäreillä on eriävät näkemykset, pitäisikö jonkinlaista tk-eläkettä lähteä hakemaan. Itse en ole ottanut tk-eläkeasiaa puheeksi, mutta toinen lääkäri toteaa useinkin, että huonokuntoisenakin on parempi roikkua työssä, toinen taas puhuu eläkehakemusta puoltavista seikkoista.

Tehtäviä on kevennetty, mutta oireita ja sairaslomia on, koska sairaus etenee. Pitäisikö mennä toisaalle lääkäriin ja pyytää arvioimaan työkykyä?

12

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyään on ihan sama mitä työterveyshuollon lääkärit sanovat. Asia selviää kun hakee eläkettä. Usein tulee työkyvyttömistä äkkiä täysin työkykyisiä kun paperit siellä käsittelevät. Valitettavasti usein käy näin.

      • Anonyymi

        On tullut vaikutelma. että työterveyshuolto on ensimmäisenä portinvartijana varmistamassa, ettei tk-eläkkeitä edes haettaisi.

        Minulla on työkykyä rajoittava sairaus ja paljon poissaoloja. Tth:n väki on alkanut toistelemaan mantroja, kuten eläkkeitä ei nykyisin myönnetä, eläkkeet ovat pieniä, aina kannattaa tehdä mitä tahansa työtä eläkkeellä olon sijaan. On tehnyt mieli huomauttaa, että he eivät tee eläkepäätöksiä ja ellei tk-eläkettä edes haeta, sitä ei tietenkään myönnetä.

        Työterveyden toiminnassa paistaa kiusallisen selvästi työnantajan ja eläkeyhtiön topakka ohjeistus.


      • Anonyymi

        Työterveyslääkäri keskittyy ensimmäisenä siihen, miten työntekijä voi jatkaa samoissa työtehtävissä tai saman yrityksen sisällä muissa tehtävissä. Ja millä edellytyksin (työasennot, osa-aikatyö jne.).

        Vakuutusyhtiöiden lääkärit selvittävät, onko kyseisellä työntekijällä mahdollisuutta työskennellä jollain kokonaan toisella alalla.


    • Anonyymi

      Työterveyslääkäri on kytköksissä työnantajaan, kannattaa käydä vaikka yksityisellä lääkärillä niin saat puolueettoman lausunnon.

      • Anonyymi

        Jos menee työterveyslääkärin lähetteellä saman ketjun erikoislääkärille, tämäkin joutuu huomioimaan asiakkaan työnantajan. Mitä suurempi ja mahtavampi työnantaja, sitä suuremmat rahat on pelissä.

        Parhaiten pääsee asioissa eteenpäin, kun maksaa erikoislääkärillä käynnin itse tai menee julkiselle puolelle. Tällöin lääkäri voi keskittyä asiakkaansa terveydentilaan, koska hänellä ei ole velvollisuutta miettiä tämän työnantajan tai eläkeyhtiön euroja.


    • Anonyymi

      Itse pääsin eläkkeelle kun näkivät magneettikuvani. Eipä ollut enää nokan koputtamista asiasta.

    • Anonyymi

      OIisko osatyökyvyttömyyseläke hyvä asia ? Osa viikosta töissä, siitä palkka ja lisäksi eläkettä.

    • Anonyymi

      No ei kyllä pelkillä magneettikuvilla eläkettä tuu,täytyy olla todella vakava sydänsairaus jos noin yksi kertaista olisi,nimimerkillä 7 vuotta taisteltu lääkärien ja vakuutuslääkärien välissä,toinen puoltaa eläkettä,lääkärit jotka tutkineet ja vakuutuslääkärit toisessa päässä täysin työkykyinen.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse olla täysin työkykyinen, vaan riittää, että voi tehdä jotain työtä. Ei siis välttämättä nykyistä/entistä.


    • Anonyymi

      Perustulo korjaisi tämänkin. Ajatelkaa omilla aivoillanne.

      Meidän ei tarvitsisi ryhtyä arvioimaan työkykyä eikä laskemaan sosiaaliturvan määrää varsinkaan elämän muutostilanteissa jos vaitoehtona olisi perustulo. Niukkana, mutta perusturvana kuitenkin. Ansioihin perustuvaa eläkettä ei tarvitsisi poistaa. Jos Suomella on varaa tehdä miljardikupruja valtiontaloudessa, on varaa hoitaa tämäkin kuntoon.

      • Anonyymi

        Ei se perustulo kyllä tähän asiaan sovi, itse jos pääsisin työkyvyttömyyseläkkeelle saisin noin 2200 euroa kuussa eläkettä niin en kyllä huolisi jotain 800:n perustoimeentuloa, kaikkea sitä ehdotellaankin.


      • Anonyymi

        "Ajatelkaa omilla aivoillanne."

        Kyllä ajatellaan, etenkin kun se ei sinulta itseltäsi tunnu oikein onnistuvan.

        a) Miten rajaisit perustulon eri väestöryhmien (esim. työssäkäyvät, opiskelijat, varusmiehet jne.) suhteen?
        b) Miten rahoittaisit perustulon?

        Ps. Kannattaa ensin määritellä perustulo -termi, sillä siitä on hyvin toisistaan poikkeavia kuvauksia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe