Työterveyshuollon lääkäreillä on eriävät näkemykset, pitäisikö jonkinlaista tk-eläkettä lähteä hakemaan. Itse en ole ottanut tk-eläkeasiaa puheeksi, mutta toinen lääkäri toteaa useinkin, että huonokuntoisenakin on parempi roikkua työssä, toinen taas puhuu eläkehakemusta puoltavista seikkoista.
Tehtäviä on kevennetty, mutta oireita ja sairaslomia on, koska sairaus etenee. Pitäisikö mennä toisaalle lääkäriin ja pyytää arvioimaan työkykyä?
Lääkäreiden näkemykset työkyvystä eriävät
12
316
Vastaukset 12
- Anonyymi
Nykyään on ihan sama mitä työterveyshuollon lääkärit sanovat. Asia selviää kun hakee eläkettä. Usein tulee työkyvyttömistä äkkiä täysin työkykyisiä kun paperit siellä käsittelevät. Valitettavasti usein käy näin.
- Anonyymi
On tullut vaikutelma. että työterveyshuolto on ensimmäisenä portinvartijana varmistamassa, ettei tk-eläkkeitä edes haettaisi.
Minulla on työkykyä rajoittava sairaus ja paljon poissaoloja. Tth:n väki on alkanut toistelemaan mantroja, kuten eläkkeitä ei nykyisin myönnetä, eläkkeet ovat pieniä, aina kannattaa tehdä mitä tahansa työtä eläkkeellä olon sijaan. On tehnyt mieli huomauttaa, että he eivät tee eläkepäätöksiä ja ellei tk-eläkettä edes haeta, sitä ei tietenkään myönnetä.
Työterveyden toiminnassa paistaa kiusallisen selvästi työnantajan ja eläkeyhtiön topakka ohjeistus. - Anonyymi
Työterveyslääkäri keskittyy ensimmäisenä siihen, miten työntekijä voi jatkaa samoissa työtehtävissä tai saman yrityksen sisällä muissa tehtävissä. Ja millä edellytyksin (työasennot, osa-aikatyö jne.).
Vakuutusyhtiöiden lääkärit selvittävät, onko kyseisellä työntekijällä mahdollisuutta työskennellä jollain kokonaan toisella alalla.
- Anonyymi
Työterveyslääkäri on kytköksissä työnantajaan, kannattaa käydä vaikka yksityisellä lääkärillä niin saat puolueettoman lausunnon.
- Anonyymi
Jos menee työterveyslääkärin lähetteellä saman ketjun erikoislääkärille, tämäkin joutuu huomioimaan asiakkaan työnantajan. Mitä suurempi ja mahtavampi työnantaja, sitä suuremmat rahat on pelissä.
Parhaiten pääsee asioissa eteenpäin, kun maksaa erikoislääkärillä käynnin itse tai menee julkiselle puolelle. Tällöin lääkäri voi keskittyä asiakkaansa terveydentilaan, koska hänellä ei ole velvollisuutta miettiä tämän työnantajan tai eläkeyhtiön euroja.
- Anonyymi
Itse pääsin eläkkeelle kun näkivät magneettikuvani. Eipä ollut enää nokan koputtamista asiasta.
- Anonyymi
OIisko osatyökyvyttömyyseläke hyvä asia ? Osa viikosta töissä, siitä palkka ja lisäksi eläkettä.
- Anonyymi
No ei kyllä pelkillä magneettikuvilla eläkettä tuu,täytyy olla todella vakava sydänsairaus jos noin yksi kertaista olisi,nimimerkillä 7 vuotta taisteltu lääkärien ja vakuutuslääkärien välissä,toinen puoltaa eläkettä,lääkärit jotka tutkineet ja vakuutuslääkärit toisessa päässä täysin työkykyinen.
- Anonyymi
Ei tarvitse olla täysin työkykyinen, vaan riittää, että voi tehdä jotain työtä. Ei siis välttämättä nykyistä/entistä.
- Anonyymi
Perustulo korjaisi tämänkin. Ajatelkaa omilla aivoillanne.
Meidän ei tarvitsisi ryhtyä arvioimaan työkykyä eikä laskemaan sosiaaliturvan määrää varsinkaan elämän muutostilanteissa jos vaitoehtona olisi perustulo. Niukkana, mutta perusturvana kuitenkin. Ansioihin perustuvaa eläkettä ei tarvitsisi poistaa. Jos Suomella on varaa tehdä miljardikupruja valtiontaloudessa, on varaa hoitaa tämäkin kuntoon.- Anonyymi
Ei se perustulo kyllä tähän asiaan sovi, itse jos pääsisin työkyvyttömyyseläkkeelle saisin noin 2200 euroa kuussa eläkettä niin en kyllä huolisi jotain 800:n perustoimeentuloa, kaikkea sitä ehdotellaankin.
- Anonyymi
"Ajatelkaa omilla aivoillanne."
Kyllä ajatellaan, etenkin kun se ei sinulta itseltäsi tunnu oikein onnistuvan.
a) Miten rajaisit perustulon eri väestöryhmien (esim. työssäkäyvät, opiskelijat, varusmiehet jne.) suhteen?
b) Miten rahoittaisit perustulon?
Ps. Kannattaa ensin määritellä perustulo -termi, sillä siitä on hyvin toisistaan poikkeavia kuvauksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398