Hyvin kauan, kauan sitten, kun maailma oli vielä nuori, eräs pieni poika kysyi minulta; "äiti, saanko ottaa unipaidan mukaan päiväkotiin?"
Pitkään mietin sitä, miksi aloin hillittömästi itkeä kuullessani nuo sanat - lapsi oli hyvin pieni, eikä lauseessa sinällään ollut mitään pahaa. Se oli vain niin tolkuttoman todesti sanottu lause, joka kertoi siitä että tuo pieni poika tahtoi aikuisena olla vain mies. Mitä minä siihen voin sanoa enää, ei sellaisen jälkeen saa pelätä eikä asialle oikeastaan voi mitään. Se vain on niin totta. Totta kai hän saa ottaa unipaidan mukaansa päiväkotiin.
Elämme Päiväkodissa. Itsekin asun siellä. Todennäköisesti en koskaan kasva tässä kodissa aikuiseksi. Meillä kaikilla on elävä osa, jota Yössä elävät kutsuvat Sieluksi. Osa meistä pitää koko ajan Unipaitaansa päällään,. Tämä maailma on tehty heitä varten. Olen täällä sitä varten, että Unipaita voitaisiin edelleenkin ottaa mukaan Päiväkotiin. Omia toiveita minulla ei ole.
Tämän puolesta,
ystävällisin terveisin, satusi
Kirjeitä edelleen jukkikselle, osa 3
Anonyymi-ap
0
65
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908666Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494766Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414431Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462633Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991510- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641172Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100