Löysin netistä esivanhempieni tiedot väärin

Anonyymi-ap

JOku ahkera on kopioinut hautakivestä tietoja ja olettanut sukulaisuussuhteet. Tämä on hyvin ikävää ja lisäksi on sotkenut tiedot pahemman kerran. Lisäksi erään sukulaisen kohdalla on väärät tiedot toisen saman nimisen kohdalta. Lopettakaa nyt se määrä korvaa laadun ajattelu. Tai mieluummin lopettakaa koko kirjaaminen ainakin silloin, kun ettet asiasta mitään tiedä.

7

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä auneistoa tämä koskee?

    • Anonyymi

      Minutkin on viety Geniin kahteen eri paikkaan (ja olen vielä elossa oleva henkilö, lupaa ei ole pyydetty!) ja sotkettu väärin päin vanhempieni ja isovanhempieni tiedot. Ilmeisesti ainoa keino saada nuo korjattua olisi kirjautua itse sinne ja korjata ne, mutta se onnistuu vain maksullisella jäsenyydellä. Mielestäni toisten vanhemmat ja isovanhemmat tulisi jättää rauhaan! Hautakivistä ja sanomalehtien ilmoituksista on päätelty perhesuhteet ihan päin honkia! Sitten näitä virheellisiä tietoja oli kopioitu Heritageen ja julkaistu netissä, samoin Family Searchistä löytyi... Hyvät sukututkijat, voisitte pysyä 1700- ja 1800-lukujen tietojen keruussa.

    • Anonyymi

      Alkuperäinen kirjoitus (aloittaja) koskee Geniä. Ja sieltä on kopioitu vuosia myöhemmin muuallekin, jota tosin en pääse näkemään.

    • Anonyymi

      Minunkin sukupuussa ihan vääriä nimiä ihan menevät päin persettä

    • Anonyymi

      Vidunko väliä.

    • Anonyymi

      Niin se on vähän huvittavaa et jätetään myös joku pois tutkittavasta suvusta esim.murhamies tai nainen juoppo tai hullu ettei maine mene naurettavuutta ei geenit häviä peittämällä ja varmasti joku tutkii et sehän on samaa sukua tuokin hullu.

    • Anonyymi

      Olisit etsinyt oikein etkä väärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe