Alavieskan rajalla

Oltiin aimon kanssa silloin sellaisia viisvitosia pojanhupakoita uskonnollisesta perheestä, kun päätettiin tempasta ja lähteä kahestaan seuroille naisiin. Ei tiietty siihen aikaan paljonko naiset maksaa seuroilla ja meillä oli vaan 17 markkaa ja 30 peniä. Aateltiin säästää ne rahat naisten fee maksuihin ja tarjota niille lounäs.

Eväät piti tietty tehä jotain pikku purtavaa mukaan, ettei mee nais rahat herne keittoon. Ne tarkastaa siellä Alavieskan rajalla onko omia eväitä, ni keksittiin jemmata ne varmaan piiloon. Aimo työnsi mun hanukkaan viisi täysi kasvuista porkkanaa ja minä laitoin hälle lanttuja. Aimon pieru on muistuttanut siitä lähtien haukotusta.

Perillä oli sisään pääsy maksu. Valeheltiin portilla että unohettiin vaimot autoon ja hiippailtiin metsän kautta alueelle vihellellen viattomasti kädet taskuissa niinku viattomat viheltää. Siinä oli kaksi nuorta naista jotakin yheksäntoista tai sellasta, joihin iskettiin silmämme. Päätin tehdä kansain välisyydellä vaikutuksen tyttöihin ja sanoin "hau du ju duu, lumbut?" Tytöt oli huonosti koulutettuja selvästi kun katselivat vaan toisiaan ja toinen viittilöi isänsä paikalle.

Hirven kokonen ukko tuli siihen ja kysyi mitä asiaa? Aimo supliikki miehenä sanoi että oltais kysytty vaan tyttärien kättä jos herralle sopii. Isä sanoi että nyt ei ole tyttären kädet jaossa, mutta isän käsi on ja paukautti aimoa niin että sen viimeinen oma etuhammas lensi Solifer asunto vaunun alle. Aimo konttasi sen perässä hakemaan sitä niin siltä repes sarkahousut ja sen perseestä tuli lanttu ja hirviä haju.

Oltiin putkassa sitten epäiltynä lasten ahdistelusta, ne naiset oli kuulema viiden ja seitsemän vanhoja. Iso kaveri koetti tulla minua honostelemaan mutta kun hanurini oli täynnä porkkanaa niin perui aikeensa. Aimo vinkkasi minulle silmää ja sanoi "Kaukaa viisas". Meitä kovasti nauratti ja söitiin nurkassa lanttuva. Sillä kertaa en meinannut tulla hulluksi.

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoa että sensei uskaltaa kirjoittaa totuuden itsestään.

    • Anonyymi

      Olen aina sanonut että sensein seikkailujen rinnalla Indiana Jones on Pälvi Räsänen.

    • Anonyymi

      ...Pohjoisen Miehellä on kuitenkin porkkanaa.. ei ole pattajaan rakastuneilla sitäkään eikä lanttu leikkaa...

      By NumBaII 61v HHN

      • Anonyymi

        Porkkana ja lanttukin alkaa kohta olla pattayaan rakastuneelle laitosasukille liian kallista, tuore tomaatti meni jo.. ei lanttu leikkaa ei enää kohta.


    • Anonyymi

      Ylivieskaan pääsee ylämäkeä pitkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4056
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3587
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2243
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1893
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1866
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1482
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe