IS viikonloppu 29.-30.10.2022

Teemu Pallosen ristikossa on keskellä neljä rinnakkaista täyskorkeaa sanaa. Sanat eivät olleet liian helposti arvattavissa. Myös vaakasuuntaan on keskellä pitkiä sanoja. Hyvin taidokas laadinta. Vaikka ristikossa ei ole pääkuvaa, keskiaue teki ristikosta mielenkiintoisen.

Keskialueelle on vaikea antaa lisävihjeitä ilman, että pilaa keskialueen ristikkonautinnon. Jotain vinkkejä voin yrittää antaa.

26

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä, kun tämäkin keskustelu alkoi. Vinkkiä toivoisin vasempaan alakulmaan, jossa on pelkkää tyhjää. Oikeastaan koko vasempaan reunaan. Jos pääsisi vähän etiäpäin.

      • Omassakin foorumissani koen tämän tapaiset pyynnöt hieman kiusallisina, vaikka olen sinne tänne vinkkejä antanut.

        Annan kuitenkin muutaman vinkin.

        TÄHTILIPULLINEN - erään valtion lippu, jossa on yksi tähti. Ks. valtioiden liput. Vaihtoehtoja ei ole monta.

        TUOSSA PAIKASSA - kun saat oikean sanan ylempään vihjeeseen, ratkaisusana tähän vihjeeseen löytyy ylemmästä sanasta.

        EI L.... - satuhahmo.

        eivät kaadu - liittyy rahoihin.

        UKKAISTA on ns. typiste eli loogisista lähtösanoista on poistettu kirjain. Vihje voisi olla myös esim. UUMAA

        Yksi kulman vihje pitää lukea oikealts vasemmalle. Kannattaa kokeilla oudon tuntuisissa vihjeisdä tätä mahdollisuutta.


    • Anonyymi

      Kiitos - sorry!

    • Anonyymi

      14 valtion lipussa on yksi tähti. Osassa tietysti muutakin kuin tähti.

    • Anonyymi

      Itse asiassa useammassakin, mutta 14 on sellaista, joiden nimi sopii ruutuihin.
      On siinä kokeilemista.
      Tässä on liikaa pitkiä sanoja, on ihan mahdoton lähteä arvuuttelemaan jotain "tikulla" ym. -vihjettä, kun sanan pituus 18 kirjainta. Näin vaikeat ristikot vain lannistaa aloittelijaa.

      • Niistä aiemmin on käytetty vain harvoja. Ratkaisusana on yleisin tähdellinen valtio. Kauko-Idän valtio.


      • Anonyymi

        Joo! Vaikeiden ristikoiden pitäisi olla helppoja.


      • En minäkään pitkiä sanoja suoraan keksinyt vaan ratkoin ensin rusteävät normaalipituisia sanoja.

        Pitkien pystysanojen alkukirjaimet saa vihjeestä ANTAA RYHTIA - huomaa, että vihje ei ole ANTAA RYHTIÄ. Ratkaisusana pitää ensin ajatella Ä-kirjaimella. Sitten Ä:n pilkut otetaan pois ratkaisusanasta kuten ne on otettu vihjeestäkin.


    • Anonyymi

      Oikeassa alakulmassa on vihjesana Kastetaan. Sen yläpuolella on kuva, josta en saa mitään selkoa. Siinä on ikään kuin joku putki, jonka ohitse jotain roiskuu. Muut kuviot ihan käsittämättömiä. Voisiko joku kertoa, mitä siinä esitetään, ei tarvi sanoa ratkaisusanaa. Kunhan tietäisi, mitä asiaa lähtisi sanoittamaan.

      • Kuvassa joku katkoo ns. rälläkällä (kulmahiomakone) metalliputkea ja tohusta leviää ympäriinsä...


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        Kuvassa joku katkoo ns. rälläkällä (kulmahiomakone) metalliputkea ja tohusta leviää ympäriinsä...

        Oleellista on myös, että vastaus on murremuotoinen/vanhahtava (?), ei se ensimmäisenä mieleen juontuva.


    • Anonyymi

      Kiitos!

      • Katsoin sinulle ongelmallisen kuvan digilehdestä. Ehkä kuva on siinä selvempi kuin paoerilehdessä. Pystyin myös isontamaan kuvaa ja näin selvästi työmiehen vasemman käden, jolla hän pitää kiinni rälläkän kahvasta.


    • Anonyymi

      Täällä päässä muuten valmista, mutta vasemman reunan muutamat kohdat tyhjiä: pään yli, tuossa paikassa, 8. kirjain. Apuja?

      • pään yli - en huomaa, missä kohtaa se on ristikkoa; olisi kuva kertoa suurin piirtein missä vihje on, sillä monesti menee enemmän aikaa vihjeen löytämiseen kuin siihen vinkin antamiseen.

        tuossa paikassa - vinkkasin tähän jo aiemmin. Ratkaisusana löytyy ylemmän sanan sisältä ns. kätkönä.

        Tietty tähtilipullinen valtio kaiketi löytyi? tse arvasin sen ekakerralla väärin. Oikaisin ja katsoin ratkojat.fi, mitä valtioita on aiemmin mainittu tähdellisinä. Vain yksi toinen löytyi.

        8. kirjain - mikä on suomenkielen 8. kirjain ja minkä asioiden tunnuksena kahdeksatta kirjainta käytetään? Ratkaisusanan alkukirjaimesta saa etsityn valtionkin alkukirjaimen.



        Apuja


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        pään yli - en huomaa, missä kohtaa se on ristikkoa; olisi kuva kertoa suurin piirtein missä vihje on, sillä monesti menee enemmän aikaa vihjeen löytämiseen kuin siihen vinkin antamiseen.

        tuossa paikassa - vinkkasin tähän jo aiemmin. Ratkaisusana löytyy ylemmän sanan sisältä ns. kätkönä.

        Tietty tähtilipullinen valtio kaiketi löytyi? tse arvasin sen ekakerralla väärin. Oikaisin ja katsoin ratkojat.fi, mitä valtioita on aiemmin mainittu tähdellisinä. Vain yksi toinen löytyi.

        8. kirjain - mikä on suomenkielen 8. kirjain ja minkä asioiden tunnuksena kahdeksatta kirjainta käytetään? Ratkaisusanan alkukirjaimesta saa etsityn valtionkin alkukirjaimen.



        Apuja

        Pään yli - vihje on vasemmalla ja aika ylhäällä samassa ruudussa kuin samassa -vihje. Mutta nyt ratkaisu tuli ymmärretyksi, kun sain sijoitettua muut risteävät. Tosin ”tämän perään” tuntui vähän teennäiseltä suhteessa ratkaisuun.

        Nyt tämä on kasassa ja uutta opittua tuli, että kaatuminen on ukemi ja että sellaisiakin luontokappaleita kuin rentohuuliot on olemassa…


    • Anonyymi

      Vihjeeseen "tikulla" voi antaa avotusta niin, että kandee ajatella viimeisen parin vuoden aikana ilmennyttä ikävähköä toimenpidettä, jonka melkein kaikki ovat kokeneet. Ja joka siis tikulla tehdään.

      • Anonyymi

        Mikä sana siihen tuli?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mikä sana siihen tuli?

        2022-11-01 23:31:36 on kyllä varsin pitkälle asiaa selittävä asia, jonka pohjalta vihjeen luulisi selviävän. Olet varmaan sinäkin viitattua tikkua köyttötarkoitukseensa käyttänyt useammankin kerran. Käyttötarkoitusta siis kysytään.


      • Anonyymi
        Tapio-Huuhaa kirjoitti:

        2022-11-01 23:31:36 on kyllä varsin pitkälle asiaa selittävä asia, jonka pohjalta vihjeen luulisi selviävän. Olet varmaan sinäkin viitattua tikkua köyttötarkoitukseensa käyttänyt useammankin kerran. Käyttötarkoitusta siis kysytään.

        Kyllä minä sen tiesin.


    • Anonyymi

      No ei sitten mene millään. No onpahan yritetty ja kunnolla.. Ratkaisuja messiin kiitos.

      • Anonyymi

        Ei saa kysellä ratkaisusanoja. Tapiolle tulee paha mieli. Hippaleikit mielestään kivempia on.


    • Anonyymi

      Voin antaa ratkaisusanoja pyydettäessä kyllä.

    • Anonyymi

      Ruoalle ja Kännykässä?

    • Anonyymi

      Sanon "nonni" ja sillai

      • Väärä säie kysymyksille ja väärät vastaukset.
        Voin antaa vinkkejä oikeassa säikeessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe