Ostin tiatokoneen ilman kovalevyä

Moi. Minä ostin läppärin ilman kovalevyä. Minulla on USB tikulla linuks Lubuntu, mutta en saa käyttöön konetta ku tulee disk error press any key to restart. Haluatteko auttaa minua pikaisesti ?

6

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Auttaa jonkinverran jos kertoo läppärin tyypin. Yleisohjeena pitäs saada sinne biossiin kerrottua buuttaminen mahdolliseksi myös USB-tikulta.

      • packard bell on koneen merkki ja tarkkaa mallia ei oo taidossa kai se on joku dot malli ja en löytänyt biosista oikeen hyödyllisiä asetuksia boottaamisesta muuta ku sen minkä se käynnistää eka laitoin sen USB tikun siihe ja sit sen f12 juttu laitoin senkin mutta meen sitä kautta sinne se sanoo disk error press any key to restart


    • Anonyymi

      Voi hyvin olla puuttuvasta kovalevystä kysymys - bios rikki - ei osaa bootata ilman sitä. Esim. osa EFI-biosista voi olla em. kovalevyllä.
      Kannattaa ehkä kysyä miten teet boottaavan live-linux tikun tiede-ja-teknologia/tietotekniikka/kayttojarjestelmat/linux alta löytyvästä ryhmästä vai oletko varma, että tikku boottaa?

    • Anonyymi

      K-raudasta käyt hakemassa sitä kovalevyä, löytyy eri kokoisia kovalevyjä, jopa valkoiseksi maalattua. Rohkeasti vaan myyjältä kysäiset.

    • Anonyymi

      Olet väärällä osastolla. Hae tietokone osasto ja kysy sieltä. täällä vastataan vain elektroniikan harrastajille ja elektroniikkaan liittyvään aiheisiin.

    • Anonyymi

      Moi, Niko... kas näin:

      1. Soita maahantuojan (tai valmistajan tuotetukeen) selvittääksesi miten pääsee BIOS -asetuksiin. Mikäli kone heti virran kytkemisen jälkeen näyttää näytöllä esim. "Press F10 for Bios settings" niin silloin ei tarvitse soittaa asiakastukeen, vaan riittää, että HETI kun näet tuon tekstin, painat F10.

      Tuo näppäin voi olla eri riippuen koneen merkistä ja mallista, eli F10 oli vain esimerkki.

      2. Kun olet päässyt BIOS -asetuksiin etsi sieltä: Boot order tai Boot device ja laita sieltä USB -massamuistilaite ENNEN sisäänrakennettua (ja nyt ilmeisesti puuttuvaa) kiintolevyä. Jos näin ei tehdä, et saa konetta buuttaamaan muistitikultasi, jossa haluamasi linux.

      3. Muista lopuksi "Save BIOS settings" - muuten tekemäsi muutokset eivät tallennu ja sama ongelma on uudelleen vastassa.

      Huomaa myös: JOS koneen BIOS -varmistusparisto on aivan tyhjä, tämä voi myös aiheuttaa saman ongelman uudelleen jos kone jää hetkeksikin ilman verkkovirtaa.

      Jos tämä on ongelmana, niin se BIOS -varmistusparisto on syytä vaihtaa.
      Se on yleensä CR2032 -tyyppinen nappiparisto, mutta toki joku valmistaja voi käyttää jotain muuta tyyppiä.

      tuo 2032 -koodi kertoo, että nappipariston halkaisija on 20 mm ja paksuus 3,2 mm.

      eli 2 ensimmäistä numeroa = halkaisija millimetreinä ja
      2 seuraavaa numeroa = paksuus 1/10 -millimetreinä.

      Saatat joutua soittamaan suoraan valmistajalle, sillä epäilen, ettei tuolla Packard Bellillä ole omaa maahantuojaa, vaan on Gigantin itse maahantuomia, ja voi olla, ettei Gigantissa ole asiantuntemusta tällaisiin asioihin.

      Lisävinkki:

      Kuvaa koneen näyttöä vaikkapa puhelimesi kameralla heti, kun virta kytketään päälle.

      Jos puhelimestasi pystyy katsomaan kuvattua videkuvaa hidastettuna, saatat nähdä vinkin oikeasta näppäimestä BIOS -asetuksiin pääsemiseksi, vaikka se välähtäisi näytöllä vain 0,1 sekunnin ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      2945
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1706
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      77
      1511
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1418
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      133
      1391
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1266
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      158
      1241
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1187
    9. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      82
      1168
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      80
      1155
    Aihe