Ostin tiatokoneen ilman kovalevyä

Moi. Minä ostin läppärin ilman kovalevyä. Minulla on USB tikulla linuks Lubuntu, mutta en saa käyttöön konetta ku tulee disk error press any key to restart. Haluatteko auttaa minua pikaisesti ?

6

296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Auttaa jonkinverran jos kertoo läppärin tyypin. Yleisohjeena pitäs saada sinne biossiin kerrottua buuttaminen mahdolliseksi myös USB-tikulta.

      • packard bell on koneen merkki ja tarkkaa mallia ei oo taidossa kai se on joku dot malli ja en löytänyt biosista oikeen hyödyllisiä asetuksia boottaamisesta muuta ku sen minkä se käynnistää eka laitoin sen USB tikun siihe ja sit sen f12 juttu laitoin senkin mutta meen sitä kautta sinne se sanoo disk error press any key to restart


    • Anonyymi

      Voi hyvin olla puuttuvasta kovalevystä kysymys - bios rikki - ei osaa bootata ilman sitä. Esim. osa EFI-biosista voi olla em. kovalevyllä.
      Kannattaa ehkä kysyä miten teet boottaavan live-linux tikun tiede-ja-teknologia/tietotekniikka/kayttojarjestelmat/linux alta löytyvästä ryhmästä vai oletko varma, että tikku boottaa?

    • Anonyymi

      K-raudasta käyt hakemassa sitä kovalevyä, löytyy eri kokoisia kovalevyjä, jopa valkoiseksi maalattua. Rohkeasti vaan myyjältä kysäiset.

    • Anonyymi

      Olet väärällä osastolla. Hae tietokone osasto ja kysy sieltä. täällä vastataan vain elektroniikan harrastajille ja elektroniikkaan liittyvään aiheisiin.

    • Anonyymi

      Moi, Niko... kas näin:

      1. Soita maahantuojan (tai valmistajan tuotetukeen) selvittääksesi miten pääsee BIOS -asetuksiin. Mikäli kone heti virran kytkemisen jälkeen näyttää näytöllä esim. "Press F10 for Bios settings" niin silloin ei tarvitse soittaa asiakastukeen, vaan riittää, että HETI kun näet tuon tekstin, painat F10.

      Tuo näppäin voi olla eri riippuen koneen merkistä ja mallista, eli F10 oli vain esimerkki.

      2. Kun olet päässyt BIOS -asetuksiin etsi sieltä: Boot order tai Boot device ja laita sieltä USB -massamuistilaite ENNEN sisäänrakennettua (ja nyt ilmeisesti puuttuvaa) kiintolevyä. Jos näin ei tehdä, et saa konetta buuttaamaan muistitikultasi, jossa haluamasi linux.

      3. Muista lopuksi "Save BIOS settings" - muuten tekemäsi muutokset eivät tallennu ja sama ongelma on uudelleen vastassa.

      Huomaa myös: JOS koneen BIOS -varmistusparisto on aivan tyhjä, tämä voi myös aiheuttaa saman ongelman uudelleen jos kone jää hetkeksikin ilman verkkovirtaa.

      Jos tämä on ongelmana, niin se BIOS -varmistusparisto on syytä vaihtaa.
      Se on yleensä CR2032 -tyyppinen nappiparisto, mutta toki joku valmistaja voi käyttää jotain muuta tyyppiä.

      tuo 2032 -koodi kertoo, että nappipariston halkaisija on 20 mm ja paksuus 3,2 mm.

      eli 2 ensimmäistä numeroa = halkaisija millimetreinä ja
      2 seuraavaa numeroa = paksuus 1/10 -millimetreinä.

      Saatat joutua soittamaan suoraan valmistajalle, sillä epäilen, ettei tuolla Packard Bellillä ole omaa maahantuojaa, vaan on Gigantin itse maahantuomia, ja voi olla, ettei Gigantissa ole asiantuntemusta tällaisiin asioihin.

      Lisävinkki:

      Kuvaa koneen näyttöä vaikkapa puhelimesi kameralla heti, kun virta kytketään päälle.

      Jos puhelimestasi pystyy katsomaan kuvattua videkuvaa hidastettuna, saatat nähdä vinkin oikeasta näppäimestä BIOS -asetuksiin pääsemiseksi, vaikka se välähtäisi näytöllä vain 0,1 sekunnin ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      105
      3322
    2. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      147
      2003
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      35
      2002
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1951
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      121
      1763
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1679
    7. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      85
      1607
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      287
      1443
    9. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      123
      1361
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1220
    Aihe