Olen pian 39vuotias nainen. Olen ollut mieheni kanssa useita vuosia ilman ehkäisyä enkä ole ollut ikinä tullut raskaaksi. Päätimme hakeutua tutkimuksiin ja meillä on lähete mennyt lapsettomuus tutkimuksiin mutta aikaa ei ole vielä tullut.
Olen ihan aina kärsinyt epäsäännöllisistä kuukautisista paitsi yhden lääkkeen ansiosta ne ovat säännöllistyneet viimeisen vuoden aikana. Mutta nyt jäi viimeisimmät kuukautiset välistä. Kohautin olkiani ja ajattelin sen olevan taas ihan normaalia. Kunnes tein tänää päivällä 2x raskaustestin ja näyttivät positiivista! Voiko sen tehdä nii väärin että näyttäisi väärää tulosta?
Minulla lääkkeet diabetekseen, verenohennukseen, masennukseen ja verenpaineeseen! En ole uskaltanut ottaa niitä tänää enää. Apua!! Onko nämä voineet jo vaikuttaa pahoin sikiöön? Vai olenko edes raskaana oikeasti, voiko lääkkeet väärentää tulosta? Entäs kun endometrioosiakin joskus lääkäri epäili mutta ei ole tutkittu sen enempää.
Minulla ei ole kuitenkaan ollut hirveää väsymystä eikä pahoinvointia koko aikana, 7vk (olin laskevinani)!
Olen ihan sekaisin nyt tämän takia kun olin nii vaa valmistautunut odottamaan sitä aikaa jolla selviäisi lapsettomuuden syy! Otan kyllä huomenna heti yhteyttä jonnekin mutta en edes ole varma minne? Pitääkö lääkärille soittaa aluksi lääkkeiden takia vai äitiysneuvolaan?
Raskaanako?
4
293
Vastaukset
- Anonyymi
Lääkärille ensin että saat tietää miten otat lääkkeesi ja ohjeita miten hoidat läääkityksesi jos olet raskaana
- Anonyymi
Sairan hoitajat,laboratorio hoitajat kuin läkärit eivät ole tälä vastaamassa. Tilaa aika terveyskeskus SAAT OIKEAT VASTAUKSET SIETÄ KUIN VARMASTI PÄÄSET ULTRA JOSSA NÄKYY ONKO KOHDUSSASI MITÄÄN? TAI VERI VIRTSA KOKEISIN?
- Anonyymi
Eivät kokeita ota kun kotitestit nii luotettavia! Vaikea oli kyllä saada minnekään yhteyttä. Terveyskeskukseen otin ensin yhteyttä, ja kuulemma ei heidän lääkäreille kuulu lääkeasiatkaan! Tänää vihdoin sain kiinni ihmisen äitiysneuvolasta, kaiken sekoilun ja soittoaika rajoitteiden jälkeen. Nyt lähtee onneksi asiat eteenpäin ja jo huomenna on aika että saa edes lääkeasiat kuntoon ja rvn selville lääkärin ajalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät kokeita ota kun kotitestit nii luotettavia! Vaikea oli kyllä saada minnekään yhteyttä. Terveyskeskukseen otin ensin yhteyttä, ja kuulemma ei heidän lääkäreille kuulu lääkeasiatkaan! Tänää vihdoin sain kiinni ihmisen äitiysneuvolasta, kaiken sekoilun ja soittoaika rajoitteiden jälkeen. Nyt lähtee onneksi asiat eteenpäin ja jo huomenna on aika että saa edes lääkeasiat kuntoon ja rvn selville lääkärin ajalla.
Varmistuiko raskaus ja sait selvyyden tilanteeseen?
Varmaan sinulle on myös jo selvinnyt terkkarissa sekin, että alkiohan ottaa ravintonsa ruskuaispussista ja on siten irrallaan äidin elimistöstä raskauden alkuviikkoina.
Vasta napanuora yhdistää alkion varsinaisesti äitiin ja aineenvaihdunta äidin ja sikiön välillä alkaa. Tämä taas tapahtuu joskus rv 8 paikkeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1668644Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1343242- 1652120
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha941832Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741766Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801647- 1381322
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko93996Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..108972- 80934