Raskaanako?

Anonyymi-ap

Olen pian 39vuotias nainen. Olen ollut mieheni kanssa useita vuosia ilman ehkäisyä enkä ole ollut ikinä tullut raskaaksi. Päätimme hakeutua tutkimuksiin ja meillä on lähete mennyt lapsettomuus tutkimuksiin mutta aikaa ei ole vielä tullut.
Olen ihan aina kärsinyt epäsäännöllisistä kuukautisista paitsi yhden lääkkeen ansiosta ne ovat säännöllistyneet viimeisen vuoden aikana. Mutta nyt jäi viimeisimmät kuukautiset välistä. Kohautin olkiani ja ajattelin sen olevan taas ihan normaalia. Kunnes tein tänää päivällä 2x raskaustestin ja näyttivät positiivista! Voiko sen tehdä nii väärin että näyttäisi väärää tulosta?
Minulla lääkkeet diabetekseen, verenohennukseen, masennukseen ja verenpaineeseen! En ole uskaltanut ottaa niitä tänää enää. Apua!! Onko nämä voineet jo vaikuttaa pahoin sikiöön? Vai olenko edes raskaana oikeasti, voiko lääkkeet väärentää tulosta? Entäs kun endometrioosiakin joskus lääkäri epäili mutta ei ole tutkittu sen enempää.
Minulla ei ole kuitenkaan ollut hirveää väsymystä eikä pahoinvointia koko aikana, 7vk (olin laskevinani)!
Olen ihan sekaisin nyt tämän takia kun olin nii vaa valmistautunut odottamaan sitä aikaa jolla selviäisi lapsettomuuden syy! Otan kyllä huomenna heti yhteyttä jonnekin mutta en edes ole varma minne? Pitääkö lääkärille soittaa aluksi lääkkeiden takia vai äitiysneuvolaan?

4

309

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lääkärille ensin että saat tietää miten otat lääkkeesi ja ohjeita miten hoidat läääkityksesi jos olet raskaana

    • Anonyymi

      Sairan hoitajat,laboratorio hoitajat kuin läkärit eivät ole tälä vastaamassa. Tilaa aika terveyskeskus SAAT OIKEAT VASTAUKSET SIETÄ KUIN VARMASTI PÄÄSET ULTRA JOSSA NÄKYY ONKO KOHDUSSASI MITÄÄN? TAI VERI VIRTSA KOKEISIN?

      • Anonyymi

        Eivät kokeita ota kun kotitestit nii luotettavia! Vaikea oli kyllä saada minnekään yhteyttä. Terveyskeskukseen otin ensin yhteyttä, ja kuulemma ei heidän lääkäreille kuulu lääkeasiatkaan! Tänää vihdoin sain kiinni ihmisen äitiysneuvolasta, kaiken sekoilun ja soittoaika rajoitteiden jälkeen. Nyt lähtee onneksi asiat eteenpäin ja jo huomenna on aika että saa edes lääkeasiat kuntoon ja rvn selville lääkärin ajalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivät kokeita ota kun kotitestit nii luotettavia! Vaikea oli kyllä saada minnekään yhteyttä. Terveyskeskukseen otin ensin yhteyttä, ja kuulemma ei heidän lääkäreille kuulu lääkeasiatkaan! Tänää vihdoin sain kiinni ihmisen äitiysneuvolasta, kaiken sekoilun ja soittoaika rajoitteiden jälkeen. Nyt lähtee onneksi asiat eteenpäin ja jo huomenna on aika että saa edes lääkeasiat kuntoon ja rvn selville lääkärin ajalla.

        Varmistuiko raskaus ja sait selvyyden tilanteeseen?
        Varmaan sinulle on myös jo selvinnyt terkkarissa sekin, että alkiohan ottaa ravintonsa ruskuaispussista ja on siten irrallaan äidin elimistöstä raskauden alkuviikkoina.
        Vasta napanuora yhdistää alkion varsinaisesti äitiin ja aineenvaihdunta äidin ja sikiön välillä alkaa. Tämä taas tapahtuu joskus rv 8 paikkeilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2499
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      975
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      806
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      751
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      734
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      654
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      605
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    10. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      68
      586
    Aihe