Lievä älyllinen kehitysvamma vs vaikea ADHD

Kun Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena en saa keskustelua kasvotusten enkä ajatusten tasolla saa muiden Kehitysvammaisten ihmisten kanssa aikaiseksi ja ne eivät hyväksy Kehitysvamma sanaa ja itsellä on kiinnostuksen kohteena Kehitysvamma kirjallisuus ja luen paljon Kehitysvamma aiheisia kirjoja koska jatkuvasti ohjaaja sanoo olen jäänyt ilman Autismi diagnoosi juttua ja muka vain Autismi diagnoosi ihmiset ovat kiinnostuneita lukemaan kirjoja omista diagnoosi aiheista.

Olen Facebook neurkirjon sinkut ryhmän kautta 39 vuoden iässä tutustunut 28v mieheen jolla on ADHD ja Asperger itsellä on ADHD 9/9 todettu ja lääkärit sanoo Kehitysvamma puolella ja äitini että Heikkolahjaisuus on muka lähellä lievää älyllistä kehitysvammaa ja siksi jouduttu eläke rahaa ajatellen laitaa älyllinen kehitysvamma en uskonut äitiä josta syystä päätin tilata Lastenlinnan arkistosta lääkäri lausunto paperit siinä myös lukee Heikkolahjaisuus ja monimuotoinen kehityshäiriö ja psykologi papereissa lukee kokonais kielellinen älykkyys taso 75äö.

Mitä olen lukenut Lievän älyllisen kehitysvamman älykkyys tason täytyy olla 69-70 äö tai alle mitä tarkoittaa kun Kehitysvamma kirjassa lukee näin, että Heikkolahjaisuus tasolla olevat katsotaan olevan Lievän älyllisen kehitysvamman toiseen ääri päähän kuuluvia?

Silloinhan pitäisi Kehitysvamma kirjoihin kirjoittaa rehellisesti, että Lievän älyllisen kehitysvamman älykkyys taso on 69-75äö
Mitä mieltä olette jos kehitysvammma älykkyys tason testeissä menee ainoastaan eleiden tunnistus 69-70äö tasolle ja kaikki muut yli tuon 69-70äö .

Itse olen sitä mieltä, että Lievä älyllinen kehitysvamma diagnoosi ei voi olla oikea meille jos Lievän älyllisen kehitysvamman älykkyys tason määrää eivät voi Suomessa nostaa, koska kyllä asiakas itse huomaa jos muut vihaa Kehitysvamma sanaa ja itse olet kiinnostunut lukemaan kehitysvamma aiheisia kirjoja?

Vaikka vaikea ADHD ja Autismi jutusta kirjoitetaan ne ovat näkymättömät vammat ja ne joilla on Adhd tarvitsee myös avustajan ja äitini ei ole jaksanut tapella vammaissosiaali työntekijöiden kanssa jatkuvasti, että tarvitsen avustajan koska en osaa toimia ryhmässä ja äitini usein sanoo minulle raivokohtaus jutun jälkeen se pelkää, että jos joudun iän myötä asumaan ryhmäkotiin niin, että tapan toisen asiakaan kehitysvammmaisten puolella, koska osaan näytellä.
Lastenlinnan papereissa lukee roolileikkejä olen leikkinyt ja Etevan kuntayhtymä sivuilla luin ne joilla on ADHD ne ovat haasteellinen asiakas ryhmä Kehitysvammaisten puolella jotka eivät saa oikeaa apua.

Ja jos saan paljon viestejä laitettua miehen kanssa jolla on Adhd ja Asperger voiko ohjaajat ja muiden Kehitysvammaisten omaiset sanoa heidän lapsena kaverina suoraan, että olen älykäs ja ne huomaa, että tulen käyttämään hyväksi heidän aikuista Lievän älyllisen kehitysvamman saanutta lasta.

Tietääkö kukaan miltä minusta tuntuu kahden diagnoosilla olevana kuulla ja miltä tuntuu kuulla Kehitysvamma puolella joltain Ohjaajilta, että en saa yhtäkkiä olla toisen asiakaan kanssa kaveri ja että tulen käyttämään hyväksi toista asiakasta jonka vanhemmat ovat todenneet että käytän hyväksi heidän aikuista lasta.

Tietääkö kukaan miltä tuntuu kuulla Kehitysvamma puolella asiakkaana kun joku työntekijä sanoo joka on opiskellut nepsy alaa että huomaa heti, että minulla on vaikea Adhd ja olen oppinut peittää vaikean Adhd ja alkaa selittää, että vaikea ADHD on perinnöllinen suvun geeneissä eli äiti tai isä tietämättä muka ADHD.

No äitini äidille joskus 8 vuotta sitten sanoin isässä on joitakin samaa piirteitä ja nyt isän nainen sanoo minä puhun päälle ja isäni myös puhuu päälle eikä kuuntele ja kaksi veljeä lätränny alkoholin ja huumeiden kanssa ja ykkös veljeni tytöllä myös ADHD ja kakkos veljen pojalla päiväkoti jutussa sanottu viedä diagnoosi testeihin ja isäni puolen serkun pojalle Tourette.

Ja pienestä pitäen olen saanut kuulla, että minun isäni äiti on luetellut ulkomuistista puhelinnumerot ja syntymäpäivä jutut ennen Alzheimerin juttua ja äitini ja veljeni sanoo ja ohjaajat kysyy miten voin älyllisen kehitysvamman saaneena osaa ulkoa puhelinnumerot niin ja miten voin muistaa syntymäpäivät ja Estonian uppoamis päivän.

No en tiedä kun menin Kehitysvammaisten ystävätupa paikkaan niin sano työntekijä, että jos en osaa puhua mistään muusta kuin omasta kehitysvamma diagnoosista silloin en kuulu Kehitysvammaisten ystävä tupa ryhmään, Me itse ryhmän vetäjä kirjoitti jos en suostu muokaa omaa kehitysvamma olen muka Autismia ilman.

Te jotka tiedätte muita Lievän älyllisen kehitysvamman saaneita puhuuko ne koko ajan Kehitysvamma jutusta ja lainaako Kehitysvamma aiheisia kirjoja ja osaako luetella teidän puhelinnumerot ulkoa ruokaa tehdessä tai siivotessa?

Miksi minulle ei voi auttaa Kehitysvamma puolella edes ohjaajat avustetun itsemurhan saamaan.

En halua, että äitini on ehkä oikeassa, että joskus onnistun tappaa toisen asiakaan kun iän myötä joudun joskus ryhmäkotiin asumiseen?

0

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        139
        2543
      2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        359
        1948
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        40
        1627
      4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        31
        1473
      5. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        28
        1340
      6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        94
        1193
      7. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        54
        1153
      8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

        Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
        Hindulaisuus
        327
        917
      9. Jumala puhui minulle

        Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
        Ikävä
        107
        899
      10. Annan meille mahdollisuuden

        Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
        Ikävä
        53
        762
      Aihe