Ennen Haapavesi oli elinvoimainen ja virkeä pitäjä. Meillä oli paljon erikoisliikkeitäki ja ihmiset voivat hyvin. Nyt kunta on ajettu tahallaan alas turhalla kinastelulla ja valitteluilla. Tää pitäjä on pilalla ja meno sen ku jatkuu. Tuntuu vähän siltä, että tää perselöidään tahalleen pilalle. Ilmapiiri on harvinaisen paska, monet voivat todella huonosti ja muutenkin yksi jos toinenkin tylsistynyt, osa vähän enemmänkin. Eikö kurssia vois jo muuttaa? Päättäjät vaihtoon!
Haapavesi on pilattu
Anonyymi-ap
241225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Niin kauan kuin valtaa pitävä ja sitä käyttävä puolue ei osaa päättäjiään vaihtaa ei mitään muutosta menoon kannata odotella. Vallan käytön tavat ne valituksia aiheuttaa ja pysähtyneisyyden pitäjän kehityksessä.
Vasurit ovat perselöineet Haapaveden tehtailemalla valituksia.
Näin meillä. Miksi naapurikunnissa työpaikan ja väestö lisääntyvät?
80- luvulla päättäjät puuhasivat tänne Jokiluontoneskusta ja Kanteletaloa.
tienvarsilogoksi vaihdettiin Voimakeskus, kun korpikylästä yritettiin metropolia
Eli miksi Haapavesi ei pärjää edes naapureille?
Ei tullut metropolia, tuli kriisikunta joka keikkuu valtion apujen keinulaudalla.
Etelän veronmaksajat elättävät.
juu ja siirtoväki kokoili karkotuslistoja...
Mitä tarjoitat? Muuten mitä vihjailet siirtoväellä?
Persu on perselöinyt hommat. Vasurit ei läheskään niin pahoja, ku persut, mutta jos kaikki valtuustossa olis kepulaisia, Haapavesi voisi moninverroin paremmin. Pari vasuria ku olis kepun lisäks, ei sekään olis paha. Persut ovat omiaan perselöimään ihan kaiken.
olis ja olis
ookko ikään kuullu vaaleista?
oletkos itse koskaan kuullut protestilistoista??
Mitä minä sellasiin tuhulaan aikaani, jos muut perselöi huolella Haapavettä kenoon? En voi sellaista katsoa sivusta. On toimittava, jotta tätä pitäjää ei lopullisesti näivetettäis
Kepulaisen märkä uni.
Persuja vain koko valtuusto täyteen, niin sopu säilyy vähän aikaa.
Todellakin... Tämä kyläpaha elää juoruiluista ja siitä että oletellaan kaikenmoista. Sopis tulla joskus kysymään itse henkilöltä. Toinen asia on se, että kenenkään parisuhde tai sinkkuus kuulu paskanvertaa muille. Elä oma elämä ja elä niin, että pääset perille. T. Uskovainen sinkku
Jokainen pääsee monttuun ku aika kypsä.....
Miten pääpersun homous?
Mitä serkumpi sitä herkumpi onpi tuo syrttipottujen motto..
Kirkkoherrat kieltäytyivät pitkään vihkimästä tiettyjä keskenänsä mutta silti niittä lapsia sikisi ilman papin aamenta..
Monessa töllissä on lisänä vielä näitä ns. homoparantajan alullepanemia ja se sukusutkautusten määrä on mikä näkyy selekeästi tietyissä mölleissä...
Vai, on täällä taasen ne Uskovaiset vauhissa, ?
kuka on Uskovainen ?
kuka voi sanoa itseään Uskovaiseksi ?
Tämä pitäjä kuolee siihen että ei anneta yrittää, ja tahallaan ajetaan hommaa alas. Antaa politiikan olla sivulla, käydään paikallisissa kaupoissa, kaupunki voi pyytää firmoja ja ketjuja tänne. Esim. Vaateliikkeitä vois olla enemmän, tarvitsemme muitakin kuin sukkia ja alushousuja. Kun homma huomataan voi muualtakin käydä asiakkaita. ABCn kuolema oli paha takaisku. Sosiaalisuus kuoli ja parisuhteet jää luomatta.. Pieniä ajatuksia vain. Hymyillään ja ollaan onnellisia ja omaa maaperää arvostavia
Valtuuston pienryhmiä on mukava syyttää kaikista epäonnistumisista. Suurimman ryhmän yksinkertaisella (valitettavasti sananmukaisesti) enemmistöllä olisi ollut mahdollista saada vaikka millainen paratiisi aikaiseksi. Olisi pitänyt asioita ajaa kaikkien kuntalaisten kaikeksi hyväksi eikä vain mulle sulle meille periaatteella kuten on toimittu kautta aikojen. On turha valittaa valittamisista kun päätösten teko on itsessään ollut lainvastaista tai muuten sellaista että on jouduttu ottamaan uusiksi. Viime ajoiltakin hyviä esimerkkejä.
Miksi täällä edes pitäisi olla peruspalveluiden lisäksi erikoisliikkeitä??
Vuosikymmenien kyräilevä kateus ja avoin pilkanteko on johtanut tilanteeseen minkä näet nyt.
Liikekeskustaa on tarmokkaasti yritetty siirtää Pulkkilantien varteen ja kylän keskusta on kuihtunut...
Rahaa ei ole eikä se liiku kaupoilla ja palveluissa kylillä...
Kuka on ollut vallassa viimeisen lähes sata vuotta? No keskusta. Keskustan track record on karmiva, mene minne tahansa keskustapuolueen kannatusalueelle. Kummallista on että keskustalaisuus on niin verissä että tällaiset jäljetkään eivät kannatusta poista.
Eikös se kannatus romahtanut totaalisesti? Persuissakin meni läpi entisiä kepulaisia mm. Kangas Antti.
Keskusta on sata vuotta päättänyt yksinkertaisella enemmistöllään kaiken , jopa kirkkoherra haluaa vain olla Kepu. Ehkä hänenkin kannattaisi siirtyä perussuomalaisiin?