TVO johtajien eläkkeet

Miten on mahdollista, että moni johtaja 63-80v saa eläkettä noin 200 000e vuosi. Heidän palkatkin olleet TVO:lla vain samoja. Miksei tavallinen palkansaaja saa samansuuntaisia eläkettä kuin ovat saaneet palkkaa?
4421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuskin nämä eläkettä saavat 200.000 e. Eläkkeellä olevan isoissa tuloissa on kysymys osakkeiden ja omistusten myyntivoitoista.

Äänestä

Eläkettä maksetaan suhteessa työhistorian ajan palkkaan. Ei siinä mitään sen kummallisempaa ole. Lisäksi yritys voi maksaa lisäeläkettä, jota nauttii sitten eläkeellä. Kaikki tämä on ihan laillista.
Palkka on hyvin monesti suhteessa sekä koulutukseen, että työnarvoon työssä.

Jos palkka on esim. 1600€/kk, niin mitenkään ei voi saada eläkettä tuon yli. Toisin sanoen, käy kouluja, hanki todellista osaamista ja näytä kykysi työuran aikana. Eläkkeellä on sitten myöhäistä nillittää.

Äänestä
  • Lisäeläkkeen maksavat veronmaksajat, valitettavasti, ei yritykset.

    Äänestä

Joo ihmettelen miten noi johtajat tienaavat tuloja samoja summia kuin töissä ollessaan vielä vaikka ovat olleet esim 10-20v eläkkeellä. Ovatko he jossain firmojen hallituksissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten on mahdollista, että moni johtaja 63-80v saa eläkettä noin 200 000e vuosi. Heidän palkatkin olleet TVO:lla vain samoja. Miksei tavallinen palkansaaja saa samansuuntaisia eläkettä kuin ovat saaneet palkkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu