Minkä ihmeen takia täytyy viedä kesy kotikissa löytöeläin kotiin. Vanhempi ihminen voi kaivata kisuaan. Ei hän osaa mennä löytöeläin sivuja katsomaan.Nytkin taas viety nätti kisu.Sen ymmärrän että villejä kisuja loukutetaan nälkää näkemästä.Mitä ihminen ajattelee vieressään kesyn kisun hoitolaan Kisu osaa mennä kotiinsa. Onko ehkä ilkeyttä🤔
Koti kissat
14
228
Vastaukset
- Anonyymi
Jos joku tietää kissan joltakin kadonneen ilmoitelkai. Löytyy Käpälämäestä
- Anonyymi
Ilkeätä on pitää kissaansa HEITTEILLÄ ja päästää eläin häiriköimään naapurustossa.
Ihan oikein on semmoinen häirikkökissa toimittaa hoitolaan, ihan sama kuka sen omistaa.
Eläimen omistajan on ymmärrettävä vastuunsa eikä hän saa sysätä sitä syyttömille ihmisille. - Anonyymi
Hyvähän se on että yksin ulkona haahuilevat kissat otetaan kiinni ja viedään löytölään lämpimään ja turvaan.
- Anonyymi
Kissa on heitteillä, josa se on oman omistajansa omistaman maan ulkopuolella liikkeellä, ja sillä ei ole hoitajaa tai omistajaa mukanaan.
Tässä lyhyesti se syy miksi kissoja toimitetaan löytöeläinpaikkoihin. Toinen syy on se, ettei kissa osaa kertoa että koti on tuolla kulman takana, tai pellon toisella puolen.
Sirutettu kissa jonka siru on rekisteröity löytää omistajansa löytöeläinpaikassakin. siruttamaton tai sirutettu jonka sirua ei ole rekisteröity, ei mitenkään, ellei omistaja tai omistajan joku läheinen selaile löytöeläinpaikkopjen löydettyjä lemmikkejä.
Ja hyvät ihmiset, eikö ole talvi tulossa? Kissa ei pärjää hyytävissä keleissä ilman lämpimään pääsy mahdollisuutta ulkona. Suosittelen katselemaan kissakriisin kuvia jos ette ihmiset ymmärrä.
Osa kuvista voi järkyttää jopa vähemmän herkkiä. Paleltuneita korvia. Paleltuneita jalkoja ja häntiä-
Luurangonlaihoja, jne.
Että pitäkää kissat kodin piirissä. Niin minäkin teen, käytän valjaissa ulkoilemassa aina kun voin sen kanssa lähteä että on aikaa olla pari tuntia.- Anonyymi
Kissa tulee kotiinsa kun tulee kylmä.
Syömään kun nälkä.
Heitteillä se ei ole vaikka tuolla naapurustossa välillä käy haittajyrsijöitä vähentämässä, eli yleistäminen on huonoa ja oikeaa villiä/puolivilliä kissaa ei juuri mihinkään laitokseen tavoita.
Kun ne nytkin näkyy tuolla naapurustossa liikkuvan ei ole heitteillä ei omasta eikä omistajan eikä edes naapureiden mielestä,,, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kissa tulee kotiinsa kun tulee kylmä.
Syömään kun nälkä.
Heitteillä se ei ole vaikka tuolla naapurustossa välillä käy haittajyrsijöitä vähentämässä, eli yleistäminen on huonoa ja oikeaa villiä/puolivilliä kissaa ei juuri mihinkään laitokseen tavoita.
Kun ne nytkin näkyy tuolla naapurustossa liikkuvan ei ole heitteillä ei omasta eikä omistajan eikä edes naapureiden mielestä,,,Mutta lain mielestä on HEITTEILLÄ.
Lue sinäkin asetus 49/1992 ja sieltä kohta 1. luku / 1. artikla määritelmät / kohta 5!
"Heitteillä oleva eläin tarkoittaa joko koditonta lemmikkieläintä tai sellaista lemmikkieläintä, joka on omistajansa tai haltijansa kotipiirin rajojen ulkopuolella, eikä kenenkään muun omistajan tai haltijan hallinnassa tai suorassa valvonnassa."
Linkki asetukseen tässä: https://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1992/19920049#idm45053758463504
- Anonyymi
Mitä ihminen ajattelee laskiessaan kesyn kisun ulkoilemaan ihan ypöyksin?
- Anonyymi
Laiskat ihmiset eivät vaivaudu itse ulkoiluttamaan kissojaan 🤬
- Anonyymi
On paljon yksinkertaisempi keino toimia irtokissan kanssa kuin viedä se kalliilla bensalla ajaen johonkin löytölään.
- Anonyymi
Fiksut toimivat laillisesti.
- Anonyymi
Jos sulla ei ole varaa maksaa bensaa, soita löytölään ja pyydä että kiinni ottamasi kissan hakevat vai vihjailetko jotain laittomuutta noin niin kuin rivien välissä? Älä edes vihjaa, sillä kissat ovat viattomia, ihmiset eivät.
- Anonyymi
On ilkeyttä.
- Anonyymi
Sairaita kissanvihaajia riittää. Onneksi itsellä on maita sen verran paljon että kissat saavat nauttia vapaudestaan häiriöittä.
- Anonyymi
Kissanvihaaja on henkilö, joka ei viitsi huolehtia kissastaan ja valvoa sen ulkoilua, vaan päästää eläimen HEITTEILLE kulkemaan.
Ja valitettavasti heitä tosiaan riittää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645200Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti672415- 2622362
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362349Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191634Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191468Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491058- 891016
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v13983- 66937