MB C300de-mallien "ale" Saksassa.

Selailin ajankulukseni Autoscoutia ja totesin, että hybriidi-mersu Saksassa laajalti
on tavallista dieseliä halvempi, 2019-rekisteröidyt, alle 100.000 ajetut asettuvat luokkaan € 25 -30 t€
Moottorina on tehokas 1950 m3 245 hv, mutta ison tehon vuoksi CO2-päästöt
ovat tavallista dieseliä korkeammat.
Herää kysymys, millä lailla näiden autojen päästöt käytännössä ovat tavallista EURO-6 dieseliä pienemmät.
Itse ajan nykyisin vähän, joten voi olla, että se 55 km päivässä riittäisi, jonka siis sähköllä pääsee, mikäli joka ilta muistaa johdon seinään laittaa jos sellainen on "hollilla"!
Näen edelleen asian niin, että polttomoottoria tulisi päivittäisissä ajoissa käytetyksi varsin vähän, mutta että auto tarjoaa polttomoottorikäytössä sellaisen tehon,
jota sananmukaisesti en juurikaan missään olosuhteissa tarvitse.

6

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hybridin kokonaispäästöt ovat pienemmät koska osa ajosuoritteesta tapahtuu nollapäästöillä (sähköllä).

    • Kiitos vastauksesta.
      Mutta se suuri teho?
      180 kW on jo sellainen teho, että vaikka auton omapaino - yli 2.000 kg - se voi väärissä käsissä sananmukaisesti olla käyttäjälleen vaarallinen.

    • Anonyymi

      Lähes kaikissa sähkökikottimissa on liikaa tehoa, keskittyivät enemmän max kilometreihin ja akun elinikään, niin voisi alkaa kiinnostamaan.

    • Anonyymi

      Sähköllä mennään lähes koko matka tuosta ja tehoa tulee kun sähkö auttaa polttomoottoria lähdöissä, suurin teho on siis nimenomaan lähdöissä ja kovissa kiihdytyksissä jolloin lyöt niinsanotusti tallan tiskiin, tämä pätee kaikkiin autoihin?

    • Tässä ketjun aloittaja.
      En nyt oikein ymmärrä näitä tallan pohjaan painamisia, koska toimenpiteellä ei juurikaan voita mitään.
      Sanoin jo, että ne jotka niin tekevät, ovat näillä tehoilla vaaraksi itselleen ja muille tienkäyttäjillle.

    • Anonyymi

      2020 MB C300de vie sähköllä max 35-42km (pidemmälle pääsee kesäkelillä kunhan muistaa esilämmitellä autoa joka on piuhan päässä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2877
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2486
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2189
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1796
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      101
      1758
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1611
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      1373
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      212
      1121
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1110
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1059
    Aihe