Itselläni on koulutus alalle. Mutta minulle maksetaan sama palkka, kuin niille joilla ei ole koulutusta. Palkkaryhmä 2. Pitäisikö minulle maksaa joku koulutuslisä?
Koulutuslisä?
Anonyymi-ap
172486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä on tämän aloituksen pointti ?
Selkeä kysymys oli aloituksen pointti. Mikä idiootti siellä kyselee??
Idioottilisä olisi paikallaan.
Ei, koska eihän työnantajat huomioi uuden tekijän perehdytystä mitenkään, hyvä jos kiitetään. Ainut on työ ohjeet jos pitää päivittää vapaa ajalla, lähetän esimiehen s. Postiin, ja hän tulostaa, ja ohjaaja tuo.
Kyse oli ihan eri asiasta. Koulutuslisä tarkoittaa siivousalan tutkinnon suorittanutta. Ei ole nyt mistään uuden työntekijän perehdytyksestä tämä aihe.
Koulutuslisät tutkinnoittain
Kiinteistöpalvelualan työehtosopimuksessa sovittu koulutuslisä lasketaan taulukkopalkasta ja sen suuruus määräytyy tutkinnoittain seuraavasti:
Perustutkinto 2 %
Ammattitutkinto 3 %
Erikoisammattitutkinto 5 %
Kyllä kuuluu maksaa koulutuslisä, kiinteistöpalvelualan TES sen määrää. Ota yhteyttä pomoosi ja jos ei auta niin työsuojeluvaltuutettuun.
Tämähän se on tässä ammatissa perseellään, kun kouluttamattomat tunarit saavat samaa palkkaa.
Ei firmat ala näitä maksamaan. Jos näitä alkaa vaatimaan niin lätkäisevät irtisanomislapun nokan eteen ja ottavat tilalle kouluttamattoman.
Erittäin usein ( ei aina) näkee tutkinnon suorittavia tai suorittaneita hönäkkeitä ilman aiempaa työkokemusta siivouksesta, jotka eivät osaa soveltaa oppimaansa oikeassa työelämässä. Typerämpi esimies kuvittelee et kun on käynyt koulut, niin tottakai tekijä on täysin pro. Ei ei ja ei. Tutkinto on läpi päästy nippanappa tai opettaja haluaa vain päästää väkisin näytöistä läpi. Vastuutonta. Se vasta ketuttaa, kun nämä räpeltäjät saavat hiukan isompaa palkkaa ja tarvitsevat apua joka ikisessä asiassa, kun ei aivokapasiteetti riitä yksinkertaiseenkaan asiaan. Eriasia on jo alan konkari,joka haluaa tutkinnon itselleen.
Palveluohjaajia myöten ei osata siivota.. Työnjälki on järkyttävän huonoa kun nämä 'pro'-ohjaajat käy säätämässä.. joka paikka pesuainetta täynnä ja lattiat niin liukkaat ettei itse pystyssä pysy kun koittaa mopata ILMAN pesuaineita.. Lattiat vaahtoaa kun konettaa VEDELLÄ.. Tuntuu että näitäkin palkataan vain kun sattuu olemaan joku kaverin kaveri firmassa..
Ihan totta!
Ei se koulutus mitään takaa. Omassa työpaikassani koulun käyneet ovat äärimmäisen laiskoja hutaisijoita. Määräaikaiset taas ovat huolellisia siivoojia.
Samaa mieltä!! Koulutuksen saaneet ovat usein niitä huonoimpia tekijöitä..
Näin on, mutta siltikin nämä koulutetut ovat niitä, joita esimiehet arvostaa.
Vanha sanonta on, ettei paperilla siivota, niin pitää paikkansa.
Olet oikeassa!
Työkaveri on autistinen, eikä saa pidettyä kohteitaan kunnossa. Sanomista tulee jatkuvasti. Silti toimitilahuoltajan tutkinnon tulee läpäisemään,mutta ei varmasti työllisty meidän firmaamme ainakaan. Otettu jo häneltä pois opintojen aikana joitakin töitä asiakkaan valitettua tarpeeksi. Mitä hemmetin järkeä on tutkinnolla, jos ei tulevaisuus tarjoa kuin pätkätöitä ja tuurauksia.
Korjaan vielä et ei tule saamaan nollatuntisopparia parempaa diiliä.