Hakee muualle kunnanjohtajaksi. Näkemiin.
Kiviniemi lähdössä
Anonyymi-ap
1212105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 121
Vanhimmat
Hyvä kun lähtisi pois Kerrostalo -ja Liikennevalo-Henrik.
Ne povaa että Sikamies on uus kunnanjohtaja..
Karsinoita kunnantalolle! Kampanja on jo alkanut
Tikkalanmäki on liian korkealla,sikaparka pyörii alas ja kuolo kohtaa
Lopeta nyt sen herjaus ja vapauta itsesi maniasta.
Proolaiset varmaan esittää että myönnetään palkaton virkavapaus, että voi tulla takaisin jos ”siivet ei kanna” uudessa paikassa! Vai mitä?
Loistava marraskuun valaiseva uutinen, mikäli on totta. Nyt kehumme kupruille että saa luvatut poliittisen piirileikin tuomaroinnista " valioluokan" kokemuslisän matkaansa,
Tästä eteenpäin, Pyhäjärven luontoarvojen pilaaminen vähentyy ja linnunpesimärauha on varmempaa--
Keskusta sivuvaunukokeneet ovatkin erityisen nohevia edustamaanyksilötason vastuuttomuutta, vahvaa hiljaisuutta ja "yhden hengen legioona" .
Kaupunginisännöinnissä kehnoa talousosaamista ja kuten olemme saaneet kokea mm. ehdotukisssaan ja ponsissaan kiusantekijöitä.
Joten Kiviniemen mellarointi pyhäjärvisten maaomaisuuden herrana sait jatkua luvattoman pitkään.
Tervemenoa, virhearvio alunperin, ylimielinen....
Kyllä !! Sikamiehestä saamme hyvän seuraajan tähän virkaan. T: Karju.
Pollea.poikanen
2015-10-02 18:25:15
Vanhahapatuspoliitikot tukenevat ilmeisesti Sinua tyhmään käyttäytymiseesi, jolla olet pari kuukautta porskuttanut viraston "pelihengellisenä päänä ja sulkutoiminnan kätyrinä".
Olet läpinäkyvästi snopi ja kuvittelet ( huom pulujen shakkipeliin tuettuna) olevasi jokaiseen kunnan edustamistehtävään muodollisesti tärkein ja automaattisesti perimysjärjestyksessä nro 1?
Kannattaa varoa, ettei pulut polje Sinua paskaansa ja ulosta Sinua, kun olet tehtäväsi osaltasi suorittanut- eli nolannut itsesi ja räjäyttänyt paikkakunnan uusiin kaaoksiin.
Kaupungin väkiluku vähenee,joten voisiko hallintoa keventää muutoinkin? Sote vie mennessään terveyspalvelut,jää tekninen ja kaksi koulua sekä muutama päiväkoti,jossa on veronmaksajien ylläpitämä ilmainen hoito...kysyn miten on kannattavaa tämä "ilmainen hoito" homma, kykenisikö joku laskemaan kulut ja tuotot,tuomaan ne päivänvaloon tarkasteltavaksi?
Nyt on korkeakoulutettuja pilvin pimein hakemassa virkoja,joten valitsijoidenkin tulisi olla valppaanpana kun uutta henkilöä pestataan,näin pienessä pitäjässä voisi yhdistää kaupunginjohtajan ja hyvinvointijohtajan viran,siinä vinkki konsultille.
Miksi kaikki pitää saada ilmaiseksi?
Me maksoimme aikanaan kipeästi kaikki hoitomaksut. Meillä ei ollut verovaroin tuettua äitiyslomaa. Me olemme joutuneet maksamaan kaikesta, ei koskaan mitään tukea miltään suunnalta.
Ei mummoja, ei pappoja, kantamaan edes ruokassillista hädän hetkellä.
Nyt työnnetään nykynuorille ja lapsille, lusikalla valmista velliä kitaan.
Kaikkeen pitää sossun kantaa osansa.
Velttoutta kannustettu.
Elämänsä työtä tehneet palkitaan huonoll
a hoidolla, kalliilla vanhustenhoitomaksuilla.
Riisto jatkuu väärässä suunnassa.
Pörssikeinottelijat pani Köpsin ruletin peluuseen, sinne meni. Nyt huutava puute julkisista, vanhusten hoitopaikoista.
Meillä haetaan turhia johtajia, turhille, tarpeettomille paikoille.
Samaa peliä (kes) kuin Oulunkaupungin pallinpeli.
Voi aikoja, voi tapoja, ahneus jatkuu.
Ajat muuttuu koko ajan onneksi parempaan. Koita kestää vanhus.
Etköhän koe aikanasi sinäkin persjuurta myöten, olitpa vanha tai nuori.
Tollo on vastauksesi.
Sinä olet tollo. Herää tähän päivään.
Sossustako saat osasi, kun liki onnittelet, ai niin, vai kaupungin "suorakassasta".
Ihan töistä. Kokeile sinäkin👍
Pärjään kyllä sinulle, se siitä.
Älä mieti mitä maasi voi sinulle antaa.
Mieti mitä sinä voit antaa maallesi"
Mitenkä tuo palkaton virkavapaus? Mitä mieltä nyt Pro/Persut olis tuosta vaihtoehdosta? Tosin joudutaan sitten maksamaan se johtajakorvaus, mutta olis takaportti kj:lle jos haluaa tulla takaisin! Tuntuisko järkevältä vaihtoehdolta? HÄH?
Mitäpä jos Pyhäjärven Keskusta lähettäisi Kauhavalle paimenkirjeen ja kertoisi siinä kuinka pieni ja mitätö mies Henrikki on..Tämä menetelmähän on jo heille tuttua Titan ajoilta. kun hän pyrki Heinolaan.Eivät olisi halunneet millään luopua hänestä.
Ei kuitenkaan ole sosiopaatti.
Tämä sosiopaatti dementiaa sairastava toistelee tuota kulahtanutta fraasiaan.!
Hahhahhaaa🦒
Laitetaan, laitetaan, sinetillä vahvistetaan.
Taidat olla lääkäri kun oikein osaat diagnostisoidaan. Muuten taisi tulla kunnianloukkaus.
Mutta olisiko sitten vastaanotto jo kunnanviraston rappusilla ja riistettäisiin läppäri ja avaimet?
Huomatkaa; totuuden vastakohta ei ole ainostaan valhe, vaan kaaos.
Kutsutaan myös propersuksi.
KAUHAVA; Kaupunginjohtajan valintaa valmisteleva valintatyöryhmä päätti kutsua haastatteluun kuusi hakijaa:
Kiviniemi Henrik (HM), kaupunginjohtaja, Pyhäjärvi
----------------------------------------
Kauhavalla piisaa kauhottavaa.
Ehei, totuuden vastakohta on kunnan täystuho Kepucompo von PONSI.
Sinä olet pahasti sairastunut ja kaunainen.
Nähty LIVENÄ, silloin aikoinaan tuo kaupungintalolla tapahtunut farssi.
Keskustan ja sammoo mieltä (sdp) sietäisi hävetä tänäkin päivänä.
Kutsutaan myös Riidankylväjä Kepu Heikiksi
....miten lie... Oulusta opeteltu farssi....
Mä laulaen työtä teen...
En kuitenkaan ole rattijuoppo ja alkoholisti.
Höpsis, mitähä tarkoittanet, EVVK.
...ettei vain Kauhavan kauhakin hulahtaisi tyhjäksi?
Vielä tyhmäkin!
Tänään konjakkia🚗
Voisko joku kertoa mitä tämä johtaja on saanut aikaan Pyhäjärvellä .
Näyttää surkealta talous ja kaupungin katukuva.
Missä näkyy kehitys.?
Enemmän kuin sosiopaatti ja psykopaatit.
Talous on paremmassa kunnossa kuin esim. Haapajärvellä. Tuulivoima tuo jatkossa verotuloja.
=Vahvat naiset!!!!
Höpsis, kirjasto on saatu teollisuusalueelle, koulut kutistettu yhteen,
Josko kertoisit mitä, metsät myyty ja Oliko se niin että velaksi syöty.
Voi kun hän lentäisi kauhavalle, voisi lennättää vaikka firman piikkiin. Eikös meillä ole lentokenttä ja lentäjäkin.
Komiasti vaan. 😁
Kiviniemen mainekunnian kannukset kiiltävät 180-asteen ajanjakson toimista, ja ko. kausi teki hallaa niin ennen, kuin jallaan ja näin 10 vuotta jälkeenkin päin, tappiokierre on hallitsematon.
Pyhäjärvi menetti kaivoksen myötä n.7milj,euroa Tilalle tuulivoima n.940000euroa siis miinusta entiseen noin 6miljoonaa.Nämä verotuloina.Lisäksi korvaavia työpaikkoja ei ole kuulunut
ajallaan
Miksi Kiviniemi tuhosi kaivostoimmnan?
Millä matematiikalla lasket tuulivoiman tuotot?
Kiviniemi viimeistelee Pyhäjärven tuhoojacompo Kepu Ponsi a.y noin 40 vuoden alasajon toimet, ja tuuli pyyhkii irralliset kuleksijat tienraviin..niin irralliset ollaan me , kaikki kuntalaiset, sinä ja minä,
Kerosiinikin on jo helv**** kallista, jos meinaa pelkkään lysthinpithoon.
Luonnevikainen ei sitten pystynyt persustelemaan väitettään?
Sinä vainohullu ja luonnevikainen,Mitä ei pystynyt perustelemaan.Eihän häneltä ole edes kysytty mitään.Älä enää kallistele sitä konjakkipulloa enää.Olet hulluna humalassa Heikki!
" kolmekymmentä myllyä toisi kaupunginkassaan noin 930000euroa" Keskipohjanmaa lehti .Henrik Kiviniemi 18.11 2019 Kysy siis Kiviniemeltä.
60 myllyä siis 1.8 miljoonaa!
Kauaksi jää seitsemästä miljoonasta,Silloinkin piti ottaa lainaa että saadaan pakolliset kulut maksettua.Entä nyt??
Veneen saivat vesille, sen rohjopaatin.EVVK.
Ihahhhahaa!
Huhhuh, kylläpä Pyhäjärven kanveesi olisi täynnä sementtiä, ei kait joku uuno tosissaan havittele, että kanalani ja sikalani hävitän,
sementtipaasien takia.
Ponsi housuissa ulkomailla on uusi Tosi-TV sarja.
Kalliit on laulujen lunnaat....
Hannele Pokka olisi sopivin hoitelemaan koko remmin.
Olisi äijätkin hiljaa ja homma hoituisi.
Tulisikohan, jos nätisti pyytäisi, hyvä eläkevirka, ei varmaan pyytäisi palkkaakaan,
entisissä tarpeeksi.
Voimalaitosten vuosittain aleneva kiinteistövero on enintään 3.1%.
Kiinteistövero voimalaa kohti on vain 23.000€. kiinteistövero kohdistuu vain yli tuhannen kuution betonikakkuun ja voimalan kuoriin. Tekniikasta ei kerry kiinteistöveroa.
Tuulivoimaloista kunnille kertyvä kiinteistövero jätetään valtion kuntiin kohdistamasta kantokyky luokituksessa ilmeisesti viherhyytymän kannustamiseksi pois. Eli ei vaikuta valtiontukiin.
Nyt kun valtiolla on massiiviset velat on vain hetken kysymys milloin kuntien saamat kiinteistöverot vähentää valtion tukia!? Siinä se Sampo sitten kuihtuisi. Valitettavasti.
Tuo olisi hyvä vinkata Saarikolle että vvm alkaisi valmistella.
Kyllä se lukee tätä palstaa! On nimittäin sen verran idioottimaisia kirjoituksia että kuuleman mukaan kaikki nauraa Pyhäjärven palstan NIILE! Kaikki tietää mitä NIILLÄ tarkoitetaan. Vink vink: Hyvin paikallisen liikkeen edustajia uudessa perus-puolueessa!
Nyt kannattaisi p:n puhujien pitää pienempää suuta. Jos on niin pakko kirjoitella, niin kirjoittakaa positiivista. Nyt on se aika, Tulee aika, että saamme tietää, miten on käynyt.
Onnea ja menestystä toivomalleen tielle....
Kauhavalla on n. 15 000 asukasta. Mitä tavailin Kauhava esittelyä. Paikka on hyvin sopiva Henrik K:lle. Organisaatio ja hallintosääntö hyvin meidän kaltainen. Kyllä toimii.. Kokemusta on... Kuusi oli kutsuttu haastatteluun, joista ykkönen oli Kiviniemi (hakijoita 11).
Saattoi olla, että luettelo oli nimistä aakkosien mukaan. Mutta kuitenkin, hän oli ensimmäinen. Tsemppiä!
Hakijoita on yhden tiedon mukaan vain kuusi.Nimet on aakkosjärjestyksessä.
Hakijoita oli 11, joista suostumuksensa mukaan oli antanut käyttöön H Kiviniemi ja joku muu. Kuusi kutsuttiin haastatteluun. Onnea ja menestystä!
Pohjanmaalta heivattu riesa toimii keskustan neuvonantajanq, kallista asiantuntemusta. Kirjoittanee suosituskirjeen, jos tahtoo olla sorkkimassa tätäkin geissiä.
Hänellä on kyky koota alueen asukkaat , hän ei jaottele asukkaita erileireihin.
Hän on tasapuolinen kuuntelee myös toisinajattelijoita, ei nimittele pieniksi ja mitättömiksi eikä miksikään olioiksi.
On tehtäviensä tasalla , nostaa miinuksella olevan talouden hetkessä plussalle.
Näin sellaista unta.
Voi voi, vink vink, luehan mitä muualla viestitellään.
Pyhäjärven sivusto on kevyttä kamaa.
Sanoin ensin, TÄH!
Tajusin, ymmärsin, unta näit, onneksi.
Onhan siellä asukkaita sitten 3 x Pyhäjärven asukasluku.
Ja kuuluisa Kauhavan lennosto!
Kauhavan Ilmasotakoulu on loppunut.
Kmpi tilalle, Tita R vai Jukka T. Nistä pitää valinta tehdä aikaseksi
Niin, kukapa uskaltaa enää tulla tänne , kun meidän tilanne on tämä, mikä se on?
Rahaton luuseri yrittää.
Keskusta coktailcompo esittää varmasti ponnen, jos johtaja on aikeissa erota. Ponsi sisältää toivomuksen, että hyvinvointijohtaja hoitaa myös kaupunginjohtajan tehtävät .
Ihan siitä syystä kun compo on ansioitunut lunnonsuojelija ja ennenmuuta kivröykkiöstä muodostuneen tekosaaren lintujen ja henrikin oppi-isä.
Mistä tekosaaresta on kyse ja mihin se liittyy?
Tekosaaren takiako voimalinja ei saa jatkossa ylittää niiltämain järveä? Jo on röyhkeää jälkien peittelyä päätöksentekijöiltä
Kuulin, että joku on saanut vaikean luonteensa takia potkut jokaisesta työpaikastaan?
Kuka?????? Heikkikö Hänellähän on erittäin vaikea luonne!! Ei tule kenenkään kanssa toimeen! Ei ihme että hän on hyvinkin vihattu henkilö myös Kärsämäellä josta on kotoisinkin.! Luonnevikainen ,psykopaatti ja sosiopaatti! Riiteli taannoin jopa hirviporukan kanssa.Piti poliisi kutsua paikalle MOT
? ■ ? ■••■?siis säveltäjä omassa☆-luokassaan.
hölmö, sinustahan ne ihmiset puhuvat, oot sen verarn tyhmä ettet huomaa ironiaa potkuista, jotka koskee sinua.
POLITIIKASSA PÄRJÄÄ VAIKEALLA LUONTEELLA PITKÄLLE JA SAA PALJON VAHINKOA AIKAAN. .... KATSOKAA VAAN VAIKKA VILLE NIINISTÖ, ENERGIAKRIISIN, PEKKA HAAVISTO, TERRORISTI JA SÄHKÖKRIISIN, HOMOUDEN.
ULKOMAALAISIA. PUUTIN, SOTILAALLINEN ERIKOISOPERAATIO.
Liittyykö ne potkut tuohon tekosaareen ja hölmöjen linjanvetojen peittelyyn?
Joutsenten liikalentoon, josko siihen lepatus liittyisi. Mene ja tiedä.
Pyhäjärven hallinnon toimet laidasta laitaan, julkisesti ja salassa, niin pienet kuin suuret liikut henkilöineen liittyvät aina toisiinsa.
Mihin hän nyt on menossa ?
Mites on tuulivoima tuottanut?
Onko kulttuurihyvinvointibingohalli vain tuulesta temmattua ?
Aika pitkä matka 9.5 milliin ja paljonko tuostakin ja sen lisäksi tehdään käytön päälle.
Ja Virkkulakoti-laina ja muut syömävelat, otaksun, kun muuta mahdollisuutta ei ole.
Ei sitä niinkuin navetasta lähdetä.
Voi. Hitsi. Vanha juttu.
Mutta kyllä se periaate että talous kyllä saadaan kuntoon - sit ku, sit ku, sit ku, sit ku...
Ja metsiä myydään
Ja tuulen tupia lasketaan etukäteen..
Muutaman kk välein otsikko tuloillaan on tuloillaan on suurta nii. Suurta.
Aikaa tässä pelataan
Keskusta ja vasemmisto,ovatkin erityisen nohevia tukemaan yksilötason vastuuttomuutta, vahvaa hiljaisuutta ja "yhden hengen legioona" .
Sehän sopii kesk/vas - hölöttäjille , äijien taskubiljardin iltakoululeikkiin ja vanhojen rouvien hameilla peitetyn minä-minulle-pelialustan päällä istumiseen.
Kattavuus on taattua , tuloksena on 99% vastuutonta totuuden kiertelyä.
Kaupunginjohtajalta on ostettu 10 vuotta kehnoa talousosaamista ja kuten olemme saaneet kokea , oman saneluvallan edistäminen on edennyt sukkana sisään systeemiin
Joten Kiviniemen mellarointi pyhäjärvisten verovaroilla ja maaomaisuuden herrana saa jatkoa , nyt luvan kanssa, toteutui tosin vallattomasti jo luvattoman pitkään.
Kun vaan löytyis paikka mitä hakea. Swego näyttää olovan varmaan jo pesiytynyt konsultti teknisen johtajan huoneeseen? Oli tuo firma jo kaavailmoiruksessakin.
Swego suunnitteli mullistavan "Pyhäjärven kävely - ja pyöräilyStrategian"!
Olisiko viherloikkakaupunkien innovaatiokonsulttifirmassa sopivia työpaikkoja?
No pitääkö niitä kevyen liikenteen väyliä kehittää vai ei?
PITÄÄ...................NYKYÄÄN KAIKKI ON KEVYTTÄ.
-
POIS KAIKKI RASKASLIIKENNE
EI KIVINIEMESTÄ OLE MIHINKÄÄN. KIURUSTAKAAN OLLUT. PÖLHÖJÄ ON KAHDENLAISIA, PÖLHÖJÄ JA OIKEIN PÖLHÖJÄ.
On parempi, ettei pölhöjä huolita.
"Kaupunginjohtajalta on ostettu 10 vuotta kehnoa talousosaamista ja kuten olemme saaneet kokea , oman saneluvallan edistäminen on edennyt sukkana sisään systeemiin"
Ja julkisuuskasvoille kiero virne.
Tuuliturbiinit eivät ole rahapuita.
Pörssiyhtiöiden kesken on jo pudotuskisa menossa .
Markkinat heilahtelevat, kun siihen lisätään sijoitusosakkaiden toiveet.
Jostakin tuulivoimayhtiöiden on raavittava kassaan rahaa tulojen keräämiseksi.
Samaan epävarmaan tulevaisuuskuvaan yhdistyy epäedullisen huutokauppajärjestelmän lisäksi tosiasia että sähköntarve ei kasva tarpeeksi nopeasti.
Tämä luo epävarmuutta siitä, mihin hintaan tuulisähköä voidaan myydä tulevaisuudessa.
Maansa vuokranneet voivat varautua siihen, että lupaillut tuotot allekirjoitushetkellä käyvät turbulenssin, alennusta pukkaa.
Samaan aikaan kuntien talousarvioihin lasketut tuulivoiman verotuotot sulavat.
valtuutetut ovar valinneet pulinat pois
Prkele, sinun saappaasi voi täyttää kuka vaan, yksinkertaisesti, joko valtuutettuna tai ei.
Persuvaltuutettu: Työväki on roskasakkia.
Ilmeisesti sinut on haukuttu.
Muuten katson kelloaikaa, eikö nyt ole työaika?
Ja sinä roikut täällä.
Aloituksessa oli viesti: Kiviniemi lähdössä. No, jo oli aikakin! Yllätys!
Katso miltä vuodelta aloitus. Ei aina ole ilon aihetta..
TITA takasin vaihtoehto 1 vaihtoehto2 on vesijaenerkia tj aulamatti eikös hänkin taannoin hakenut erään toisen pikkukaupunkin johtajaksi oli nimi listalla siellä. Eihän johtajan tarvitse olla pätevä kunhan on sopiva paikkaansa sopii siis kumijompi hyvin edelleen
Marisija kyttää täällä, kun poistot kohdistuvat faktoihin heti.
0=0
Hyvä hyvä jospa hänet joku huolii Terve Menoo
Kivikasvosta ei voi hänen kohdallaan puhua, jokainen median julkaisema kuva antanee elekielen tulkitisijoille sanottavaa; ilmeisen omahyväinen henkilö lienee kysymyksessä.
Tähän arvioon kun lisätään kuntalaisille suunnattut "kuolemattomat tokaisut", niin mihin johtopäätökseen päädytään?
Omahyväisyys on tämän päivän ongelma tässä ihmisissä kaikkialla. On ylimielisiä ihmisiä, narsistisia ihmisiä, moraalittomia ihmisiä ja pahoja ihmisiä. Omahyväiset ihmiset eivät ole suoraan pahoja ihmisiä.
Sanoisin että omahyväiset ja ylimieliset ihmiset ovat aika neutraaleja tässä maailmassa, mutta kaikkein pahimmat ihmiset ovat ne jotka rakastavat itsekkyyttä sen sijaan mielummin , kuin toteuttavat oikeudenmukaista hyvyyttä.
Omahyväisyys on tänäpäivänä yhteisössä kirous, josta syntyy toinen sairaus: ylimielisyys.
Ehkä se johtuu tästä sisäänlämmenneetä systeemistä tai kyseenalaistamattomasta osaamisesta.
Narsimi on todellakin kamalaa esim. edellisessä valtuuston istunnossa narsistinen mummo puhui ja puhui minä minä asiaa ei lainkaan.
Kyllähän kunnanjohtajan pitäisi jalkautuu kuntalaisten pariin eikä nuin kovasti pelätä.
Kiviniemi on osallistunut mm. tuulivoimainfoihin. Itkijöitä siellä ei ole näkynyt. Kantti ei riiä?
Tiijätkö, ihan sama vaikka istuisi 7 pv viikosta tuulivoimatilaisuukissa.
Häneltä jää 90% kuntalaisista kohtaamatta.
Joulun hengessä vertaus; Jeesus kulki hädänalaisten, saiaraiden, köyhien ja yksinäisten luona. Liikkui ihmisjoukoissa, jotka olivat fariseusten pilkan kohteena, kätteli ja siunasi.
Hän puhui vertauksin, antoi kansalle toivoa ja kutsui lapset luokseen.
Meidän kunnan talouden pelastajaksi julistautunut johtaja on tietoisesti eristäytynyt kuntalaisista, liikkuu siellä missä ovat rikkaimmat ja poliittiset vallanpitäjät. Joten ei liene kyse muusta kuin kuin ylimielisyydestä, olemme hänenlaisilleen roskaväkeä.
SANO EI TUULIVOIMALLE
Oli kuka tahansa kaupunginjohtajana, silti on historia osoittanut elämän totuuden; Koetun pätevyyden kannalta olennaisinta on positiivinen palaute. Onko sitä puolin ja toisin oikeasti ?
Pyhäjärven kunnan/kaupungin asukkaiden ja elinvoiman tappioksi käy, KUN ollaan vaan ja ollaan TYYTYVÄISIÄ tulevaan. Yhdessä talouden tekohengityksen ja poliittisen vakiosuosikkijärjestelmän KEHITYS KOMPASTUU valheelliseen TYYTYVÄISYYTEEN?
Oppimista on vielä turhan paljon.
Kynnykseltä, ovelta huikkaaminen, itserakkaasti innokkaana pään nyökytys ei takaa paikallista menestystä, eikä edes pyyntöä-käy peremmälle.
Verrattuna edelliseen niin on esim.tuulivoiman tänne tuleminen on eritäin hyvä asia, vaikka metsiä ostamaan pyrkiviä koijareita se hermostuttaakin.
2027 Utopia tavoitetta ajatellen. minne nouseen seuraava tuulimyllyvoimala?? Vai ottaako kaupunki taas "Kottia" ehkä, kansken if, joskus tulevia kinnteistöveromiljoonia vastaan? Onko Pummpuvoimalan tulokaikataulusta jo tarkempaa tietoa. Huolestuneet kaupunkilaiset/veronmaksajat kyselevät.
Mitä olet huolestunut, kun et saa koijaroitua metsiä. Pelle.
En ole huolestunut, enkä ole koijari-kepuli.
Eipä tulisi ikävä vaikka lähtisikin. Aloitukseen viitaten.