tuossa tuli purettua 12 heppanen brigsin sivuventtiilikone kun meinas savuta jo pikkusen,savutuksen syy oli männänrenkaitten kuluminen ja iso yli 1.5mm katkosvälys.
ongelma tietysti paranisi ehkä uusilla/ ylikoko männänrenkailla mutta sehän olisi liian helppo homma...siksi mietin seuraavaa että:
laitetaan männänrenkaitten kaveriksi toisesta samankokoisesta männästä ne ohuet öljyrenkaat,siis ne 2 kpl ohutta millin rengasta kaveriksi näille omille renkaille jolloin katkosvälystä ei olisi ollenkaan kun 2 männänrengasta on samassa urassa(se ohut+normaali).
ymmärsittekö mitä tarkoitan?
tähän mäntään siis täytyy sorvata + 1 mm lisää männänrengasuraan leveyttä että mahtuu.
onko kukaan tehnyt tälläistä hullua ideaa jotta puristukset ja öljynsyönti olisi ok😄?
gapless rings brigsstratton
8
245
Vastaukset 8
- Anonyymi
Miksi pitäisi? Miksei tekisi kuten oli? Selvittää miksi on kulunut ja korjaa vian ja oireen. Eli joko voiteluvika tai kone loppuunajettu. Loppuuajettua ei ehkä kannata korjata.
- Anonyymi
Loppuun ajetusta moottorista ei kannata uutta yrittää tehdä mutta aloituksen tekeminen on aina kannattavaa !
- Anonyymi
Aktivoinnin ihmettelyt alkaa olla loppuuajettuja mutta voihan sitä silti aktivoida!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aktivoinnin ihmettelyt alkaa olla loppuuajettuja mutta voihan sitä silti aktivoida!
Voisit mennä peräkammariin aktivoimaan nysääsi. Äiti laittaa sitten ruokaa.
- Anonyymi
vanhoihin traktoreihin on tehty tuota patenttia kun männänrenkaan urat olivat menneet väljäksi,googlettamalla näet juttuja tuosta systeemistä.on niillä ajettu vielä pitkään sen jälkeen
- Anonyymi
Mutta miksi moinen? Oliko muuta ideaa kuin sukkanauha budjetti kun ei ole rahaa ostaa edes renkaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta miksi moinen? Oliko muuta ideaa kuin sukkanauha budjetti kun ei ole rahaa ostaa edes renkaita.
Varmaankin pula-ajalta nämä temput,ei ole ollut osia ja rahaa. Toimii varmasti nykyisiinkin B&S moottoreihin, jotka peruja samoilta ajoilta.
Mielenkiinnolla odottelen lopputulosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaankin pula-ajalta nämä temput,ei ole ollut osia ja rahaa. Toimii varmasti nykyisiinkin B&S moottoreihin, jotka peruja samoilta ajoilta.
Mielenkiinnolla odottelen lopputulosta.Seuraavalle omistajalle se lopputulos selviää. Kunhan myyntihetken kestäisi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901379
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit65687- 87678
- 20669
- 53618
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133597- 51592
- 47591
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde61571