Universumin tietokanta (akashic records) sisältää suuren määrän historiallista tietoa. Debbie Solaris on koostanut meidän galaksimme historian universumin tietokannan sisällöstä.
https://www.debbiesolaris.com/galactichistory
Historiatietoa universumin tietokannasta
14
187
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostavaa tietoa.
- Anonyymi
Mekaniks, sanoi ryssä kun pyykkipojan näki.
- Anonyymi
Universumin historia on jatkuvasti tallentuvaa nykyisyyttä kaikesta tapahtuvasta. Väittäisin suoraan että tämä on vahva indikaatio universumin luonteesta digitaalisena simulaationa. Universumin tietokanta (so akashic records) on mahdollisesti välttämätön osa järjestelmää joka tuottaa simuloidun todellisuuden.
- Anonyymi
Digitaalinen simulaatio? Sehän tarkoittaa keinotodellisuutta. Mikä täällä viittaa siihen? Elämme kiistatta aineellisessa maailmassa, jossa ainettakin voidaan tarkasti tutkia. Se ei onnistuisi simulaatiossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Digitaalinen simulaatio? Sehän tarkoittaa keinotodellisuutta. Mikä täällä viittaa siihen? Elämme kiistatta aineellisessa maailmassa, jossa ainettakin voidaan tarkasti tutkia. Se ei onnistuisi simulaatiossa.
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota,Kaikkiko siis simulaatiota avaruutta myöten ja kokijat jossain tuoleissaan, tai säiliöissään, lepäämässä? Muistan nähneeni elokuvan teatterissa tästä aiheesta 1990-luvun lopulla ja sen nimi oli Vanilla Sky. Nyt ihmettelen oikeastaan enää vain sitä, että miksi David Ickekin lähti mukaan tuohon uskoon ja levittää sitä.
Ei varmasti ole mikään simulaatio/keinotodellisuus kyseessä, vaan sielumme ovat täällä kokijoina kehoissaan ja aineellinen maailma on todellinen. Se on sitten eri juttu kun asiaa tarkastellaan korkeammista ulottuvuuksista. Onhan kerrottu muun muassa, että USOtkin kulkevat veden alla huimaavaa vauhtia ilman tämän maailman normaalia veden vastusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkiko siis simulaatiota avaruutta myöten ja kokijat jossain tuoleissaan, tai säiliöissään, lepäämässä? Muistan nähneeni elokuvan teatterissa tästä aiheesta 1990-luvun lopulla ja sen nimi oli Vanilla Sky. Nyt ihmettelen oikeastaan enää vain sitä, että miksi David Ickekin lähti mukaan tuohon uskoon ja levittää sitä.
Ei varmasti ole mikään simulaatio/keinotodellisuus kyseessä, vaan sielumme ovat täällä kokijoina kehoissaan ja aineellinen maailma on todellinen. Se on sitten eri juttu kun asiaa tarkastellaan korkeammista ulottuvuuksista. Onhan kerrottu muun muassa, että USOtkin kulkevat veden alla huimaavaa vauhtia ilman tämän maailman normaalia veden vastusta.Poista mielestäsi aineelliset kokijat, tuolit ja säiliöt. Missään ei ole mitään aineellista jolle simulaatio esitettäisiin. Sielu on simulaatiota, enkelit ja jumalat ovat simulaatiota.
Simulaation kantaja tai perusta on yksi tietoisuus jonka ajatuksia ovat maailma, maailman lukemattomat olennot ja maailman tuottava järjestelmä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota,Jos maailma on vain uskomattoman monimutkaista ja todentuntuista simulaatiota, se tekisi simulaation tavallaan merkityksettömäksi. Olisi hyvin vähän erotusta simulaation ja ei-simulaation välillä, koska ne olisivat niin lähellä toisiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poista mielestäsi aineelliset kokijat, tuolit ja säiliöt. Missään ei ole mitään aineellista jolle simulaatio esitettäisiin. Sielu on simulaatiota, enkelit ja jumalat ovat simulaatiota.
Simulaation kantaja tai perusta on yksi tietoisuus jonka ajatuksia ovat maailma, maailman lukemattomat olennot ja maailman tuottava järjestelmä.Tohtori Paul Brunton(ilmeisesti lähes kaikki kirjat suomennettu) muuten esitti jotain tuon tapaista ja nuorempana melkein uskoin. Eli, että maailmankaikkeus olisi maailmanhengen ajatusta. Ei hän sentään kuitenkaan ihmisen sielua ja Henkeä kieltänyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tohtori Paul Brunton(ilmeisesti lähes kaikki kirjat suomennettu) muuten esitti jotain tuon tapaista ja nuorempana melkein uskoin. Eli, että maailmankaikkeus olisi maailmanhengen ajatusta. Ei hän sentään kuitenkaan ihmisen sielua ja Henkeä kieltänyt.
Simulaatio on vain tapa toteuttaa se minkä me koemme todellisuutena. Sielu ja henki ovat olemassa myös simuloidussa maailmassa ja niiden ajallinen kestokin voi olla (tämän) maailmankaikkeuden loppuun asti.
Intian filosofiasta löytyy ajatus tosiaan seuraavista maailmankaikkeuksista. Universumin tietokanta olisi silloin taltio siitä millaiseksi tietynlainen maailmankaikkeus kehittyi, Kahden maailmankaikkeuden välisenä aikana niiden luoja tai luojat tutkisivat ja vertailisivat edellisten maailmankaikkeuksien taltioita ja suunnittelisivat seuraavaa kaikkeutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos maailma on vain uskomattoman monimutkaista ja todentuntuista simulaatiota, se tekisi simulaation tavallaan merkityksettömäksi. Olisi hyvin vähän erotusta simulaation ja ei-simulaation välillä, koska ne olisivat niin lähellä toisiaan.
vain...?
onko simuloitu todellisuus jotenkin puutteellista?
- Anonyymi
Fyysikko on atomin tapa tutkia itseään.
Science fiction on vähä eri asia kuin historia, lol.
- Anonyymi
Vuonna 2004 ilmestyi kirja jossa Erwin Lazlo esittää tieteellisen teorian akaasisista tallenteista. Saattaisi olla mielenkiintoista luettavaa.
https://www.amazon.com/Science-Akashic-Field-Integral-Everything/dp/1594771812
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1014023Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv532254Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731581Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko5934- 66824
- 20774
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117768- 62738
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49728- 39722