Universumin tietokanta (akashic records) sisältää suuren määrän historiallista tietoa. Debbie Solaris on koostanut meidän galaksimme historian universumin tietokannan sisällöstä.
https://www.debbiesolaris.com/galactichistory
Historiatietoa universumin tietokannasta
14
190
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostavaa tietoa.
- Anonyymi
Mekaniks, sanoi ryssä kun pyykkipojan näki.
- Anonyymi
Universumin historia on jatkuvasti tallentuvaa nykyisyyttä kaikesta tapahtuvasta. Väittäisin suoraan että tämä on vahva indikaatio universumin luonteesta digitaalisena simulaationa. Universumin tietokanta (so akashic records) on mahdollisesti välttämätön osa järjestelmää joka tuottaa simuloidun todellisuuden.
- Anonyymi
Digitaalinen simulaatio? Sehän tarkoittaa keinotodellisuutta. Mikä täällä viittaa siihen? Elämme kiistatta aineellisessa maailmassa, jossa ainettakin voidaan tarkasti tutkia. Se ei onnistuisi simulaatiossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Digitaalinen simulaatio? Sehän tarkoittaa keinotodellisuutta. Mikä täällä viittaa siihen? Elämme kiistatta aineellisessa maailmassa, jossa ainettakin voidaan tarkasti tutkia. Se ei onnistuisi simulaatiossa.
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota,Kaikkiko siis simulaatiota avaruutta myöten ja kokijat jossain tuoleissaan, tai säiliöissään, lepäämässä? Muistan nähneeni elokuvan teatterissa tästä aiheesta 1990-luvun lopulla ja sen nimi oli Vanilla Sky. Nyt ihmettelen oikeastaan enää vain sitä, että miksi David Ickekin lähti mukaan tuohon uskoon ja levittää sitä.
Ei varmasti ole mikään simulaatio/keinotodellisuus kyseessä, vaan sielumme ovat täällä kokijoina kehoissaan ja aineellinen maailma on todellinen. Se on sitten eri juttu kun asiaa tarkastellaan korkeammista ulottuvuuksista. Onhan kerrottu muun muassa, että USOtkin kulkevat veden alla huimaavaa vauhtia ilman tämän maailman normaalia veden vastusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkiko siis simulaatiota avaruutta myöten ja kokijat jossain tuoleissaan, tai säiliöissään, lepäämässä? Muistan nähneeni elokuvan teatterissa tästä aiheesta 1990-luvun lopulla ja sen nimi oli Vanilla Sky. Nyt ihmettelen oikeastaan enää vain sitä, että miksi David Ickekin lähti mukaan tuohon uskoon ja levittää sitä.
Ei varmasti ole mikään simulaatio/keinotodellisuus kyseessä, vaan sielumme ovat täällä kokijoina kehoissaan ja aineellinen maailma on todellinen. Se on sitten eri juttu kun asiaa tarkastellaan korkeammista ulottuvuuksista. Onhan kerrottu muun muassa, että USOtkin kulkevat veden alla huimaavaa vauhtia ilman tämän maailman normaalia veden vastusta.Poista mielestäsi aineelliset kokijat, tuolit ja säiliöt. Missään ei ole mitään aineellista jolle simulaatio esitettäisiin. Sielu on simulaatiota, enkelit ja jumalat ovat simulaatiota.
Simulaation kantaja tai perusta on yksi tietoisuus jonka ajatuksia ovat maailma, maailman lukemattomat olennot ja maailman tuottava järjestelmä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toki onnistuu. Tutkimus on simulaatiota, tutkimuslaitteet ovat simulaatiota, tutkimuskohde on simulaatiota ja tutkimustulokset ovat simulaatiota.
Myös tutkija on simulaatiota,Jos maailma on vain uskomattoman monimutkaista ja todentuntuista simulaatiota, se tekisi simulaation tavallaan merkityksettömäksi. Olisi hyvin vähän erotusta simulaation ja ei-simulaation välillä, koska ne olisivat niin lähellä toisiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poista mielestäsi aineelliset kokijat, tuolit ja säiliöt. Missään ei ole mitään aineellista jolle simulaatio esitettäisiin. Sielu on simulaatiota, enkelit ja jumalat ovat simulaatiota.
Simulaation kantaja tai perusta on yksi tietoisuus jonka ajatuksia ovat maailma, maailman lukemattomat olennot ja maailman tuottava järjestelmä.Tohtori Paul Brunton(ilmeisesti lähes kaikki kirjat suomennettu) muuten esitti jotain tuon tapaista ja nuorempana melkein uskoin. Eli, että maailmankaikkeus olisi maailmanhengen ajatusta. Ei hän sentään kuitenkaan ihmisen sielua ja Henkeä kieltänyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tohtori Paul Brunton(ilmeisesti lähes kaikki kirjat suomennettu) muuten esitti jotain tuon tapaista ja nuorempana melkein uskoin. Eli, että maailmankaikkeus olisi maailmanhengen ajatusta. Ei hän sentään kuitenkaan ihmisen sielua ja Henkeä kieltänyt.
Simulaatio on vain tapa toteuttaa se minkä me koemme todellisuutena. Sielu ja henki ovat olemassa myös simuloidussa maailmassa ja niiden ajallinen kestokin voi olla (tämän) maailmankaikkeuden loppuun asti.
Intian filosofiasta löytyy ajatus tosiaan seuraavista maailmankaikkeuksista. Universumin tietokanta olisi silloin taltio siitä millaiseksi tietynlainen maailmankaikkeus kehittyi, Kahden maailmankaikkeuden välisenä aikana niiden luoja tai luojat tutkisivat ja vertailisivat edellisten maailmankaikkeuksien taltioita ja suunnittelisivat seuraavaa kaikkeutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos maailma on vain uskomattoman monimutkaista ja todentuntuista simulaatiota, se tekisi simulaation tavallaan merkityksettömäksi. Olisi hyvin vähän erotusta simulaation ja ei-simulaation välillä, koska ne olisivat niin lähellä toisiaan.
vain...?
onko simuloitu todellisuus jotenkin puutteellista?
- Anonyymi
Fyysikko on atomin tapa tutkia itseään.
Science fiction on vähä eri asia kuin historia, lol.
- Anonyymi
Vuonna 2004 ilmestyi kirja jossa Erwin Lazlo esittää tieteellisen teorian akaasisista tallenteista. Saattaisi olla mielenkiintoista luettavaa.
https://www.amazon.com/Science-Akashic-Field-Integral-Everything/dp/1594771812
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058